Astronomická snímka dňa NASA: kométa nad Slovenskom
V súčasnosti môžeme na rannej oblohe pozorovať kométu C/2023 P1 Nishimura, ktorú objavil amatérsky astronóm Hideo Nishimura z Japonska len pred necelým mesiacom, presnejšie 12. augusta a podľa neho nesie aj svoj názov.
Českému fotografovi Petrovi Horálekovi sa podarilo zachytiť nedávno objavenú kométu Nishimura v plnej kráse nad východným Slovenskom neďaleko mesta Prešov, pri obci Záhradné.
„V sobotu ráno som bol úspešný zo Záhradného na Slovensku, kde sa kométa objavila proti trochu zatiahnutej oblohe. Jej chvost bol tak výrazný, že aj v ďalekohľade na dvore som si ho mohol vychutnať takmer v celom zornom poli. Bohužiaľ, kométa je každé ďalšie ráno horšie pozorovateľná, takže som naozaj šťastný, že som ju aspoň raz mohol vidieť,“ uviedol Horálek.
NASA jeho snímku dokonca vybrala ako prestížnu astronomickú snímku dňa.
Kde na oblohe ju možno pozorovať
Najlepšie je kométu možné pozorovať v skorých ranných hodinách okolo 4:00 hodiny na severovýchodnej oblohe v blízkosti súhvezdia Leva, približne 10 stupňov nad obzorom.
Kométa bude najjasnejšia 17. septembra, keď dosiahne magnitúdu 5, čo znamená, že by mohla byť viditeľná aj voľným okom za priaznivých podmienok. V tento deň sa bude kométa nachádzať v súhvezdí Panna. Ako sa kométa približuje k Slnku, stáva sa jasnejšou a tým pádom aj lepším objektom pre fotografovanie a pozorovanie.
Kométa sa k našej planéte najviac priblíži okolo 12. – 13. septembra, keď bude od nás vzdialená približne 125 miliónov kilometrov. V tomto týždni ju má ešte možnosť pozorovateľ vidieť voľným okom. Po tomto čase bude nasledovať dlhá doba, pretože ďalšia príležitosť na pozorovanie tejto kométy príde až začiatkom roku 2431.
Ako sa ju podarilo zachytiť
Zaujímavosťou je že astronóm Hideo Nishimura kométu zachytil počas 30-sekundových expozícií štandardným digitálnym fotoaparátom. Odvtedy sa jasnosť C/2023 P1 Nishimura zvýšila a bola určená jej dráha cez vnútornú slnečnú sústavu.
Kométa obieha uhlovo blízko Slnka, takže sa ju dá vidieť len pri východe a západe slnka. Odborníci z NASA predpokladajú, že sa môže dostať tak blízko k Slnku v rámci obežnej dráhy planéty Merkúr, že sa jej jadro môže rozpadnúť.
Video: kométa zachytená pred svitaním pri obci Zabudišová
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK