Pondelok 7. apríla, 2025
Americký prezident Donald Trump drží graf počas prejavu na podujatí „Make America Wealthy Again“ v Ružovej záhrade Bieleho domu 2. apríla 2025 vo Washingtone. (foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

Viac ako 50 krajín sa zapojilo do rokovaní s USA o clách

Hlavný ekonomický poradca Bieleho domu 6. apríla uviedol, že viac ako 50 krajín kontaktovalo Trumpovu administratívu s cieľom začať rokovania o širokom rozsahu ciel, ktoré boli oznámené v prvom aprílovom týždni takmer na všetky krajiny sveta.

V rozhovore pre televíznu stanicu ABC News „This Week“ Kevin Hassett, šéf Národnej ekonomickej rady Bieleho domu, uviedol, že „od oznámenia ciel viac ako 50 krajín oslovilo prezidenta a snažia sa s ním rokovať o tomto novom stave… Robia to preto, lebo chápu, že nesú veľkú časť cla,“ povedal pre televíziu.

Hoci Hassett neuviedol, ktoré krajiny začali rokovania s administratívou, prezident Donald Trump 4. apríla na sociálnej sieti Truth Social napísal, že najvyšší predstaviteľ Vietnamu povedal, že krajina zníži svoje clá voči Spojeným štátom „na nulu“.

Dňa 2. apríla Trump oznámil minimálne 10-percentné clo pre všetkých obchodných partnerov, ako aj vyššie clá pre približne 60 krajín – zvyčajne polovicu toho, čo každá z nich ukladá voči Spojeným štátom. Vyššie clá majú nadobudnúť účinnosť 9. apríla.

Kanada a Mexiko boli z najnovších ciel vyňaté, pretože už podliehajú 25-percentným clám, ktoré boli oznámené pred niekoľkými týždňami. Tieto clá boli uvalené v snahe obmedziť nelegálne prisťahovalectvo a obchodovanie s fentanylom do Spojených štátov cez ich južných a severných susedov.

Thajský premiér Paetongtarn Šinawatra uviedol, že Thajsko je tiež ochotné začať rokovania so Spojenými štátmi o clách. „Thajsko signalizovalo svoju pripravenosť diskutovať s vládou USA pri prvej príležitosti o úprave obchodnej bilancie tak, aby bola spravodlivá pre obe strany,“ povedal Šinawatra 3. apríla novinárom s tým, že Thajsko by sa mohlo stať pre Spojené štáty ‚priateľskou krajinou‘.

Britský premiér Keir Starmer 3. apríla novinárom povedal, že jeho krajina bude reagovať „chladne a pokojne“, pričom poznamenal, že Spojené štáty uvalili na jeho krajinu len 10-percentnú daň, čím sa Spojené kráľovstvo dostalo do „lepšej pozície ako mnohé iné krajiny z toho, čo bolo oznámené“.

Taiwanský prezident Lai Ching-te 6. apríla ponúkol nulové clá ako základ pre rokovania so Spojenými štátmi, zaviazal sa odstrániť obchodné bariéry namiesto uvalenia recipročných opatrení a uviedol, že taiwanské spoločnosti zvýšia svoje investície v USA.

V rozhovore zo 6. apríla Hassett tiež uviedol, že ekonomické údaje USA ukázali, že „sme práve mali jednu z najlepších správ o zamestnanosti, akú som za dlhý čas videl“, čo naznačuje, že clá by mohli viesť k vytvoreniu amerických pracovných miest.

„[Údaje o zamestnanosti] boli približne o 50 % lepšie, ako trhy očakávali. Je to už druhý údaj za sebou,“ povedal. „Od nástupu prezidenta Trumpa do funkcie sme vytvorili už niečo okolo 10 000 pracovných miest v automobilovom priemysle a práve včera večer som sa dozvedel neoficiálne informácie, že automobilky v USA pridávajú druhé zmeny, aby reagovali na tieto clá v týchto dňoch.“

Hassett uviedol, že neočakáva veľký zásah pre spotrebiteľov, keďže vývozcovia pravdepodobne znížia ceny, „pretože to závisí od ponuky a dopytu… elasticity ponuky a dopytu“.

„Pointa je v tom, že Čína vstúpila do WTO [Svetovej obchodnej organizácie] v roku 2000. Za 15 rokov, ktoré nasledovali, sa reálne príjmy za ten čas kumulatívne znížili približne o 1 200 USD… A tak, ak by lacný tovar bol riešením – ak by lacný tovar mal zlepšiť reálne mzdy Američanov, reálny blahobyt, potom by reálne príjmy za ten čas vzrástli. Namiesto toho klesli, pretože mzdy klesli viac ako ceny.“

Po oznámení ciel klesol index Dow Jones Industrial Average 3. a 4. apríla spolu o 4 000 bodov. Nasdaq sa prepadol o 5,82 % a podobný pokles zaznamenal aj index S&P 500, ktorý 4. apríla klesol o 5,97 %.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj