Už viac ako 60 kandidátov opustilo súboj o kreslo v Národnej rade SR
V boji o miesta v Národnej rade Slovenskej republiky sa zatiaľ vzdalo kandidatúry 67 uchádzačov. Ich mená sú uverejnené na webových stránkach Ministerstva vnútra. Najviac odstupujúcich kandidátov má strana Spoločne občania Slovenska, ktorá stratila 58 zo svojich 148 kandidátov.
Ktoré strany opúšťajú kandidáti
Nominanti jednotlivých strán sa môžu buď kandidatúry vzdať alebo ich môže odvolať aj samotná strana. Toto rozhodnutie musí byť uskutočnené najneskôr 48 hodín pred začiatkom volieb, teda do 28. septembra. Do tejto doby majú aj strany a koalície možnosť stiahnuť aj celú kandidátnu listinu.
Aj keď sú mená odstúpených kandidátov stále uvedené na hlasovacích lístkoch, pri priraďovaní mandátov sa na ne nebude brať ohľad. Zoznam týchto kandidátov bude verejne dostupný vo volebných miestnostiach. Celkovo predložilo svoje kandidátne listiny 24 politických strán a hnutí, a jedna koalícia.
Okrem subjektu Spoločne občania Slovenska, aj strana Princíp prišla o štyroch kandidátov. Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana prišli každá o jedného kandidáta.
Hnutie Sme rodina a strana MySlovensko prišlo o jedného svojho kandidáta, a Hnutie Progresívne Slovensko odvolalo jedného z kandidátov. Koalícia strán OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí stratili kandidáta Dušana Veliča, ktorý tragicky zahynul pri dopravnej nehode.
Financovanie volebných kampaní – transparentnosť
Politická strana Spoločne občania Slovenska sa dostala do centra pozornosti nielen stratou kandidátov na volebnej listine strany, ale aj odhalením porušenia zákona týkajúceho sa financovania predvolebných kampaní. Strana, ktorá vznikla transformáciou niekdajšej krajne ľavicovej strany Vzdor, podľa Transparency International Slovensko (TIS) využíva až 79 % finančných prostriedkov na doterajšiu kampaň v hotovosti, čo je v rozpore so slovenskými právnymi predpismi.
TIS informovala, že kandidáti Spoločne občania Slovenska uložili na svoj transparentný účet viac ako 17-tisíc eur z celkovej sumy 21,5-tisíc eur, hoci hotovostné vklady sú zakázané.
Toto nie je prvý prípad, keď sa v slovenskej politike objavujú podozrenia o nepovolených finančných vkladoch. Hnutie Progresívne Slovensko, uvádza na svojom transparentnom účte vklad v hodnote 250 eur, ktorý TIS považuje za nepovolený. Komunistická strana Slovenska a Pirátska strana – Slovensko sa taktiež dostali do hľadáčika verejnosti kvôli nepovoleným vkladom darcov.
Pred septembrovými parlamentnými voľbami je transparentné financovanie voličských kampaní kľúčovou témou diskusie, pričom TIS a iné organizácie sledujúce dodržiavanie zákona politickými subjektmi.
Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň začala 9. júna a končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK