Streda 30. októbra, 2024
Logo Interpolu (International Criminal Police Organization) vo svojej centrále vo francúzskom Lyone. (Foto: OLIVIER CHASSIGNOLE/AFP via Getty Images)

Interpol chce predchádzať kriminalite pomocou umelej inteligencie a dátovej analýzy

Interpol pracuje na revolučnej platforme s názvom „Insight“. Tá by mala jedného dňa dokonca predpovedať trestné činy pomocou analýzy veľkých objemov dát a umelej inteligencie. Inovatívna technológia však vyvoláva aj obavy týkajúce sa etiky a ochrany osobných údajov.

Bude mať systém „Pre Crime“ z amerického filmového trháku „Minority Report” čoskoro svoju reálnu obdobu? Faktom je, že Interpol, organizácia, ktorá sa zameriava na medzinárodnú spoluprácu kriminálnej polície, v súčasnosti pracuje na platforme s názvom „Insight“. Tá má fungovať na základe analýzy veľkého množstva údajov – a v ideálnom prípade „odhaľovať zločiny skôr, ako sa stanú”. Píše o tom špecializovaná služba heise.de.

Údaje zo sociálnych médií

Platforma by mala byť „bezpečná, inteligentná a škálovateľná“, píše informačný servis. Systém by mal byť schopný efektívne spracovať veľké množstvo údajov z najrôznejších zdrojov v rôznych formátoch.

Samotný Interpol v tejto súvislosti uvádza využívanie štruktúrovaných a neštruktúrovaných údajov z databáz, oznámení a poslaných správ, voľného textu, policajných správ, 24-hodinové správ a príloh. Sociálne médiá by mali fungovať aj ako zdroje údajov, ktoré umožňujú rozpoznávanie vzorcov.

Systém by mal umožniť „rýchlejšiu identifikáciu skrytých súvislostí, vzorcov trestnej činnosti a trendov”. Umelá inteligencia a strojové učenie by sa mali využívať aj na spracovanie narastajúceho objemu a typov údajov, ktoré vznikajú pri dnešnom vyšetrovaní v policajnej oblasti.

Používané technológie

Okrem toho sa podľa Interpolu v rámci programu „Insight” používajú aj moderné technológie a analytické techniky. Patrí medzi ne Natural Language Processing (NLP) a Named Entity Recognition (NER). Tie majú rýchlejšie identifikovať skryté súvislosti, vzorce trestnej činnosti a trendy.

NLP je odvetvie informatiky a umelej inteligencie, ktoré sa zaoberá počítaovým spracovaním ľudského jazyka. Cieľom NLP je poskytnúť počítačom schopnosť porozumieť textu a hovorenému jazyku rovnakým spôsobom ako ľudia. Táto technológia sa používa napríklad v botoch, ako napr. ChatGPT alebo v hlasom ovládaných systémoch GPS.

NER je odvetvie počítačovej lingvistiky súvisiace s umelou inteligenciou. Zameriava sa tu na identifikáciu a klasifikáciu vlastných mien v textoch. Cieľom NER je automaticky extrahovať informácie z neštruktúrovaných textov – napríklad mená osôb, organizácií alebo miest. Aj tu je cieľom „porozumieť“ textovým a jazykovým údajom, ako aj zámerom a pocitom autora.

Rozpoznávanie relevantných vzorcov prostredníctvom „prediktívnej analýzy“

V ideálnom prípade chce byť Interpol schopný predvídať vývoj alebo udalosti na základe „pokročilej prediktívnej analýzy“. Mohlo by ísť až o predpovedanie tendencií k radikalizácii, príprav na terorizmus alebo budúcich trestných činov. Tento systém však ešte zďaleka nie je úplne vyvinutý a môže trvať určitý čas, kým sa stane plne funkčným.

Projekt „Insight“ sa bude realizovať v dvoch fázach. V prvej fáze, od roku 2020 do roku 2022, bola zabezpečená minimálna platforma na lepšie prepojenie zdrojov údajov, výstupov a poznatkov. V druhej fáze, ktorá v súčasnosti prebieha a je naplánovaná do roku 2024, bude platforma rozšírená tak, aby poskytovala hlbšie analytické možnosti.

To zahŕňa integráciu ďalších zdrojov a typov dát, ako aj pokročilú geografickú analýzu. Do používania však vstúpia aj informačné panely na sledovanie výkonnostných ukazovateľov, ako aj opatrenia na etické využívanie umelej inteligencie a spracovanie veľkých súborov údajov.

Inteligentný nástroj, ktorý sa už používa v Bavorsku

Očakáva sa, že počet dátových súborov dostupných v Interpole vzrastie z viac ako 91 miliónov v roku 2018 na 125 miliónov do konca roka 2022. 80-miliónový projekt I-Core (takmer 2 miliardy GBP) na digitalizáciu policajných spisov pravdepodobne sprístupní ešte viac údajov.

Kritici už teraz cítia potenciálnu katastrofickú hrozbu pre ochranu údajov a možné porušenie prezumpcie neviny. V Európskom parlamente sa už objavili návrhy na zakotvenie zákazu „prediktívnej policajnej činnosti“ v rámci plánovaného nariadenia o umelej inteligencii.

Medzitým majú domáce orgány činné v trestnom konaní k dispozícii čoraz viac vysoko komplexných a inteligentných analytických softvérových systémov. Jedným z príkladov je systém krížového vyhľadávania a analýzy (VeRA) od americkej spoločnosti Palantir. Medzi jeho silné stránky patrí integrácia údajov a sieťová analýza. Tento systém už okrem iných používa aj bavorská polícia.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj