Utorok 1. apríla, 2025
Letecký pohľad na stavenisko City Parku, hlavného dejiska konferencie COP30 v brazílskom Beléme 3. decembra 2024 (Pablo Porciuncula/ AFP via Getty Images)

V Amazónii rúbu pralesy aj kvôli blížiacej sa klimatickej konferencii, obyvatelia reagujú

V dňoch 10. – 21. novembra 2025 sa v brazílskom amazonskom meste Belém uskutoční klimatická konferencia COP30. Brazílska vláda robí všetko pre to, aby bola pripravená na očakávaných 50 000 účastníkov z celého sveta, vrátane výstavby diaľnice.

Mediálny dom BBC informoval, že brazílske úrady v záujme uľahčenia dopravy stavajú štvorprúdovú diaľnicu, ktorá povedie cez niekoľko tisíc hektárov amazonského pralesa.

Výstavba diaľnice je už v plnom prúde a v súčasnosti vyrúbané stromy lemujú vybágrovaný 13-kilometrový úsek. Niektorí miestni obyvatelia a ochrancovia prírody však nie sú s výstavbou diaľnice spokojní a varujú pred jej dôsledkami.

Oblasť Amazonského pralesa (Screenshot z Mapy.cz)

Diaľnica bude mať svojich „víťazov a porazených“

„Všetko bolo zničené. Našu úrodu už vyrúbali a my už nemáme príjem, ktorý by nás uživil,“ povedal pre BBC Claudio Verequete živiaci sa zberom ovocia açaí z paliem.

„Pre nás, čo tu žijeme pri diaľnici, nebudú z toho žiadne prínosy. Je to výhodné pre kamióny. Ale ak niekto ochorie a bude potrebovať ísť do centra Belému, pre toho táto diaľnica nebude,“ dodal Verequete.

Niektorí majitelia obchodov v Beléme a na pobrežnom trhovisku Ver-o-peso ale veria, že výstavba diaľnice prinesie nové príležitosti. „Celé mesto sa zveľaďuje, opravuje a mnoho ľudí nás opäť navštevuje. Znamená to, že môžem viac predať a viac si zarobiť,“ uviedol pre britský mediálny dom majiteľ obuvi Dalci Cardoso da Silva.

Pokrytectvo klimatickej konferencie?

Kritici poukazujú na to, že výstavba diaľnice a odlesňovanie rozsiahleho územia popiera samotný účel klimatického samitu. Amazónia totiž zohráva zásadnú úlohu pri pohlcovaní oxidu uhličitého a v biologickej rozmanitosti.

„Takto to jednoducho vždy dopadne, keď potrebujete zahájiť rozvoj, aby ste sprostredkovali konferenčný turizmus. Najmä na odľahlých miestach, ako je Amazónia, potom dôjde k ničeniu životného prostredia a odlesňovaniu kvôli infraštruktúre. Lula (brazílsky prezident, pozn. red.) diaľnicu podporil už pred nejakou dobou,“ uviedol pre mediálny dom Newsweek Chris Hocknell, riaditeľ konzultačnej spoločnosti pre udržateľnosť s názvom Eight Versa.

Vláda severobrazílskeho štátu Pará sa diaľnicou známou ako Avenida Liberdade zaoberala už v roku 2012. Kvôli obavám o dopad na životné prostredie však bola výstavba diaľnice niekoľkokrát odložená.
Súčasná investícia presiahne 81 miliónov dolárov a peniaze pôjdu aj na modernizáciu letiska, výstavbu nových hotelov a premenu miestneho prístavu, v ktorom budú kotviť výletné lode.

Brazílsky minister dopravy Adler Silveira výstavbu obhajuje s tvrdením, že diaľnica je udržateľná. Ako príklad uviedol zabezpečenie priechodov pre divú zver a používanie solárnych svietidiel.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva povedal, že COP30 bude historickým stretnutím, pretože to bude „COP v Amazónii, nie konferenciou COP o Amazónii“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj