
Škótsku baterkáreň zachvátil opäť požiar. Obavy z podobného scenára v Šuranoch? (+Video)
Minulý týždeň (9. 4.) došlo v škótskom závode na recykláciu batérií k masívnemu požiaru. Škótska hasičská a záchranná služba (SFRS) vyslala na likvidáciu požiaru 10 hasičských vozidiel vrátane špecializovaných jednotiek HAZMAT, keďže z továrne vychádzali potenciálne nebezpečné výpary. Hasičské zložky bojovali s plameňmi celú noc, kým sa im podarilo dostať situáciu pod kontrolu.
Požiar vypukol vo firme Fenix Battery Recycling v priemyselnom areáli pri meste Kilwinning približne 50 km od Glasgowa a nebol prvý svojho druhu. K výjazdu hasičov a polície do baterkárne došlo presne rok po tom, čo na rovnakom mieste (8. 4. 2024) Škótska hasičská a záchranná služba bojovala s požiarom, ktorý na mieste zúril štyri dni. Rada samosprávnej oblasti North Ayrshire vyjadrila znepokojenie nad skutočnosťou, že sa incident zopakoval už druhýkrát.
Podľa škótskej polície nedošlo k žiadnym obetiam na životoch, preventívne však evakuovali niekoľko domov v okolí. Ľudia žijúci v blízkosti baterkárne dostali odporúčanie zatvoriť okná, a boli vyzvaní, aby nezbierali žiadne batérie ani ich úlomky.
Miestni obyvatelia hlásili obrovské výbuchy a oblaky dymu šíriace sa z miesta výbuchu.
„Je to úplná panika a hrôza. Bola som za zadnými dverami, vešala som bielizeň a zrazu som počula obrovskú ranu. Znelo to, akoby sa stal teroristický útok. Bolo to také hlasné, bolo to strašné,” povedala Marj Agnewová pre STV News a dodala, že vo vzduchu bolo cítiť toxické výpary.
V máji minulého roka vydala Škótska agentúra pre ochranu životného prostredia (SEPA) pre firmu Fenix Battery Recycling dve exekučné opatrenia, v ktorých od spoločnosti požadovala odstránenie odpadových batérií nachádzajúcich sa v areáli dlhšie ako šesť mesiacov. Spoločnosti bolo zakázané vykonávať ďalšie činnosti v lokalite s tým, že zvyšný odpad musí byť odvezený na miesta s príslušnou licenciou.
Podľa vyhlásenia by mohlo pokračovanie v činnosti spôsobiť vážne znečistenie životného prostredia a vážne poškodenie ľudského zdravia. SEPA uviedla, že jej úradníci sa zúčastnili na mieste, „aby odobrali vzorky z blízkych vodných tokov, pričom budú naďalej pozorne monitorovať situáciu”. Miestni obyvatelia si však kladú otázky o bezpečnosti tohto miesta.
Incident v škótskej baterkárni vyvoláva vážne otázky týkajúce sa plánovanej výstavby baterkárne na západe Slovenska (v Šuranoch) čínskou spoločnosťou Gotion. Baterkáreň patrí do kategórie ťažkého chemického priemyslu a má vyrásť pri najväčšej zásobárni pitnej vody na Žitnom ostrove, pričom je nemožné zaručiť ekologickú bezpečnosť jej fungovania, upozorňuje občianska Iniciatíva CHRÁNIME SI NAŠE.
Iniciatíva zastupuje nespokojných obyvateľov Šurian a okolia, ktorí nesúhlasia s výstavbou továrne na výrobu elektrických batérií v ich regióne. Predstaviteľ CHRÁNIME SI NAŠE Stanislav Guláš v rozhovore pre Epoch Times Slovensko povedal, že sa pripravovaným projektom cítia byť bytostne ohrození a sú ochotní urobiť všetko pre to, aby sa nerealizoval.
„Toto, keď sa nepodarí zastaviť, tak v regióne sa nebude dať bývať, žiť, klesnú hodnoty nehnuteľností. To nie je fantasmagória, ani výmysel, takto sa to deje v okolí baterkární, ktoré už fungujú,” povedal S. Guláš.
Podľa CHRÁNIME SI NAŠE by výstavba baterkárne veľmi výrazne negatívne ovplyvnila životy ľudí na Slovensku v mnohých ohľadoch. Analýzu dopadov baterkárne na životné prostredie, životy miestnych obyvateľov, ale aj celé Slovensko, ktorú občianska iniciatíva vypracovala, si môžete prečítať tu.
V pondelok (14. 4.) odovzdala občianska iniciatíva CHRÁNIME SI NAŠE otvorený list k predmetnej téme na Okresný úrad Nové Zámky, odbor starostlivosti o životné prostredie. Téma Šurany Industrial Park a baterkáreň Šurany bola 14. a 15. apríla v trojhodinovej rozprave predmetom rokovania v Národnej rade SR.
„Vystúpenie pána poslanca (Krátkeho) bolo fakticky dokonalé. Rovnako tak bola zaujímavá aj rozprava, do ktorej sa zapojili ďalší poslanci. Návrh poslancov Rastislava Krátkeho (hnutie SLOVENSKO) a Mariána Čaučíka (KDH) na prijatie uznesenia v súvislosti s baterkárňou Šurany však aj po tejto enormnej snahe nebol prijatý,“ skonštatovali CHRÁNIME SI NAŠE.
Občianska iniciatíva tiež poukazuje na skutočnosť, že čínska firma GOTION High Tech je prepojená s Čínskou komunistickou stranou. Viacerí novinári upozornili na to, že firemné stanovy Gotionu nariaďujú spoločnosti „založiť miestnu organizáciu strany a vykonávať aktivity strany v súlade s manifestom Čínskej komunistickej strany (ČKS). Steven Cai (člen predstavenstva Gotion High Tech a člen dozornej rady GIB EnergyX Slovakia s.r.o.) sa dokonca zúčastňuje interných zasadnutí ČKS,“ uviedli CHRÁNIME SI NAŠE.