Utorok 1. apríla, 2025
Americký prezident Donald Trump víta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bielom dome vo Washingtone 28. februára 2025. (foto: Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Zelenskyj: USA ponúkli novú „plnohodnotnú“ dohodu o kritických nerastných surovinách

Kyjev tvrdí, že návrh Washingtonu je „plnohodnotnou dohodou“, ktorá by mohla pripraviť pôdu pre spoločnú dohodu o rozdelení príjmov zo vzácnych zemín.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 25. marca podľa ukrajinskej štátnej tlačovej agentúry Ukrinform uviedol, že Spojené štáty navrhli novú „plnohodnotnú dohodu“ o kritických nerastných surovinách, ktorá ide za predchádzajúci rámec.

Vyjednávači Spojených štátov, Ruska a Ukrajiny sa tento týždeň zúčastnili na rokovaniach v Saudskej Arábii, keďže Washington sa snaží sprostredkovať mierovú dohodu medzi oboma národmi. Spojené štáty predtým uviedli, že dohoda, ktorá by poskytla prístup k ložiskám vzácnych zemín a kritických nerastov na Ukrajine, by mohla mať hodnotu až 500 miliárd dolárov.

Dohoda je odložená od 28. februára 2025, keď sa Zelenskyj, prezident Donald Trump a viceprezident JD Vance ostro pohádali v Bielom dome.

Zelenskyj 25. marca uviedol, že Spojené štáty ponúkli novú dohodu o nerastných surovinách. „Včera ma môj tím informoval o novej dohode. Ako to teraz vyzerá? Je to dohoda v plnom rozsahu, ako si ju predstavuje americká strana. Takto to vidia oni,“ povedal Zelenskyj. „Posunuli sa za predchádzajúce kroky, ako napríklad rámcovú dohodu, po ktorej, ako si možno spomínate, mala nasledovať podrobnejšia dohoda. Teraz USA navrhli hneď hlavnú dohodu.“

Ukrajinský prezident uviedol, že nemá k dispozícii všetky podrobnosti dohody. „Zatiaľ nemám všetky podrobnosti. Požiadal som o dôkladné preskúmanie dohody, jasné vysvetlenie všetkých jej podrobností a až potom sa stretneme, aby sme o nej diskutovali, pričom si uvedomujem, že ide o vážny dokument. S najväčšou pravdepodobnosťou budú obe strany tento dokument ďalej vylepšovať,“ povedal.

Trump 24. marca uviedol, že očakáva, že dohoda o rozdelení príjmov z ukrajinských kritických nerastných surovín bude čoskoro podpísaná. Novinárom tiež povedal, že s Ukrajinou rokuje o možnosti vlastníctva ukrajinských elektrární americkými firmami.

„Práve teraz hovoríme o území. Hovoríme o demarkačných líniách, hovoríme o energii, o vlastníctve elektrární,“ povedal. „Niektorí ľudia hovoria, že Spojené štáty by mali vlastniť elektrárne… pretože máme odborné znalosti.“

Hovorca ministerstva financií sa pre The Epoch Times vyjadril prostredníctvom e-mailu: „Spojené štáty sú naďalej odhodlané rýchlo uzavrieť túto dôležitú dohodu a zabezpečiť trvalý mier pre Ukrajinu aj Rusko.“

Ukrajinské vzácne zeminy a nerasty sa nemusia dať tak ľahko vyťažiť. Podľa správy z 13. februára, ktorú vypracoval globálny tím pre komodity ratingovej agentúry S&P, sa Ukrajina „spolieha na hodnotenie ťažko dostupných ložísk vzácnych zemín zo sovietskej éry“.

„Niektoré z nich sú zaseknuté za bojovými líniami alebo, v prípade geologického záznamu jednej z lokalít, si ťažba vyžaduje pokročilú technológiu spracovania a stabilnú energetickú sieť,“ uvádza sa v správe a dodáva, že ocenenie ložísk je založené na ‚desaťročia starých údajoch‘.

„Žiadne zdroje, ktoré spoločnosť Commodity Insights kontaktovala, nevedeli o žiadnom komerčnom prieskume alebo hodnotení týchto ložísk v postsovietskom období.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj