Sobota 19. apríla, 2025
Shen Yun 2025
(Zľava) Štefan Kišš, Michal Šimečka, Michal Truban a Darina Luščíková (všetci PS) počas tlačovej konferencie. (Foto: Progresívne Slovensko)

PS: Prepúšťania vo fabrikách zasahujú Slovensko, vláda rieši mimovládky a pohlavia

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) upozorňuje, že Slovensko zasiahla ďalšia rana v oblasti zamestnanosti. Po tom, čo včera (14. 4.) oznámila svoj odchod spoločnosť ECCO z Martina, dnes (15. 4.) ohlásila koniec svojej činnosti aj firma LOWA v Handlovej. Dve veľké fabriky za 24 hodín znamenajú podľa PS stovky prepustených a tisícky ľudí v regiónoch zasiahnutých ekonomickou neistotou. Vláda však namiesto riešenia tejto situácie vedie diskusie o transakčnej dani a počte pohlaví, upozorňuje predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„Je mi veľmi ľúto zasiahnutých rodín. Zaslúžia si od vlády aktívnu pomoc, nie ignoráciu alebo krátkodobé záplaty. V PS chceme modernizovať naše hospodárstvo, investovať do inovácií, podporovať slovenské malé a stredné firmy, ktoré tvoria kostru nášho hospodárstva. A priťahovať zahraničných investorov dobrým podnikateľským prostredím,“ zdôraznil Šimečka.

Zároveň vyzval premiéra Roberta Fica, aby predložil konkrétny plán reakcie na zavedenie amerických ciel, ktoré môžu mať ďalší negatívny dopad na slovenský priemysel.

„V prvom rade zrušte vašu hlúpu a likvidačnú transakčnú daň. Začnite konečne našim firmám a zamestnancom pomáhať, a nie z nich iba ťahať peniaze na ďalšie tryskáče či renty. A keď nič z toho neviete, choďte konečne od toho. Ľudia v Handlovej či v Martine nemajú čas na vaše hádky a zaslúžia si šancu zvoliť konečne lepšiu vládu,“ dodal predseda PS.

Podľa podpredsedu PS a člena parlamentného Výboru pre hospodárske záležitosti Ivana Štefunka sa koaliční politici k situácii stavajú ľahostajne. „V čase, keď prichádzajú tieto správy, v parlamente neriešime pomoc zasiahnutým ľuďom, ani zlepšovanie podnikateľského prostredia, ale ruský bič na mimovládky. Toto sú priority koalície. Je to absurdné a obzvlášť necitlivé voči každému, kto dopláca na podmienky, ktoré vláda vytvorila – alebo sa na ne aspoň mohla pripraviť,“ zdôraznil.

Simona Petrík, podpredsedníčka PS a členka Výboru NR SR pre sociálne veci, pripomenula, že prepustenie 650 ľudí v Martine je obrovský zásah do ekonomiky regiónu.

„Očakávať možno negatívne sociálne dopady, dotknuté budú tisícky rodín. Minister Erik Tomáš by mal preventívne analyzovať dopady najmä na rizikové skupiny obyvateľstva. Nejde pritom o prvý prípad hromadného prepúšťania. Martin sa týmto pridáva k Topoľčanom, Vranovu nad Topľou, Kysuckému Novému Mestu, Bánovciam nad Bebravou, Púchovu, Námestovu či Bratislave. Vláda sa jednoducho nemôže tváriť, že vyplácanie miezd z garančného fondu je jediným riešením tejto opakujúcej sa situácie,“ doplnila.

Na nedôslednosť premiéra Fica v porovnaní s jeho postojmi z minulosti upozornila aj Jana Hanuliaková, členka Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. „Robert Fico ako opozičný politik zvolával mimoriadnu schôdzu, keď malo v Žiari nad Hronom dôjsť k prepusteniu 300 ľudí. Vtedy navrhoval, aby firma dostala podporu z emisných povoleniek a Peter Pellegrini dokonca odkúpenie časti podniku do rúk štátu. Teraz je ohrozených viac ako 2 000 ľudí v závodoch po celom Slovensku, vrátane toho, kde minulý rok premiér odpracoval nočnú zmenu. Prezident aj premiér sú však ticho,“ uzavrela Hanuliaková.

Prečítajte si aj