
Najpôsobivejší darca krvi známy ako „muž so zlatou rukou” zachránil 2,4 milióna detí
Život píše neuveriteľné príbehy. Často sú ich hlavnými hrdinami obyčajní ľudia, ktorí sa rozhodli myslieť na dobro druhých. Pripomeňme si Austrálčana Jamesa Harrisona, ktorého krvná plazma obsahujúca vzácne protilátky, zachránila životy 2,4 milióna detí, vrátane životov jeho dvoch vnúčat. „Muž so zlatou rukou”, ako ho prezývali, daroval krv po dobu 64 rokov každé dva týždne, viac ako 1 100 krát. Austrália má len 200 darcov krvi s protilátkou anti-D, ktorí ročne pomôžu 45 000 matkám a ich deťom.
Keď mal James 14 rokov, podstúpil vážnu operáciu hrudníka a jeho život bol závislý od krvi cudzích ľudí. Po operácii si uvedomil, že mu život zachránili darcovia a pochopil zmysel darovania krvi a jeho hodnotu. Zaviazal sa, že sa tiež stane darcom, hneď ako bude dostatočne starý, a o štyri roky neskôr svoj sľub skutočne dodržal. Napriek svojmu strachu z ihiel začal vo veku 18 rokov darovať krv a pokračoval v tom pravidelne každé dva týždne až do svojich 81 rokov. Prvýkrát daroval krv v roku 1954 a údajne nikdy nevynechal dvojtýždňový interval. To, že jeho krv obsahuje dôležitú protilátku potrebnú na výrobu imunoglobulínu anti-D (Rh), sa zistilo až o 10 rokov neskôr.
James v darcovstve pokračoval naďalej a prešiel na darovanie krvnej plazmy, aby pomohol ešte väčšiemu počtu ľudí. Vzácne protilátky extrahované z jeho krvi sa podávali matkám s Rheusovou chorobou, známou ako hemolytická choroba plodu a novorodencov, kedy protilátky v krvi tehotnej ženy ničia bunky plodu, pretože ho vyhodnotia ako cudzie. Anti-D imunoglobulín je injekcia skladajúca sa z plazmy od špeciálnych darcov a zabraňuje tomu, aby protilátky matky kvôli rozdielnemu Rh faktoru napádali a ničili červené krvinky dieťaťa. Tento stav nastáva vtedy, keď je matka Rh negatívna a dieťa Rh pozitívne.
James bol priekopníkom programu anti-D. Od roku 1967 bolo austrálskym matkám s negatívnou krvnou skupinou podaných viac ako 3 milióny dávok anti-D imunoglobulínu obsahujúcich Jamesovu krv. V roku 1999 dostal medailu Rádu Austrálie za svoju vytrvalú podporu programu Lifeblood a Anti-D. Existujú domnienky, že sa u Jamesa vyvinula vysoká koncentrácia anti-D v dôsledku krvných transfúzií, ktoré dostal počas veľkej operácie, keď mal 14 rokov.
Austrálsky červený kríž píše o ňom ako o „najpôsobivejšom a najcennejšom darcovi”.
V roku 2005 sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov za najväčšie množstvo darovanej krvnej plazmy. Podľa slov Jamesovej dcéry, Tracey Mellowshipovej, bol jej otec „veľmi hrdý na to, že zachránil toľko životov“. „Potešilo ho, keď počul o mnohých rodinách, ako bola tá naša, ktoré existovali vďaka jeho láskavosti.“ Dodala, že to robil zo správnych dôvodov a nikdy nie pre pozornosť. Aj Tracey bola príjemcom anti-D vytvorenej z otcovej plazmy.
„Muž so zlatou rukou“ daroval naposledy krv v roku 2018 vo veku 81 rokov. Počas posledného darovania krvi vyjadril vieru v to, že jeho rekord niekto prekoná. Stalo sa tak 16. septembra 2022, kedy ho predbehol američan Brett Cooper zo štátu Michigan. Brett daroval takmer 1065 litrov krvnej plazmy vyše 1 200 krát počas 17 rokov.
James Harrison zomrel 17. februára tohto roku v spánku, v domove dôchodcov. Odišiel v krásnom veku 88 rokov, zanechajúc po sebe nadčasový a nikdy nehynúci odkaz pomoci druhým. Počas celého svojho života, kedy daroval krv, robil všetko nezištne, bez akejkoľvek odplaty, pre ľudí, ktorých ani nepoznal.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK