Utorok 1. apríla, 2025
Veľká sfinga v Gíze s Rachefovou pyramídou v pozadí. (Foto: Hamish2k / Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

Ďalšia záhada pyramíd? Podľa vedcov sa pod jednou nachádza starobylé mesto

Teória o „podzemných mestách“ pod egyptskými pyramídami v hĺbke niekoľkých stoviek metrov dostáva konkrétnejšie obrysy potom, čo tím talianskych a škótskych výskumníkov z Univerzity v Pise a z Univerzity v Strathclyde na tlačovej konferencii 15. marca prezentoval nové výsledky ich výskumu.

Výskumníci v prezentácii tvrdia, že pod Rachefovou pyramídou objavili masívne vertikálne šachty uzavreté v „špirálovitých schodištiach“ a enormné vápencové platformy s dvomi rozsiahlymi komorami, ktoré obsahovali zostupné kanály podobné potrubiam.

V hĺbke viac než pol kilometra tiež detekovali vodný systém a rôzne podzemné chodby, ktoré siahajú ešte hlbšie do hlbín zeme.

Rachefova pyramída je druhá najväčšia staroegyptská pyramída. Nachádza sa vedľa Veľkej sfingy na Gízskej plošine. Podľa archeológov bola postavená pravdepodobne v polovici 26. storočia pred naším letopočtom.

Tím výskumníkov použil radarové impulzy, pomocou ktorých boli hlboko pod povrchom zeme identifikované rôzne obrazce. Podobná technika sa používa pri mapovaní dien oceánov.

Podľa talianskeho výskumníka ide o naozajstné podzemné mesto

„Keď obrazce (v budúcnosti) zväčšíme, odhalíme, že to, čo tam dole leží, môže byť nazvané naozajstným podzemným mestom,“ uviedol výskumník Corrado Malanga z Univerzity v Pise pre Daily Mail.

Radarové signály boli vysielané z dvoch satelitov vo výške asi 670 km od zemského povrchu. Tím analyzoval vracajúce sa signály a vytvoril trojrozmernú mapu neznámych podzemných štruktúr.

„Namerané hodnoty boli úplne konzistentné, takže nepripúšťali žiadnu možnosť mylného výkladu v dôsledku odrazov zvuku,“ citoval Malangu The Business Standard.

„Keďže každý satelit sníma z iného uhla, ich výsledky musia rôzne korešpondovať, aby sme mohli dáta pokladať za spoľahlivé. Ak sa niečo objaví počas snímania dát u jedného satelitu, ale nie u druhého, potom vieme, že je to chybný signál,“ dodal.

Profesor Lawrence Conyers, radarový expert z Univerzity v Denveri, však považuje objav talianskych výskumníkov za „obrovské zveličovanie“. Podľa Conyersa nie je možné, aby nejaká technológia prenikla tak hlboko do vnútra zeme.

Uviedol však, že si dokáže predstaviť pod pyramídami malé štruktúry ako napríklad šachty a komory. Pretože to miesto bolo pre „starobylé obyvateľstvo veľmi špeciálne“.

Iba cielená exkavácia potvrdí, či ide o skutočný objav alebo nie, dodal Conyers.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj