Pondelok 7. apríla, 2025
Na snímke zľava Branislav Gröhling, Juraj Krúpa, Miroslava Galková Bátovská, Marcel Gibóda, Renáta Zolnaiová a Karol Galek. (Foto: FB / Sloboda a Solidarita)

SaS: Slovensko prichádza o milióny ignorovaním možnosti odškodnenia od Gazpromu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na skutočnosť, že Slovenská republika prichádza o možnosť finančného odškodnenia od ruského Gazpromu, ktorý nedodáva do krajiny zmluvne dohodnuté objemy plynu. Podobné žaloby voči Gazpromu už uspeli v iných štátoch, napríklad v Česku, Rakúsku a Nemecku, kde sú dôsledne uplatňované nároky na náhradu škôd.

Podľa SaS však slovenská vláda, na čele s Robertom Ficom, nezastupuje záujmy Slovenska, ale skôr Ruska. „Nijaké dostupné informácie nenaznačujú, že by Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podal žalobu na Gazprom za nesplnenie zmluvných záväzkov. Slovensko tak prichádza o možnosť vymáhať miliónové kompenzácie,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder pre hospodárstvo SaS Karol Galek.

Ako príklad uvádza Českú spoločnosť ČEZ, ktorá vysúdila od Gazpromu 40 miliónov eur. Podobné rozhodnutie padlo aj v prospech nemeckej spoločnosti Uniper, ktorej bol v júni 2024 priznaný nárok na 13 miliárd eur, či rakúskej spoločnosti OMV s nárokom na 230 miliónov eur. SaS tvrdí, že Slovensko by malo postupovať rovnako a domáhať sa svojich práv.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá riadi rezort ako jediný akcionár SPP, by mala podľa SaS konať a iniciovať príslušné právne kroky voči Gazpromu. „Ak sa SPP ako štátny podnik nebude dostatočne domáhať náhrady škôd, ktoré mu Gazprom spôsobil a naďalej spôsobuje nedodávaním plynu, potom poškodzuje záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ zdôraznil Galek.

Podľa SaS má Slovensko na podobné kroky oprávnenie, pretože Gazprom od januára 2024 nedodáva SPP dohodnuté objemy plynu, a hoci od februára boli dodávky čiastočne obnovené, nepostačujú na pokrytie zmluvne stanovených potrieb. Vzhľadom na skutočnosť, že zmluva medzi SPP a Gazpromom je platná až do roku 2034, existuje podľa strany silný základ na uplatnenie žaloby a vymáhanie finančného odškodnenia.

SaS vyzvala vládu a ministerku hospodárstva, aby podnikli kroky na ochranu ekonomických záujmov Slovenska a zabezpečili kompenzáciu za nedodaný plyn. „Je neprijateľné, aby činnosť štátnych inštitúcií viedla k zbytočným stratám, ktoré by mohli byť kompenzované prostredníctvom právnych mechanizmov,“ uzatvára SaS.

Prečítajte si aj