Sobota 23. novembra, 2024
Ilustračný obrázok (Foto: Pixabay)

Bude sa preplácať jeden z najdrahších liekov na svete? Poisťovne podali námietky proti lieku na spinálnu svalovú atrofiu

Poisťovne vzniesli námietky proti rozhodnutiu ministra zdravotníctva Michala Palkoviča o zaradení dvojmiliónového lieku na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie Zolgensma do zoznamu liekov preplácaných z verejného zdravotného poistenia. Z dôvodu námietok zo strany poisťovní dochádza k predlžovaniu procesu kategorizácie lieku.

„Ak by námietky podané neboli, liek Zolgensma by bol v úhradovom systéme od 1. januára 2024, avšak zdravotné poisťovne namietli zaradenie lieku Zolgensma do úhradového systému, a teda sa s námietkami musí vyrovnať Kategorizačná rada, čím sa proces predlžuje,“ uviedli z komunikačného oddelenia Ministerstva zdravotníctva (MZ).

Námietky podali poisťovne Dôvera a Union. Dôvera vo svojom stanovisku upozorňuje na nestabilnú finančnú situáciu zdravotných poisťovní a chýbajúci dôkaz o dostatočných zdrojoch v rozpočtoch poisťovní v roku 2023 alebo 2024.

„Už v rámci kategorizačného procesu sme však upozorňovali na to, že slovenskému zdravotníctvu chýbajú peniaze na to, aby si mohlo dovoliť hradiť tak drahú liečbu ako je v prípade lieku Zolgensma, ktorého cena sa bežne pohybuje na úrovni dvoch miliónov eur, čím ho robí jeden z najdrahších liekov na svete. Rovnako na to upozorňujeme aj v našej námietke voči kategorizácii tohto lieku,“ uvádza Dôvera.

Európska agentúra pre lieky schválila použitie génovej liečby liekom Zolgensma už v máji 2020. Ide o jednorazové podanie liečiva priamo do žily pacienta. Na Slovensku sa v roku 2021 nezaradil liek do zoznamu kategorizovaných liekov z dôvodu nedostatku financií.

SMA (spinálna svalová atrofia) patrila doteraz medzi ochorenia s limitovanou liečbou. V súčasnosti musia žiadať pacienti poisťovňu o úhradu. Cena lieku je úradne určená vo výške skoro 1,7 milióna eur, pričom vo verejnej lekárni je jeho maximálna cena takmer dva milióny eur.

„Doposiaľ sme tento liek uhradili jednej poistenke (v roku 2022) a inému poistencovi sme v roku 2020 prispeli do zbierky na kúpu lieku sumou 500 tis. eur. Zároveň sme mu uhradili súvisiace náklady na podanie lieku v zahraničí,“ vysvetľuje Dôvera v stanovisku.

Po posúdení námietok vydá kategorizačná rada pre lieky druhostupňové rozhodnutie.
„Rozhodne, či námietkam vyhovie, poprípade nevyhovie, alebo či konanie vráti Kategorizačnej komisii na opätovné prerokovanie,“ uviedlo MZ.

O tom, či sa jeden z najdrahších liekov na svete bude preplácať z verejného zdravotného poistenia rozhodne rezort do 15. novembra.

SMA je závažné dedičné ochorenie, postihujúce najmä deti. Vyskytuje sa sa pri chybnom alebo chýbajúcom géne, ktorý vytvára proteín SMN alebo „proteín prežívania motorických neurónov“. Dôsledkom nedostatku SMN proteínu začnú odumierať nervy ovládajúce svalstvo, čo vedie následne k svalovej slabosti, strate svalov a neskôr k strate pohybu a ťažkostiam s dýchaním, kŕmenín, prehĺtaním a rozprávaním. Detskí pacienti sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života kvôli ochoreniu odkázaní na umelú pľúcnu ventiláciu a zavedenie sondy na kŕmenie do žalúdka.

Prečítajte si aj