Sobota 22. februára, 2025
(Amaustan/ CC BY-SA 4.0)

Úchvatný kláštor na ostrove Mont-Saint-Michel priláka ročne milióny návštevníkov. Pozrite sa, prečo (+17 fotografií)

Okúzľujúci prílivový ostrov Mont-Saint-Michel pochádzajúci spred viac ako 1 300 rokov je jednou z najúžasnejších francúzskych pamiatok. Táto osamelá skala ležiaca 1 km od severozápadného pobrežia krajiny zahŕňa opátstvo pripomínajúce pevnosť s malou dedinkou okolo a vyzerá úchvatne.

Pripomína síce fantastické miesto pre natáčanie seriálu Hra o tróny, ale národom milovaný Mont-Saint-Michel sa zrodil už na začiatku 8. storočia a má veľmi pestrú históriu. Aj keď sa jedná o významnú turistickú destináciu, na ostrove žije len málo stálych obyvateľov, približne 25, vrátane mníchov a mníšok z opátstva.

O hore, ktorá sa nachádza v departemente La Manche v západnej Normandii, prvýkrát sníval biskup Aubert z Avranches, ktorý v roku 708 nechal na skalnatom výbežku postaviť svätyňu na počesť archanjela Michala, nebeskej bytosti, ktorá zvrhla satana z neba. Podľa legendy anjel navštívil biskupa vo videniach celkom trikrát a zakaždým ho vyzval, aby na tomto mieste postavil svätyňu.

O dvesto rokov neskôr prenechal vojvoda z Normandie toto miesto benediktínskym mníchom, ktorí pod dohľadom slávneho normanského kráľa Viliama Dobyvateľa začali postupne stavať opátsky kostol. S rozrastajúcim sa gotickým opátstvom a jeho veľkolepým románskym kostolom dokončeným v 11. storočí sa rozrastali aj okolité dediny a v čase svojho najväčšieho rozkvetu žilo na hore 400 obyvateľov.

Celá stavba, ktorej obydlia boli postavené jedno na druhom ako štrukturálna analógia spoločenstva, patrila k najnáročnejším stavebným projektom stredoveku. Boh a kostol sú na vrchole, nasleduje opátstvo, veľké sály, obchody a obytné domy a v dolnej časti sú domy roľníkov a rybárov.

Sprievodkyňa Anne Le Pageová vo videu pre DW Travel vraví: „Je ťažké uveriť, ako tu na mohyle postavili takúto stavbu. Mont Saint-Michel je ako skalný kužeľ; ako pyramída.“

Mytológia a duchovný zápal sa vznášali okolo vysokých veží ostrova po stáročia a priťahovali kresťanských pútnikov z ďalekých krajín. Pôvodne sa pobrežie nachádzalo oveľa ďalej od ostrova: celých 7 kilometrov. Napriek tomu to návštevníkov kláštora neodradilo.

Dnes sa na ostrov dostanete pešo alebo kyvadlovou dopravou po 762 metrov dlhom moste, ktorý bol postavený v roku 2014 a nahradil starú tradičnú hrádzu. Rozdiel medzi prílivom a odlivom sa môže líšiť až o 14,9 metra, takže prechod cez prílivové piesky namiesto mosta môže byť nebezpečný. Okrem rizika utopenia sa tu nachádzajú aj miesta s hlbokým bahnom a pohyblivým pieskom.

Počas storočnej vojny – série ozbrojených konfliktov medzi Anglickom a Francúzskom v rokoch 1337 až 1453 – boli na úpätí ostrova postavené hradby, ktoré mali brániť pred anglickými útočníkmi, a v dôsledku toho sa znížil aj počet pútnikov.

Úžasnú minulosť a nezlomného ducha Mont Saint-Michel pripomína niekoľko fascinujúcich artefaktov: dve kované delá, ktoré útočníci opustili počas neúspešného obliehania v roku 1434, sa nachádzajú na vonkajšom obrannom múre.

Pred vstupom do farského kostola Saint-Pierre, postaveného v 15. a 16. storočí, sa nachádza socha Johanky z Arku.

Mladé vidiecke dievča z mestečka Orléans, podobne ako pred stáročiami biskup Aubert, tvrdilo, že má zázračné videnia od archanjela Michala. Hlboko dojatá vzdorom na Mont Saint-Michel uspela na čele síl, ktoré odrazili Angličanov pri obliehaní Orléansu.

V čase Francúzskej revolúcie (1789 – 1799) zostalo v opátstve len niekoľko mníchov a v roku 1791 bola budova premenená na väzenie. Po jej zatvorení o 70 rokov neskôr, počas vlády Napoleona III., bolo viac ako 600 väzňov premiestnených do iných zariadení.

Spisovateľ Victor Hugo bol po príchode na horu v roku 1836 ohromený jej nádherou a nazval Mont Saint-Michel „skutočne najkrajším miestom na svete“.

O mnoho desaťročí neskôr bol Mont Saint-Michel po kampani, ktorú viedol spisovateľ, vyhlásený za historickú pamiatku.

Približne o sto rokov neskôr, v roku 1979, zapísalo UNESCO Mont Saint-Michel a jeho záliv na zoznam svetového dedičstva. Pre obyvateľov je však ostrov stále živým a dýchajúcim domovom.

Rok čo rok nad obyvateľmi ostrova a miliónmi návštevníkov bdie socha archanjela Michala, bojovníka s mečom na vrchole neogotickej veže vysokej 91,5 metra.

Pozrite si niekoľko ďalších fotografií nižšie:

Pôvodný článok

Prečítajte si aj