Utorok 1. apríla, 2025
Na snímke prezident Peter Pellegrini. (Foto: FB / Peter Pellegrini)

Prezident: Slovenskí vojaci majú zostať na území SR

Žiadna politická strana, ktorá sa dnes zúčastnila rokovania za okrúhlym stolom v Prezidentskom paláci na tému bezpečnostných otázok, nesúhlasí s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu v rámci mierovej misie. Po stretnutí to oznámil prezident SR Peter Pellegrini, pričom zdôraznil, že v tejto otázke našli koaličné aj opozičné strany jednomyseľnú zhodu.

„Slovenskí vojaci majú zostať na území Slovenskej republiky. Vyslaním našich vojakov nemôžeme oslabovať samotné kapacity a schopnosti brániť Slovenskú republiku Ozbrojenými silami SR,“ vyhlásil prezident Pellegrini.

Prezident zároveň ocenil konštruktívny priebeh diskusie, ktorá sa napriek rozdielnym názorom v niektorých oblastiach niesla v duchu vecnej debaty. „Na mnohé z otázok sme našli zhodu, pri niektorých môžem skôr povedať, že sme otvorili diskusiu a tento okrúhly stôl nebude pravdepodobne posledný,“ povedal Pellegrini.

Pred nadchádzajúcim júnovým samitom NATO v Haagu plánuje prezident pokračovať v konzultáciách s predstaviteľmi parlamentných strán. Zdôraznil, že obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky patria medzi najdôležitejšie témy. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa na Slovensku dokázalo o týchto otázkach viesť kultivovanú a konštruktívnu diskusiu naprieč politickým spektrom.

Prezident Pellegrini pripomenul, že Slovensko je zaviazané k budovaniu a posilňovaniu obranyschopnosti Európskej únie, primárne v rámci NATO. „Všetci chceme budovať, posilňovať a zvyšovať obranyschopnosť Európskej únie primárne v rámci členstva v NATO. Ak ale by malo dôjsť k nejakému rozpadu aliancie, Slovensko chce byť súčasťou samostatného európskeho modelu obrany,“ zdôraznil.

V otázke dobrovoľného balíka vojenskej a finančnej pomoci pre Ukrajinu sa však postoje jednotlivých strán líšia. „Kým koalícia jasne dala najavo, že by Slovensko dobrovoľne nemalo prispievať do tohto balíka dodatočnými finančnými zdrojmi, tak niektoré opozičné politické strany prejavujú postoj, že by Slovensko mohlo robiť vo vzťahu k Ukrajine viac a významnejšie pomáhať,“ uviedol Pellegrini.

Ďalšou dôležitou témou diskusie bolo navyšovanie výdavkov na obranu, kde sa názory politických strán rôznia. „Záväzok navyšovať výdavky na obranu presiahne volebné obdobie, a preto by som bol rád, keby sme skôr ustálili svoj postoj a názor aj s predstaviteľmi opozície,“ poznamenal prezident.

Pellegrini uznáva, že vyzbrojovaniu a zlepšovaniu schopností Ozbrojených síl SR sa Slovensko nevyhne. Otázkou zostáva tempo a rozsah týchto investícií. „Väčšinovo sme sa zhodli, že vzhľadom na bezpečnostnú situáciu a na to, že bezpečnosť je jednou z top priorít a ochrana našich obyvateľov a územia musí byť našou prioritou, je táto otázka legitímna,“ dodal prezident Pellegrini.

Prečítajte si aj