
Pohreb pápeža Františka vo Vatikáne: Medzi modlitbou a diplomaciou
Všetky cesty vedú do Ríma: na pohreb pápeža Františka. Mobilné telefóny Rimanov rozozvučal v piatok, deň pred pohrebom, alarm na 10 sekúnd, ktorý sa nedal vypnúť. Úrady rozoslali sms v štyroch jazykoch, ktorá varovala pred výrazne obmedzenou premávkou v centre mesta a v okolí Vatikánskeho mestského štátu. S Františkom (1936-2025), ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok na následky mŕtvice, kómy a iných zdravotných komplikácií, sa v uplynulých dňoch rozlúčilo v Bazilike svätého Petra vyše štvrťmilióna ľudí.
Ďalší štvrť milión veriacich sa vo Vatikáne a v priľahlých uliciach zúčastnil na sobotnom pohrebe popri tisíckach dobrovoľníkov, príslušníkoch bezpečnostných zložiek a záchranároch. Na okolitých strechách a terasách televízne štáby komentovali priebeh poslednej rozlúčky s rímskym biskupom a celkovo asi 4000 akreditovaných novinárov, fotografov a kameramanov dokumentovalo poslednú rozlúčku s prvým latinskoamerickým a jezuitským pápežom.
Na slnkom zaliatom Námestí svätého Petra prišli takmer všetci kardináli a zrejme i budúci pápež, zástupcovia mnohých štátov, vyše 60 hláv štátov a kráľov, takmer 15 premiérov a ďalší predstavitelia. Nechýbal súčasný ani bývalý prezident USA Donald Trump a Joe Biden. Biden, ktorý je katolík, sedel o niekoľko radov za Trumpom. Niekoľko stoličiek vpravo od Trumpa sedel francúzsky prezident Emanuel Macron, no obaja si ruky podali, až keď počas omše dekan Kardinálskeho kolégia Giovanni Re vyznal na znak pokoja.
Hlavné prekvapenie sa odohralo v Bazilike svätého Petra tesne pred pohrebnou svätou omšou za zosnulého pontifika. Trump sa stretol s ukrajinským prezidentom. Obaja preto prišli na Svätopeterské námestie s krátkym oneskorením.

Volodymyr Zelensky na sociálnej sieti X publikoval fotografiu, ako sedia tesne oproti sebe na obyčajných stoličkách. Ukrajinská hlava štátu stretnutie komentovala takto:
„Dobré stretnutie. Veľa sme diskutovali individuálne. Dúfame vo výsledky vo všetkom, o čo sme sa zhovárali. Ochrana životov našich ľudí. Úplné a bezpodmienečné prímerie. Spoľahlivý a trvalý mier, ktorý zabráni vypuknutiu ďalšej vojny. Veľmi symbolické stretnutie, ktoré má potenciál stať sa historickým, ak dosiahneme spoločné výsledky. Ďakujem @POTUS.“
Takto by si to predstavoval František. Takmer mimo diplomatického protokolu, osobne a zrejme improvizovane o jednej z jeho najobľúbenejších tém. A tak sa vo Vatikáne hovorilo o mieri na pohrebe pápeža, ktorý vytrvalo a úprimne hľadal a vyzýval na mier zvlášť na Ukrajine a na zastavenie zbrojenia vo svete. Aj keď jeho promierový postoj si neraz vyslúžil kritiku na Ukrajine, keď napríklad povedal, že „vojna na Ukrajine nie je kovbojský film, kde sú dobrí a zlí“.
Našu krajinu reprezentovali prezident Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) s manželkou. Prišlo tiež desať biskupov na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska arcibiskupom Bernardom Boberom a za Pravoslávnu cirkev v českých krajinách a na Slovensku metropolita Rastislav a michalovsko-košický arcibiskup Juraj Stránský.
Ďalším prekvapením bolo, že medzi davom sa objavil kontroverzný Julian Assange. Zakladateľ Wikileaks strávil niekoľko rokov na ekvádorskej ambasáde v Londýne pre obavy, že ho vydajú do USA, kde mu môže hroziť trest smrti za publikovanie mnohých citlivých a neverejných dokumentov.
Obe prekvapenia neboli pred pohrebom známe, a zdá sa, že je to tak dobre. Prítomní sa totiž mohli plne sústrediť na slávnostnú udalosť, pre ktorú mnohí vstávali o tretej či o štvrtej ráno. Plynulú organizáciu narušilo niekoľko prešľapov. Pohreb sa začal s 15-minútovým oneskorením, čo vo Vatikáne, ale ani vo Večnom meste nie je zvykom. Hovorí sa, že jedine omše sa tu začínajú presne, všetko ostatné mešká. Navyše keď sa začala omša a rakvu niesli z Baziliky na námestie, skupinka politikov okolo Trumpa sa ešte rozprávala a nik im nezabránil, aby sa úctivo rozpustili.
„Budovať mosty, nie múry – táto výzva bola jednou z Františkových opakovaných tém,“ spomenul v homílii kardinál Re, čo bola nepriama reakcia na prítomného prezidenta Trumpa. Ten už vo svojom prvom mandáte sľúbil, že vybuduje múr medzi USA a Mexikom na zamedzenie nelegálnej imigrácie ľudí a drog do jeho vlasti. Tento projekt nepriamo odsúdil aj sám argentínsky pápež.
Naopak cirkevný hodnostár vyzdvihol spomínaného Františkovo promierové úsilie, v čom sa azda Trump našiel, nakoľko vo svojom inauguračnom prejave povedal, že chce byť „budovateľ mieru a zjednocovateľ“.

„Obyčajne končil príhovory i osobné stretnutia hovoriac: Nezabudnite sa za mňa modliť,“ doplnil taliansky kardinál za potlesku ľudí uzavrel homíliu slovam:
„Teraz, drahý pápež František, prosíme teba, aby si sa modlil za nás a aby si z neba požehnal cirkev – požehnaj Rím, požehnaj celý svet, ako si to minulú nedeľu urobil z balkóna tejto baziliky v poslednom objatí s Božím ľudom“ s odkazom na tradičný veľkonočný prejav Urbi et Orbi, ktorý bol posledným prejavom Františka.
Kardinál taktiež vyzdvihol „kultúru stretnutia“, ktorú propagoval zosnulý katolícky líder. Na jeho pohrebe sa vskutku stretli mnohí s odlišným postojom a vierovyznaním, a to nielen medzi politikmi. Podľa očakávania prišiel prezident Františkovej rodnej Argentíny Javier Milei, ktorý ešte v čase, keď kandidoval na úrad, nazval svojho krajana Františka „imbecilom v Ríme“.
Prišli tiež pravoslávne delegácie pravoslávnych z Moskvy, Istanbulu a iných cirkví, ako aj ďalších náboženstiev, čo podčiarkovali ich lesklé a trblietajúce rúcha a pokrývky hlavy s jasnou zlatou, červenou a inou farbou. Pripomenula sa tým rozmanitosť kresťanstva i náboženstiev, hoci podľa oficiálneho zoznamu z Vatikánu chýbali predstavitelia judaizmu.
Izrael zastupoval na pohrebe len veľvyslanec, čo je azda dôsledok naštrbených vzťahov po útoku Hamasu v októbri 2023. Pápež odsúdil útok a podporil právo Izraela na sebaobranu, a predsa niektorí židia žiadali väčšie odsúdenie teroristického hnutia a pochopenie pre izraelskú reakciu. Možno len špekulovať, do akej miery to ovplyvnilo izraelskú a judaistickú prítomnosť na pohrebe. Jorge Bergoglio, ako sa volal pontifik vlastným menom, sa pritom ako arcibiskup v Buenos Aires priatelil s tamojším rabínom Abrahamom Skorkom, s ktorým spoločne napísali knihu.
A predsa v tejto kultúre stretnutia v podobe pohrebnej omše ani nebolo vo vzduchu cítiť, že niekto či niečo vyslovene chýba. Naopak medzi účastníkmi sa cenilo, že svet prišiel vzdať česť 266. pápežovi katolíckej cirkvi.
S ohľadom napríklad na Rusko prišla ministerka kultúry. Čínska ľudová republika nemá oficiálne diplomatické vzťahy s Vatikánom, a tak delegácia z Pekingu chýbala. Naopak Taiwan reprezentoval bývalý viceprezident Chen Chien-jen s manželkou a viceminister zahraničných vecí François Wu. Wu pred pohrebom povedal, že vyslanie katolíka Čena nasledovalo po kontakte so Svätou stolicou. Špekuluje sa o tom, že aktuálny prezident neprišiel, aby sa nenaštrbili vzťahy Vatikánu s Pekingom. Svätá stolica má síce ako jedna z mála diplomatické styky s ostrovným štátom, ale „Ríša stredu“ ho považuje za svoj.
Počas pontifikátu pápeža Františka sa uzatvorila neverejná a hodne kritizovaná sino-vatikánska dohoda o menovaní biskupov vo východoázijskej krajine. Niekoľko ráz ju obe strany obnovili na dva roky a naposledy na jeseň 2024 na ďalšie štyri roky, čo jej autori považujú za úspech.

Ale opäť, tento kontext bol na ceremónii takmer nebadateľný. Mnohí prítomní boli očividne nadšení, vskutku si privstali, mávali národnými vlajkami, tlieskali a prišli sa v prvom rade duchovne rozlúčiť so svojím najvyšším predstaviteľom, či s morálnou autoritou, ktorá dokázala osloviť srdcia i mysle. Rovnako to bolo aj na pohrebe Benedikta XVI. pred dvoma rokmi na rovnakom mieste a dá sa očakávať, že to bude podobne pri rozlúčke s 267. pápežom, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou prítomný na tejto omši.
Po dvoch hodinách odniesli Františkovu rakvu za potlesku veriacich a politikov späť do Baziliky svätého Petra. Na štvrťhodinu sa rozozvučali zvony, kým ľudia postupne odchádzali z námestia. Rakvu odviezli rovno do Baziliky Panny Márie Snežnej, kde jezuitský pápež chcel byť pochovaný.
Bolo zvláštne, že rakvu nepriniesli úzkymi koridormi bližšie k ľuďom na námestí a hlavne k tým, ktorí slávnosť sledovali na veľkých monitoroch rozostavaných na bulvári Via della Conciliazione. František miloval kontakt s obyčajnými ľuďmi, a vždy sa rád previezol v papamobile pomedzi davom nadšených veriacich. Ako vysvitlo z rozhovorov s prítomnými kresťanmi, viacerí by sa potešili, keby takto mohli pozdraviť rímskeho biskupa. Napokon nič nie je dokonalé, ale účastníci predsa len uznali, že to stálo zato.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK