Utorok 1. apríla, 2025
Ministerka kultúry M. Šimkovičová (foto: screenshot FB Martina Šimkovičová)

Slovenská ministerka kultúry sa podelila o zábery „nechutného umenia“ v národnej galérii

Slovenská ministerka kultúry Martina Šimkovičová zdieľala na sociálnych sieťach zábery z výstavy moderného umenia, na ktorej sú napríklad zvratky a penisy. Napriek kritike, ktorá sa na ňu zniesla po čistkách v mnohých kultúrnych inštitúciách, chce ukázať, že necenzuruje inštitúcie.

Zábery (k nahliadnutiu tu) pochádzajú z výstavy Model: Múzeum súčasného umenia a ministerka ich použila, aby ukázala, že nie je pravda, že cenzuruje umenie, aj keď sa jej nepáči.

„Celé mesiace ma obviňujú, že niečo cenzurujem, že ničím kultúru. Necenzurujeme nič, nič sme nezakázali, nezrušili sme žiadnu výstavu (a mimochodom, ani v divadle sme nezrušili ani jedno predstavenie),“ napísala na svojom facebookovom profile.

„Rozhodnutia, umelecké či organizačné, nechávam plne v kompetencii generálnych riaditeľov inštitúcií a tí nechávajú pracovať svojich podriadených. Kurátori výstav v SNG pracujú podľa svojho gusta,“ uviedla.

Mnohými ospevovaná i nenávidená politička je hlasnou kritičkou excentrických prezentácií. V auguste 2024 povedala, že v Slovenskej národnej galérii (SNG) „nevidíte umenie, sochy, obrazy“.

„Pre mňa je galéria miesto, kam si chodím oddýchnuť, kam chodím vypnúť hlavu, pozerám sa na umenie, vnímam obrazy a je to pre mňa psychohygiena. A mala by byť pre nás všetkých,“ povedala v tri mesiace starom rozhovore.

Po nástupe do funkcie Šimkovičová odvolala vedenie Slovenského národného divadla, Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej knižnice a Slovenskej národnej galérie. Opozícia a miestne médiá to označili za personálne čistky a „nekompetentnosť“. Nespokojnosť mediálne viditeľnej komunity umelcov postupne prerástla do protestov a petícií za odstúpenie ministerky.

Slovenskí umelci zároveň spustili „koordinované kultúrne hnutie“ s názvom Kultúrny štrajk, ktoré má podľa ich slov „zastaviť devastačné zásahy vedenia ministerstva kultúry do kultúry na všetkých úrovniach“. Organizátori uvádzajú, že požadujú „kompetentné a profesionálne riadenie ministerstva, ktoré rešpektuje slobodu, práva a odbornosť ľudí pracujúcich na ministerstve“.

Opozícia medzitým kritizuje kroky ministerky ako pokus o ovládnutie kultúrneho sektora a dosadenie spriaznených ľudí na dôležité pozície.

Šimkovičová vo svojich vyjadreniach opakuje, že chce len väčšiu transparentnosť a odhalenie financovania niektorých pochybných projektov, aby verejnosť videla, ako sa hospodári s peniazmi daňových poplatníkov.

Odvolanie riaditeľky galérie

Generálna riaditeľka Národnej galérie Alexandra Kusá bola 7. augusta 2024 odvolaná z funkcie, obvinená z manažérskeho zlyhania a konfliktu záujmov, čo však odmieta. Podľa nej išlo o politicky motivovaný krok.

Ministerstvo následne vykonalo v galérii audit, ktorý zistil 26 nezrovnalostí, z toho päť údajne veľmi závažných.

Podľa Šimkovičovej existovali dôkazy o „zneužití právomocí“ a o zlom finančnom hospodárení. Ministerka tiež tvrdí, že spoločnosť otca Kusého bola zapojená do viacerých stavebných projektov v okolí SNG. Kontrola tiež zistila, že zmluvy za milióny eur podpísal námestník riaditeľa, čím porušil zákon o verejnom obstarávaní. Zatiaľ však nebolo vznesené žiadne obvinenie.

Galéria má v súčasnosti dočasného riaditeľa. Ministerstvo vypísalo výberové konanie na stály post generálneho riaditeľa.

Babičkine sexuálne fantázie nie

Ďalšou inštitúciou, v ktorej došlo k zmene vedenia, je Medzinárodný dom umenia Bibiana. Po audite Šimkovičová oznámila, že v inštitúcii „neexistuje finančná kontrola“ a že riaditeľka sa dopustila „závažného pochybenia“. Tá však obvinenia odmietla.

V nedávnom rozhovore ministerka uviedla, že „animovaný pornografický film o sexuálnom živote babičky“ vyhral prestížny medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB), ktorý organizuje Bibiana.

„Je normálne, aby hlavným motívom animovaného filmu pre deti bola predstava babičkinho sna o tom, ako ju prenasleduje horda údov a masturbuje pred kostolom?“ položila v rozhovore rečnícku otázku. Šimkovičová je známa aj svojím otvorene negatívnym postojom k problematike LGBTQ+, ktorú mala Bibiana presadzovať vo svojich aktivitách.

K nespravodlivému prerozdeleniu financií podľa nej došlo aj vo Fonde na podporu umenia, kde ministerka nechala vymeniť viacerých členov rady. Ako príklad uviedla, že vo výzve na predkladanie žiadostí č. 6/2025 vedenie vyhlásilo financovanie divadla vo výške 1,1 milióna eur. Pre štátne divadlá, najväčšie a najprestížnejšie inštitúcie v krajine, však bolo vyčlenených len 100 000 eur, zatiaľ čo nezávislé divadlá mali dostať 400 000 eur, vyratúva politička. Zvyšok, 600 000 eur, bol určený na „nešpecifikované aktivity nezávislých divadiel a skupín“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj