Štvrtok 19. septembra, 2024
»

Šlo by Progresívne Slovensko do spolupráce s Hlasom? Nakoniec sa to nedozvieme

Strana Progresívne Slovensko (PS) sa nakoniec jednoznačne nevyjadrí, či po voľbách bude spolupracovať s Hlasom alebo nie. Povedal to v diskusnej relácii Večer Mareka Vagoviča podpredseda PS Michal Truban.

Ohľadom možných budúcich ministrov z Hlasu ako napr. Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš alebo Richard Raši, M. Truban odpovedal: „Nepotrebujeme ísť teraz do povolebných debát, to sa bude riešiť potom, kde budú akí ľudia. Náš najväčší cieľ je zabezpečiť, aby Fico s extrémistami nevládol. To je základná vec. To je nemenné stanovisko do volieb.“

Dlhodobo sa pritom predseda PS Michal Šimečka alebo aj Michal Truban vyjadrovali, že svoje rozhodnutie budú tesne pred voľbami svojim voličom jasne deklarovať.

M. Šimečka tento postup mnohokrát spomenul v rôznych médiách, napr. ešte v máji v rozhovore pre Nový čas uviedol: „V komunálnych voľbách sme vylúčili spoluprácu s Hlasom, teraz sa blížia národné voľby a my budeme informovať o našej povolebnej stratégii voličov, kým pôjdu k voľbám.“

M. Truban pred mesiacom v rozhovore pre Startitup informoval v zhode so svojím predsedom: „My si sadneme ako predsedníctvo pred voľbami a reálne povieme voličom, čo môžu očakávať po voľbách. Podobne, sme to urobili napríklad v komunálnej kampani, kde sme napríklad Hlas vylúčili.“

V piatok sa líder PS M. Šimečka v rozhovore v Rádiu Express na rovnakú tému vyjadril: „Nikto, kto pozná Progresívne Slovensko a zároveň pozná Hlas a jeho minulosť, si nemôže myslieť, že je to náš preferovaný partner. Mimochodom, rovnako to platí pre Sme rodina a OĽaNO,“ povedal a dodal, že PS explicitne vylučuje zo spolupráce Smer a fašistické strany.

Líder OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti obvinil PS, že sa koordinuje so stranami Smer a Hlas. Podľa neho sa mali spoločne dohodnúť na neúčasti predvolebnej debaty na Markíze, kde mal s nimi diskutovať aj samotný predseda OĽaNO, čím sa sa musela diskusia zrušiť. 

„Dnes ráno nám z TV Markíza oznámili, že ,vzhľadom na to, že predsedovia strán PS, SMER a HLAS – Michal Šimečka, Robert Fico a Peter Pellegrini sa odmietli zúčastniť debaty s Igorom Matovičom, finálovú debatu na TV Markíza rušíme.‘

Čítate dobre – Progresívne Slovensko sa v snahe vyhnúť debate s Matovičom, radšej dohodlo s mafiou a dosiahli úplné zrušenie finálovej debaty – pre naše hnutie úplne najkľúčovejšej debaty kampane,“ rozhorčene informoval I. Matovič.

Líder Hlasu Peter Pellegrini koncom marca zverejnil video, v ktorom údajnú spoluprácu medzi Hlasom, Sas a PS označil za klamstvo a dodal: „Ak niekto nájde v histórii výrok, v ktorom ja alebo Hlas tvrdí, že chystá vytvoriť povolebnú koalíciu so stranami SaS a PS, tak dostane výhru, v ktorej sa ja zaväzujem prísť mu pokosiť mojou vyžínačkou záhradu bez ohľadu na to, aká je veľká.“

Vo videu na sociálnej sieti spred troch dní sa predseda Hlasu predovšetkým vyjadroval ku konfrontačným výrokom lídra Smeru Roberta Fica. Taktiež však spomenul 3 podmienky strany Hlas pre vstup do vlády a vysvetlil, že si nevie predstaviť, ako by ich dokázal presadiť v spolupráci s progresívnymi alebo liberálnymi stranami. Avšak štvrtou podmienkou je, že členstvo Slovenska v EÚ a NATO taktiež nesmie byť ohrozené, čo sa môže ľahko stať spoluprácou s Republikou.

Podľa posledného prieskumu agentúry Ipsos sa na prvých troch miestach už stabilne umiestňuje Smer (20,3 %), Progresívne Slovensko (17,2 %) a Hlas (13,1 %). Ak by všetci lídri strán dodržali svoje predvolebné vyjadrenia, vládu by za týchto podmienok nedokázal zostaviť ani Smer, ani Progresívne Slovensko. Tým povestným jazýčkom na váhach by sa stala strana Hlas, ktorá by mohla rozhodnúť, ku komu sa prikloní a ako by budúca koalícia vyzerala.

Prečítajte si aj