Utorok 1. apríla, 2025
(Zľava) Štefan Kišš, Michal Šimečka, Michal Truban a Darina Luščíková (všetci PS) počas tlačovej konferencie. (Foto: Progresívne Slovensko)

PS: Americké clá výrazne zasiahnu slovenský priemysel, chceme na mimoriadnom výbore počuť riešenia 

Uvalenie ciel na dovoz automobilov do Spojených štátov predstavuje závažný problém pre slovenskú ekonomiku. Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka považuje túto situáciu za politické a diplomatické zlyhanie vlády Roberta Fica, ktorá podľa neho stavila na priazeň bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Robert Fico bol v Spojených štátoch, kde rokoval aj s Elonom Muskom o clách a ich prípadnom zrušení. Dnes už je jasné, že tieto snahy zlyhali,“ vyhlásil Šimečka.

Podľa Šimečku budú americké clá veľkým úderom pre európsku, a najmä slovenskú ekonomiku. „Na Slovensku pracuje v automobilovom priemysle približne 200-tisíc ľudí. Automobilky sú kľúčovou súčasťou nášho hospodárstva a významná časť ich exportu smeruje práve do Spojených štátov,“ upozornil.

V tejto kritickej situácii preto vyzval premiéra, aby podnikol konkrétne kroky na ochranu slovenského priemyslu. „Keď išlo o európske témy, ako napríklad kvalitu potravín, premiér neváhal iniciovať stretnutia s ďalšími lídrami krajín dotknutých týmto problémom. Teraz je na čase konať rovnako rázne aj v otázke ciel,“ dodal predseda PS.

Šimečka apeluje na vládu, aby okamžite začala rokovať s automobilkami pôsobiacimi na Slovensku aj s ich materskými spoločnosťami. „Táto téma by mala byť prenesená na európsku úroveň. Slovensko má dokonca európskeho komisára pre obchod, Maroša Šefčoviča. Napriek tomu sa predseda vlády venuje iným témam, zatiaľ čo slovenský priemysel čelí vážnej hrozbe,“ kritizoval.

Podpredseda PS Michal Truban zdôraznil, že zavedenie ciel ukazuje dôležitosť ekonomickej diverzifikácie. „Slovensko musí mať silné malé a stredné podniky, ktoré by mali byť prioritou tejto vlády. Namiesto toho tu od 1. apríla zavádzame transakčnú daň, ktorá ide presne opačným smerom,“ upozornil.

V súvislosti s aktuálnou situáciou zvoláva PS mimoriadny hospodársky výbor. „Chceme diskutovať s ministerkou Denisou Sakovou a ministrom Ladislavom Kamenickým o konkrétnych riešeniach, ako urobiť našu ekonomiku rozmanitejšou a odolnejšou. Požadujeme jasný plán, ako budú komunikovať s kľúčovými aktérmi – či už v automobilovom priemysle, alebo so združeniami malých a stredných podnikateľov,“ uzavrel podpredseda PS Ivan Štefunko.

Prečítajte si aj