Európska komisia vydala pre Slovensko sedem odporúčaní na posilnenie právneho štátu
Európska komisia zverejnila svoju štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej hodnotí stav tejto oblasti v každom členskom štáte EÚ. Správa sa zaoberá štyrmi piliermi právneho štátu – vnútroštátnou justíciou, protikorupčným rámcom, pluralitou médií a inými systémami bŕzd a protiváh. Konštatuje, že v celej EÚ bolo splnených úplne alebo čiastočne 65% odporúčaní z minulého roku.
Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní.
1. Prvé odporúčanie je zabezpečiť dostatočné záruky nezávislosti pre členov Súdnej rady v súvislosti s ich odvolaním, pričom treba brať do úvahy európske normy pre nezávislosť súdnych rád. Komisia konštatuje, že Slovensko v tomto smere neuskutočnilo žiadny pokrok, ako bolo odporúčané minulý rok.
2. Komisia tiež vyzýva Slovensko, aby zabezpečilo účinné záruky v prípadoch, keď sudcovia môžu byť trestne stíhaní za priestupok „ohýbania práva“ vo vzťahu k ich súdnym rozhodnutiam. V tejto oblasti sa tiež nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok.
3. Ďalej Európska komisia odporúča, aby Slovensko predložilo legislatívne návrhy na reguláciu lobingu a posilnenie právnych ustanovení týkajúcich sa konfliktov záujmov a majetkových priznaní. V tomto smere Slovensko dosiahlo čiastočný pokrok od roku 2022.
4. Európska komisia žiada Slovensko o zlepšenie koordinácie medzi rôznymi orgánmi presadzovania práva, kde nedošlo k žiadnemu pokroku, a o zabezpečenie objektivity rozhodnutí prokuratúry, kde nastal čiastočný pokrok. Na dosiahnutie objektivity je potrebné pokračovať v presadzovaní legislatívnych zmien, ktoré obmedzia právomoc generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutia prokuratúry. Cieľom je dosiahnuť presvedčivé výsledky vo veciach korupcie na vyšších úrovniach.
5. Ďalšie odporúčanie sa týka pokroku pri vytváraní legislatívnych a iných opatrení na zlepšenie fyzickej bezpečnosti a pracovného prostredia novinárov, vrátane reforiem v oblasti ohovárania. Je potrebné zohľadniť európske normy ochrany novinárov. V tejto oblasti Slovensko dosiahlo čiastočný pokrok.
6. Komisia odporúča aj ďalšie posilňovanie pravidiel a mechanizmov na podporu nezávislého riadenia a redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií v súlade s európskymi normami. V tejto oblasti došlo od minulého roku k istému pokroku.
7. Posledným a úplne novým odporúčaním Komisie je zabezpečiť účinné verejné konzultácie a zapojenie zainteresovaných strán do procesu tvorby právnych predpisov.
Komisia pripomenula Slovensku aj jeho záväzky v rámci národného plánu obnovy.
Súdna rada považuje správu Európskej komisie o právnom štáte za neobjektívnuZDIEĽAŤ ČLÁNOK