
Správy o zatýkaní najvyšších vojenských činiteľov v Číne podľa expertov naznačujú výraznú politickú krízu v krajine (Analýza)
Prebiehajúce čistky podľa niektorých analytikov naznačujú, že v komunistickom režime sa vyostrujú politické boje.
V rámci prebiehajúcich čistiek v armáde čínskeho režimu mal byť zatknutý generál He Weidong, tretí najvyšší veliteľ Čínskej ľudovo oslobodeneckej armády (ČĽOA), a niekoľko ďalších vojenských veliteľov. Expert na Čínu to označuje za potenciálne jeden z „najnebezpečnejších vývojov v súčasnom svete“.
Nie je jasné, či za čistkami namierenými proti frakcii v provincii Fujian – jednej z dvoch skupín považovaných za spojencov vodcu Čínskej komunistickej strany (ČKS) Si Ťin-pchinga – stojí samotný Si alebo jeho politickí protivníci. Možnosť druhého variantu vyvoláva obavy, že Si by mohol byť na medzinárodnej scéne agresívnejší, pokiaľ by mal pocit, že jeho moc je ohrozená.
Generál He, druhý najvyššie postavený podpredseda Ústrednej vojenskej komisie (ÚVK) ČKS a člen politbyra strany, sa na verejnosti neobjavil od 11. marca, keď sa zúčastnil na záverečnom zasadnutí Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (VZĽZ), zákonodarného zboru čínskeho režimu a najvyššieho orgánu štátnej moci.
Počas nasledujúcich dvoch týždňov He aj prvý podpredseda Zhang Youxia chýbali na seminári k 20. výročiu prijatia zákona proti separatizmu, zameraného proti tzv. taiwanským separatistom. Chýbali aj počas návštevy Si Ťin-pchinga v juhozápadnej provincii Yunnan. Ich absencia bola považovaná za nezvyčajnú, keďže podobé podujatia predtým navštevoval aspoň jeden z podpredsedov ÚVK.
Zhao Lanjian, bývalý investigatívny novinár v Číne, žijúci v USA, nedávno pre Epoch Times uviedol, že tri nezávislé zdroje mu potvrdili, že He bol 11. marca zadržaný.
Podľa Zhao Lanjiana, ten kto ako prvý 13. marca informoval o Heovom údajnom zadržaní na sociálnej sieti X, bol generál ČĽOA zadržaný krátko po zasadnutí VSLZ. Generál následne utrpel infarkt, po ktorom bol hospitalizovaný v 301. nemocnici, poprednej vojenskej nemocnici v rámci čínskeho režimu často spomínanej v súvislosti s politickými atentátmi.
Zhao Lanjian citoval jeden zo svojich zdrojov, ktorý uviedol, že členovia ÚVK preverujú Heove prejavy vo funkcii podpredsedu komisie spolu s dokumentmi, fotografiami a videami, aby odstránili jeho vplyv.
Túto informáciu potvrdil aj Cai Shenkun, komentátor pre záležitosti Číny, ktorý predtým informoval o odvolaní bývalého ministra obrany Li Shangfua a admirála Miao Hua.
V živom vysielaní na YouTube 24. marca Cai uviedol, že velitelia divízií ČĽOA boli informovaní o Heovom zatknutí.
Ďalšie špekulácie o zatknutiach a absenciách
Okrem Hea bolo podľa Zhao Lanjiana a Caia údajne vyšetrovaných aj niekoľko ďalších veliteľov armády patriacich k frakcii vo Fujiane.
Zhao Lanjian uviedol, že vyšetrovaný je aj Heov sekretár, pravdepodobne kvôli úniku informácií. Ďalej zmienil, že medzi zadržanými je aj Zhao Keshi, bývalý šéf Generálneho logistického oddelenia ČĽOA, a niekoľko ďalších vojenských veliteľov z provincie Fujian, kde Si Ťin-pching strávil 17 rokov pred svojím nástupom do najvyššej pozície.
Minulý týždeň Cai informoval, že Lin Xiangyang, veliteľ Východného divízneho veliteľstva, bol zadržaný kvôli úniku „takzvaného plánu boja v Taiwanskom prielive“. Nie je jasné, komu mali byť informácie vyzradené.
Zároveň pozornosť verejnosti vzbudila aj neprítomnosť ministra obrany Dong Juna na plenárnom zasadnutí Štátnej rady začiatkom marca.
Peking sa k údajným zatknutiam zatiaľ nevyjadril, ani nevysvetlil dôvody Dongovej neprítomnosti.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí na otázku denníka Epoch Times o mieste pobytu týchto osôb do doby uverejnenia článku neodpovedalo.
„Bezprecedentné“ politické boje
Od svojho nástupu k moci v roku 2012 zahájil vodca ČKS Si Ťin-pching rozsiahlu protikorupčnú kampaň. Podľa nedávno odtajneného dokumentu, ktorý zverejnil Úrad riaditeľa Národnej spravodajskej služby USA, bolo do roku 2022 vyšetrovaných a odúdených takmer päť miliónov úradníkov.
Kampaň však „hlbšie odráža stranícky riadenú očistu alebo zameranie sa na politickú nedisciplinovanosť a ideologickú nečistotu, najmä na najvyšších úrovniach štátnej správy, v snahe zachovať domácu kontrolu a legitimitu ČKS,“ uvádza sa v správe.
Siova politika, najmä jeho protikorupčná kampaň a centralizácia moci, si vytvorila vo vnútri režimu nepriateľov, ako sú starší členovia strany, tzv. princovia ČKS a niektorí vrcholní predstavitelia armády.
V posledných dvoch rokoch bol po nevysvetliteľných zmiznutiach odvolaný alebo suspendovaný rad vysokých funkcionárov ČKS a veliteľov armády.
Niektorí analytici tvrdia, že za nedávnymi čistkami zameranými na frakciu vo Fujiane mohol stáť Zhang, člen frakcie z provincie Shaanxi, ktorá bola rovnako považovaná za Siového spojenca.
Politický komentátor a odborník na Čínu Gordon Chang uviedol, že špekulácie o zatknutí Hea a Zhao Keshiho „môžu byť jednými z najnebezpečnejších udalostí v súčasnom svete“, pretože ČĽOA „ nepôsobí stabilne ani lojálne voči najvyššiemu čínskemu vodcovi“, bez ohľadu na to, kto stojí za čistkami alebo či sú tieto informácie pravdivé.
„Skutočnosť, že sa tieto zvesti šíria, nám hovorí, že existujú elementy, snažiace sa destabilizovať čínskeho vládcu,“ napísal Chang v článku uverejnenom v The Hill.
„Ak je Si pod tlakom, môže sa rozhodnúť, že udrie.“
V rozhovore pre Epoch Times Zhao Lanjian uviedol, že nedávny vývoj naznačuje, že vnútorný boj v ČKS dosiahol „bezprecedentnú“ úroveň.
Buď Si „úplne opustil“ svojich bývalých podriadených, alebo „sily v armáde, ktoré sú proti Siovi“, eliminujú jeho ľudí, dodal.
Podľa Zhao Lanjiana nestabilita vo vnútri ČĽOA znamená, že v blízkej dobe nebude schopná zahájiť inváziu na Taiwan.
Shen Ming-Shih, výskumný pracovník Taiwanského inštitútu pre národnú obranu a bezpečnosť, povedal pre Epoch Times, že moc Zhangovej frakcie rastie v dôsledku pádu Siových spojencov z Fujianu.
Podľa Shena ak Si Ťin-pching odstraňuje tých, čo sa ho snažia zvrhnúť, kontrola nad armádou „sa stala kľúčovou“.
Chi Yue-yi, odborník na ČĽOA z Inštitútu pre národnú obranu a bezpečnosť, však verí, že Si stále pevne drží svoju moc v rukách.
Hoci v rámci frakcií a klík v ČKS a ČĽOA existujú „rôzne hlasy“, ktoré proti Siovi vystupujú, nezdá sa, že by boli „dostatočne silné na to, aby vytvorili jednotnú silu stojacu proti Siovi“, povedal pre Epoch Times.
Cai uviedol v živom vysielaní na YouTube, že ak by bola pozícia čínskeho vodcu výrazne ohrozená, mohol by rozpútať vojnu v Taiwanskom prielive, čím by zmenil status quo.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK