Utorok 1. apríla, 2025
Kráter Savonoski si svoje tajomstvo naďalej stráži. (Foto: NPS/Kaiti Critz)

Záhada krátera Savonoski: Dokonale okrúhla diera, ktorej pôvod sa nedarí vysvetliť

V národnom parku Katmai na Aljaške sa nachádza tajuplný kráter Savonoski. Ide o záhadnú okrúhlu dieru objavenú v 60. rokoch 20. storočia. Jej pôvod sa doteraz vymyká vedeckému chápaniu.

Kráter Savonoski spôsobuje vedcom hlavybôľ už od chvíle, keď ho v šesťdesiatych rokoch prvýkrát uvideli. Nachádza sa v juhozápadnej Aljaške a podľa meraní zverejnených v článku z roku 1978 na webstránke Aljašskej univerzity v meste Fairbanks, má priemer asi 500 metrov a hĺbku 110 metrov.

Prečo tak fascinuje výskumníkov z rôznych kútov sveta? Jednoducho preto, že nik nevie, odkiaľ sa vzal a neexistuje žiadne vysvetlenie jeho vzniku. Táto diera naplnená vodou z dažďov a topiaceho sa snehu je ozajstným geologickým rébusom pod holým nebom. Nič nám neumožňuje s istotou určiť ako kráter vznikol, aj keď odvážnych teórii a hypotéz existuje viacero, konštatuje vedecký portál Live Science.

Žiadne uspokojivé vysvetlenia

Aké teórie sa ponúkajú? Keď sa na kráter Savonoski pozriete z výšky, evokuje to dopad meteoritu. Zdá sa to ako najjednoduchšie vysvetlenie vzhľadom na jeho kruhový tvar a hĺbku, typickú pre takéto udalosti. Niečo však nesedí. Geológovia tam totiž nenašli žiadne dôkazy o meteorite.

Hoci miesto v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch prečesali zo všetkých strán, nenašli sa žiadne stopy po dopade ani žiadne úlomky z meteoritu. Navyše v kráteri sa nepodarilo preukázať ani prítomnosť meteoritického prachu ani známky nárazových hornín. Túto hypotézu teda nič nepotvrdzuje.

Je možné, že ide explozívny kráter? Explozívny kráter alebo maar (z nemeckého výrazu pre kráter) je priehlbina, ktorá sa objaví, keď magma z hlbín zeme narazí na podzemnú vodu. Magma vodu uvedie do varu a vzniknutá para pod povrchom vytvorí veľký tlak, ktorý prerazí zem, vysvetľuje vedecký portál.

Táto teória by mohla byť pravdivá, keďže podobné geologické javy nie sú na Aljaške ničím výnimočným. Stačí spomenúť kráter Ukinrek s hĺbkou 100 metrov. Vytvoril sa počas desaťdňovej erupcie v roku 1977 a odvtedy sa podľa Geologickej služby USA (USGS) čiastočne zaplnil vodou.

No aj tu sa vynára čosi, čo všetko komplikuje: ani po viac ako 60 rokoch výskumu sa v blízkosti krátera Savonoski nenašiel žiadny sopečný útvar alebo vulkanická aktivita.

Pravda čaká pod povrchom

Takže si tu azda dávni obri nachystali bazén na kúpanie? Ani na to nie je dôkaz, bolo by to však veľmi vtipné. A priori neexistuje žiadna tretia príčina pre vznik tejto diery a vedci sa držia dvoch vyššie uvedených hypotéz.

Od svojho vzniku kráter zažil minimálne jednu ľadovú dobu, čo znamená, že bol kompletne zaľadnený, keď juhozápadnú časť Aljašky pokrýval ľadovec pred 23 000 až 14 700 rokmi.

Podľa Aljašskej univerzity v meste Fairbanks táto udalosť zničila všetky jednoznačné dôkazy o jeho pôvode. Jedine vŕtanie do dna krátera by nám umožnilo dozvedieť sa viac o jeho vzniku, myslia si výskumníci. V každom prípade bolo by to prístupnejšie než dno oceánu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj