P. Pellegrini: „Ak Hlas bude vo vládnej koalícii, ľudia sa nemusia báť, že by Slovensko začalo meniť svoj zahraničnopolitický kurz.“
Strana Hlas-SD sa v parlamentných voľbách umiestnila na treťom mieste, kde dosiahla takmer 15 %. Hlas-SD je preferovaným partnerom pre víťaza volieb Smer, ale zároveň je prijateľným aj do koalície pre PS a ďalšie menšie strany. Peter Pellegrini sa tak stáva ústrednou osobou, na ktorej stojí každá potenciálne možná vládna koalícia. Stále nie je rozhodnuté, na ktorú stranu sa líder Hlasu nakoniec prikloní. Má silnú vyjednávaciu pozíciu a uvidíme, čo si dokáže v nasledujúcich rokovaniach presadiť.
„Keď nás pozve na rokovania víťaz volieb, pôjdeme. Aj keď nás pozve PS, aj keď nás pozve KDH, my pôjdeme ku každej relevantnej strane na rokovanie. S OĽaNOm nie je o čom, čiže ostáva 5 strán na rokovanie,“ prezradil P. Pellegrini novinárom pri odchode z televízie Markíza.
Na otázku redaktorky TV JOJ, či to P. Pellegriniho viac ťahá ku Smeru alebo k druhej strane, predseda Hlasu odpovedal: „Môžete si to predstaviť tak, že môžete vytvoriť trojkoalíciu, kde ideovo sa celkom zhodnete na mnohých prioritách. Alebo potom môžete vytvoriť štvorkoalíciu, ktorá je ale miš-maš úplne všetkého od kresťanských demokratov, cez liberálov, cez pravičiarov a sociálnych demokratov. Štvorkoalícia takéhoto hybridného typu nie je tak pevná už od počiatku, že by mohla vyslať signál, že by tu 4 roky mohla dovládnuť… Sami uznáte, že kvalitatívne sú to 2 rôzne veci.“
Na otázku redaktora TV Markíza, či by P. Pellegrini išiel do trojkoalície radšej s KDH alebo s SNS, líder Hlasu odpovedal: „Veľmi dobre si viem predstaviť spoluprácu s kresťanskými demokratmi, ktorí by do toho priniesli pokoj a konzervatívny prístup k veciam. Ja by som si to predstaviť vedel, otázka je, či si to vie predstaviť samotné KDH a aj samotný víťaz volieb.“
Na otázku, či bude podmienkou pri rokovaní so Smerom západné smerovanie Slovenska, P. Pellegrini odpovedal: „Absolútne. Chcem vám všetkým garantovať, že ak Hlas bude vo vládnej koalícii, nech by už bola akákoľvek, ľudia sa nemusia bát, že by Slovensko začalo meniť svoj zahraničnopolitický kurz smerom k EÚ alebo NATO.“
„My nebudeme asistovať niekomu pri demontáži demokratického zriadenia Slovenska,“ doplnil P. Pellegrini.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK