
Trump predstavil „najsmrtonosnejšiu“ stíhačku – Európa sa preteká v zbrojení
USA predstavili novú stíhačku F-47, ktorá bola vyvinutá v rámci programu Next Generation Air Dominance. Americký prezident Donald Trump zdôraznil špičkovosť lietadla, pričom podrobnosti o technológii a nákladoch zostávajú utajené. V Európe sú reakcie menej nadšené.
Americký prezident Donald Trump v piatok 21. marca oznámil, že americké letectvo zadalo spoločnosti Boeing zákazku na výrobu stíhacieho lietadla F-47. Stíhačka bola vyvinutá počas piatich rokov prísne tajných prác a bola súčasťou programu „Next Generation Air Dominance“ (NGAD), ktorý sa začal v roku 2014.
Trump hovoril o „tvrdej a ďalekosiahlej konkurencii“, ktorej musia čeliť najväčší výrobcovia lietadiel v USA. Výsledok bol však pôsobivý. Prezident o novom lietadle povedal: „Sme si istí, že masívne prekoná schopnosti akéhokoľvek iného národa.“ Stíhačka F-47 bude „najpokročilejším, najschopnejším a najsmrtonosnejším lietadlom v histórii“.
„Tajné vypínacie funkcie“ v lietadlách F-35 sa ukázali ako hoax
Nie je isté, ako nový vývoj v USA ovplyvní zbrojárske ambície EÚ. Medzinárodné spoločenstvo plánuje investovať stovky miliárd do vlastného zbrojného programu. Zatiaľ nie je v dohľade dohoda o tom, koľko z toho by mali financovať spoločne a koľko jednotlivé štáty. Existuje však široká zhoda v tom, že by mala platiť zásada „kupujme európske“.
Trumpova prezidentúra a s ním spojená klesajúca ochota dať Európanom vojenskú voľnú ruku ďalej zvyšujú ambície dištancovať sa od USA. Nedávno sa dokonca objavili fámy, že stíhačky F-35 majú byť vybavené „tajnými vypínacími funkciami“. Tie by v prípade konfliktu umožnili USA paralyzovať Európanov prostredníctvom zásobovania a dátových spojení.
Spolkové ministerstvo obrany tieto správy poprelo a zdôraznilo, že stíhačku F-35 vyvíjalo spoločne 8 krajín. V súčasnosti alebo v budúcnosti bude stíhačky F-35 používať 20 krajín, z toho 14 členov NATO.
Nič nenasvedčuje tomu, že Európa bude v dohľadnej dobe schopná nahradiť americké modely niečím, čo by sa približovalo rovnakej kvalite. USA už teraz predstavujú ďalšiu generáciu (šiestu) stíhačiek v podobe F-47.
Mimochodom, CH-47 sa sériovo vyrába od roku 1962. V tom čase bol John F. Kennedy 35. prezidentom vo funkcii. Vývojový program F-47 sa začal v čase vlády Baracka Obamu.
Systémy s posádkou aj bez
Trump neposkytol žiadne podrobnosti o technológii, ktorá charakterizuje stíhacie lietadlo F-47. Utajené zostávajú aj náklady, ktoré by sa mohli použiť na odvodenie presnejších špecifikácií.
Americké vzdušné sily už zverejnili aj propagačné video na X:
Hlavné schopnosti nového modelu však budú pravdepodobne spočívať v pohone a neviditeľnosti. Program bol založený na myšlienke pokročilého lietadla s posádkou, ktoré by mohlo byť spojené s neviditeľnými bojovými dronmi. Tie sa vyvíjajú v rámci paralelného programu „Collaborative Combat Aircraft“.
V minulom roku boli vývojové práce dočasne zastavené pre neistotu v súvislosti s rozpočtom. Začiatkom tohto mesiaca však vzdušné sily po prvýkrát pridelili označenie bojové lietadlo dvom prototypom bezpilotných lietadiel vyvinutých spoločnosťami General Atomics a Anduril Industries. Aj to bol vonkajší znak toho, že vývojové aktivity pokračujú.
F-47 ako dlho očakávaný úspech pre Boeing
Americký minister obrany Pete Hegseth označil F-47 za „historickú investíciu do americkej armády, do americkej priemyselnej základne, do amerického priemyslu“. Pomôže to „oživiť étos bojovníka v našej armáde“.
Steve Parker, dočasný prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Boeing Defence, Space and Security, v piatok v tlačovom vyhlásení uviedol: „Uvedomujeme si dôležitosť návrhu, stavby a dodávky stíhacieho lietadla 6. generácie pre americké letectvo.“
Pre koncern bol v tomto období obzvlášť dôležitý pocit úspechu. Spoločnosť Boeing sa nedávno dostala na titulné strany novín kvôli problémom na viacerých úrovniach. Objavili sa súdne spory kvôli chybám a poruchám komerčných lietadiel.
Okrem toho sa oneskorila dodávka novej série prezidentských dopravných lietadiel. Neskôr sa vyskytli aj problémy pri prevádzkovaní vesmírnej lode Starliner počas vesmírnej misie.
Záujem o F-35 naďalej rastie – napriek nespokojnosti v Európe a Kanade
Proeurópske X-účty sa vyjadrili, že francúzsky Dassault Rafale a švédsky Gripen sú dobrými alternatívami. Rafale však môže len ťažko konkurovať F-35 z hľadiska pomeru ceny a výkonu a Gripen má tiež nižšie schopnosti za vyššiu cenu.
Len nedávno prejavili záujem o nákup stíhačiek F-35 krajiny ako Argentína a Maroko. Vo februári americký prezident Donald Trump počas štátnej návštevy Indie ponúkol dodávku lietadiel F-35 aj premiérovi Naréndrovi Módímu. Izrael minulý rok rozšíril svoju flotilu F-35 o 25 kusov a v súčasnosti má 75 týchto strojov.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK