
D. Vávra: Trump len narovnal situáciu. O clá sme si v EÚ koledovali sami
„Odvšadiaľ sa na mňa valí lavína rozhorčenia na Trumpove zlé škaredé clá, ktoré zničia medzinárodné vzťahy a obchod. V žiadnom z tých textov nevidím ani náznak akejkoľvek sebareflexie a opisu skutočnosti,“ začal svoj príspevok zo štvrtka (3. 4.) na Facebooku Daniel Vávra, známy český dizajnér a režisér počítačových hier a moderátor relácie Proti větru s Vávrou.
Vávra v príspevku ďalej uvádza, aké clá a dane postihujú európskych výrobcov automobilov v USA a naopak, aké postihujú amerických výrobcov v EÚ. Zatiaľ čo európski výrobcovia platia v USA 2,5 % clo, neplatia žiadnu DPH, platia len lokálnu daň z predaja, ktorá sa v jednotlivých štátoch USA líši – jej výška je do 10% – a je platená zákazníkom.
Americkí výrobcovia na druhej strane platia v EÚ 10 % clo + DPH až 27 %, ktoré sa vypočítava z ceny vrátane cla + ďalšie najrôznejšie regulačné poplatky.
„To len pre prípad, že by vás zaujímalo, prečo tu nejazdí veľa amerických áut. Len samotné clo bolo doteraz 4-krát vyššie než to americké. Preto vidíte v USA mnoho áut značky Audi a BMW a u nás nič americké. Napríklad Ford – všetko čo sa tu predáva, sa vyrába v Európe,“ skonštatoval Vávra.
Ako príklad uviedol kúpu nového auta značky Subaru Outback, ktoré v USA stojí v prepočte 650-tisíc českých korún. V Českej republike pritom stojí 1 200 000, čo je dvojnásobok. „To sú tie európske clá a regulácie. Aj bez DPH je o viac ako tretinu drahšie,“ skonštatoval.
Vávra v sérii príspevkov na sociálnej sieti poukazuje na to, ako clá a regulácie EÚ enormne dvíhajú ceny produktov. V príspevku z predošlého dňa opísal ďalšie príklady rozdielnych cien pre rovnaké auto na trhu v EÚ a USA.
„Len taká názorná ukážka európskych ciel na americké výrobky. Nový Jeep Grand Cherokee L kúpite v USA za 878 904 českých korún. V Českej republike ho kúpite (teraz sa niečoho podržte) za dva milióny a sto päťdesiattisíc s 20 % zľavou a to nie je ani predĺžená verzia!!!!!! Úplne najdrahšia verzia, čo sa dá na stránkach amerického Jeepu nakonfigurovať stojí milión a pol!“ uviedol.
Podľa Vávru je európske auto v USA o tretinu lacnejšie než v Európe a americké auto je v EÚ 2-krát drahšie než v USA. Dodáva opis tvorby cien na potraviny a poľnohospodárskych výrobkov, ktoré amerických výrobcov dostávajú do mnohonásobne horších ekonomických podmienok, naviac musia čeliť európskym regulačným bariéram, ktoré znemožňujú vývoz mnohých potravín.
„Keď si to zhrnieme – ZAČALI SME SI. Prakticky sme znemožňovali Američanom predaj vecí, u ktorých nám to oni nerobili. To, čo Trump urobil, je narovnanie situácie a pokiaľ budeme počítať DPH, tak stále nedostatočne. Situácia je naviac značne v náš neprospech, pretože my do USA vyvážame omnoho viac než USA k nám (510 miliárd eur vs. 353 miliárd eur),“ skonštatoval Vávra.
Navyše Vávra predpokladá, že situácia sa vďaka Trumpovým krokom bude vyvíjať výrazne v prospech USA. „Donald totiž zároveň dereguluje ako o preteky a znižuje dane! Takže chce, aby sa výroba produktov, na ktoré uvalil clá, vrátila do USA a ona sa tam vracia. Pre Američana naraz bude výhodnejšie kúpiť si Ford, než Audi,“ uviedol Vávra.
Tiež poukázal na skutočnosť, že je za svoje príspevky napádaný a obviňovaný z toho, že sa mu nevýhodná situácia, v ktorej sa EÚ ocitá, páči a má z toho radosť. „To, čo som tu urobil, je pritom faktický popis situácie a vysvetlenie príčin, prečo sa niečo deje. Nikde som nevyjadril svoj názor. Len som popísal situáciu. A aj tak to v mnohých vyvoláva hysterický kolaps,“ uzavrel.
Minulý týždeň americký prezident Trump oznámil zvýšenie dovozného cla na automobily až na 25 %, ktoré nadobudlo platnosť od 2. apríla. Opatrenie zasiahne všetky vozidlá, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch, a tiež o mesiac neskôr aj všetky automobilové súčiastky.
Trumpov krok zameraný na podporu amerického automobilového priemyslu bude pre slovenský automobilový sektor predstavovať výraznú výzvu, keďže Spojené štáty sú po Číne a Nemecku tretím najväčším exportným trhom pre slovenské vozidlá.
„Veľmi jasne si uvedomujeme koncentráciu výroby áut na Slovensku a namiesto masívneho zbrojenia Európy budeme žiadať Európsku úniu o masívnu pomoc pre automobilový priemysel,“ uviedol na Facebooku vo premiér Robert Fico (Smer-SD).
Automobilový priemysel je kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky, zamestnáva 290-tisíc ľudí a podieľa sa 10 % na HDP.
Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych vied (INNES), polemizuje s názorom, že by Trumpove kroky výrazne pomohli USA. V diskusnej relácii Braňo Závodský naživo uviedol, že všeobecne ekonómovia nie sú vo väčšine názorov jednotní, ale na tom, že clá sú zlé, majú širokú zhodu.
„Je pravda, že európske clá na dovoz amerických áut sú 10 %, zatiaľ čo americké clá na dovoz európskych sú 2,5 %. Donald Trump zvykne argumentovať tým, že Spojené štáty americké majú veľký deficit v obchode s tovarmi, ale už nehovorí B. Pri obchode so službami majú Spojené štáty americké výrazne navrch oproti tomu čo, Európska únia dováža do Spojených štátov,“ priblížil. Doplnil, že pod službami sa majú na mysli sociálne siete, komunikačné siete, softvéry, bankové a právnické služby.
„Tie clá fungujú tak, že oni predražia nákupy pre všetkých amerických spotrebiteľov, a to znamená, že oni si ich budú môcť kúpiť menej a budú si kupovať menej aj od amerických producentov. A tie clá spôsobia aj spomalenie americkej ekonomiky, takže celá táto hra na zvyšovanie ciel skončí tým, že sú poškodené vždycky obidve strany,“ uzavrel Ďurana.