
Šéf slovenskej diplomacie rokoval s partnermi EÚ o Ukrajine, Gaze a západnom Balkáne
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 14. apríla zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu. Hlavnou témou rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola opätovne vojna na Ukrajine, pričom diskusia sa zamerala na aktuálny vývoj, možnosti podpory mierového riešenia a ďalšiu pomoc zo strany Únie.
V súvislosti s nedávnym útokom na ukrajinské mesto Sumy sa ministri zhodli na potrebe jeho jednoznačného odsúdenia. Juraj Blanár v tejto súvislosti uviedol: „Je evidentné, že mierové rokovania mali byť už dávnejšie, aby sa predišlo všetkým zbytočným obetiam civilného obyvateľstva, pretože vojna si obete jednoducho nevyberá. A aj útok na mesto Sumy je preto potrebné odsúdiť v akomkoľvek kontexte.“
Diskusia sa dotkla aj témy ďalšej podpory Ukrajine a jej európskej integrácie. Slovensko podľa Blanára zotrváva na stabilnej pozícii – pomoc Ukrajine má byť realizovaná výlučne na dobrovoľnej bilaterálnej úrovni, zatiaľ čo integračné úsilie krajiny má naďalej podporu Slovenskej republiky. „Na bilaterálnej úrovni ďalej podporujeme všetky humanitárne aktivity, ktoré zmierňujú utrpenie civilistov na Ukrajine, či už sú to dodávky elektrickej energie na komerčnej báze alebo spoločné projekty pri obnove nášho východného suseda,“ vysvetlil minister s dôrazom na to, že Slovensko na Ukrajinu neplánuje vysielať vojakov.
Ďalšou témou rokovaní bola kritická situácia v Pásme Gazy. Blanár upozornil na potrebu okamžitého prímeria a zastavenia násilia voči civilistom. „Je to neprípustné a neprispieva to k prímeriu. Naša pozícia je úplne jednoznačná v tom, že trváme na obnovení prímeria a výmene zajatcov medzi Izraelom a Hamasom. Vyjadrili sme tiež podporu návrhu arabských krajín na obnovu Gazy,“ povedal. Pripomenul aj konkrétnu humanitárnu pomoc Slovenska: „Vďaka záchranným slovenským letom sme evakuovali viac ako 100 detí, ktoré sú onkologickými pacientmi, vrátane ich rodinných príslušníkov.“
V súvislosti so Sýriou minister privítal vytvorenie novej vlády a vyjadril nádej, že táto bude pokračovať v reformách, na základe čoho bude Európska únia prehodnocovať aktuálne sankcie voči krajine.
Na okraj rokovaní sa Juraj Blanár stretol s predstaviteľmi Palestínskej samosprávy, ktorým tlmočil postoj Slovenskej republiky k riešeniu konfliktu formou koexistencie dvoch štátov – Izraela a Palestíny. Zároveň dôrazne odmietol akékoľvek pokusy o presídľovanie Palestínčanov z Gazy: „Odmietol zároveň akékoľvek snahy o presídľovanie Palestínčanov z Pásma Gaza a označil ich za absolútne neakceptovateľné.“
Témou rokovania ministrov bola aj bezpečnostná situácia na západnom Balkáne, najmä v Bosne a Hercegovine a Kosove. Juraj Blanár zdôraznil význam stability tohto regiónu pre celú Európu a podporil pokračovanie medzinárodných mierových misií, ktorých súčasťou sú aj slovenskí vojaci. „Bezpečnosť v tomto regióne je veľmi dôležitá súčasne pre celú Európsku úniu, preto Slovensko podporuje existujúce medzinárodné mierové misie práve v Bosne a Hercegovine a Kosove, a to aj prítomnosťou našich vojakov,“ uviedol.
Zároveň opätovne vyjadril podporu rozšíreniu EÚ o štáty západného Balkánu, pričom špeciálne apeloval na potrebu nepodmieňovať prístupové rokovania politickými záujmami. „SR je veľkým advokátom vstupu všetkých balkánskych štátov do Únie. Je dôležité, aby najmä vo vzťahu k Srbsku neboli prístupové procesy politizované, keďže Srbsko už niektoré kritériá splnilo. Potrebujeme nášmu balkánskemu partnerovi vyslať jasný signál, že to s jeho členstvom v EÚ myslíme vážne,“ vyhlásil Blanár.
Minister sa po skončení zasadnutia zúčastnil aj na 4. Medzivládnej konferencii EÚ – Albánsko, kde pokračoval v podpore integračných snáh krajín regiónu do Európskej únie.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK