Sobota 22. februára, 2025
Premiér Robert Fico (Smer-SD) s predsedom Európskej rady Antóniom Costom (foto: FB Robert Fico)

R. Fico kritizuje účasť predstaviteľov EÚ na rokovaniach o zahraničných vojskách na Ukrajine

Predseda vlády Fico vyjadril svoje nepochopenie nad účasťou najvyšších predstaviteľov Európskej únie (EÚ) na stretnutí v Paríži, kde sa diskutuje o umiestnení zahraničných vojsk na území Ukrajiny. Podľa jeho slov ide o agendu, s ktorou EÚ nemá nič spoločné.

V pondelok (17. 2.) premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa vlastných slov telefonoval s predsedom Európskej rady Antóniom Costom, ktorému adresoval otázku, prečo sa ako najvyšší predstaviteľ EÚ zúčastňuje rokovaní siedmich členských štátov EÚ a Veľkej Británie o možnej účasti cudzích vojsk na Ukrajine. Táto otázka je vnímaná ako bezpečnostná garancia pre Ukrajinu po ukončení vojnového konfliktu a po odmietnutí jej členstva v NATO. Slovenský premiér považuje účasť predsedu Európskej rady a predsedníčky Európskej komisie na tomto rokovaní bez akéhokoľvek mandátu za krok, ktorý oslabuje dôveru medzi členskými štátmi EÚ.

Podľa Fica nemá EÚ žiadne oprávnenie rozhodovať o vyslaní cudzích vojsk na územie iného štátu. Takéto rozhodnutie môže byť prijaté iba prostredníctvom príslušných orgánov OSN alebo na základe bilaterálnych dohôd medzi Ukrajinou a krajinami, ktoré sú ochotné poslať svoje jednotky na jej územie. Premiér SR zdôraznil, že rešpektuje rozhodnutie jednotlivých štátov, ktoré sú pripravené poskytnúť vojenskú podporu Ukrajine, avšak EÚ by sa podľa neho do tejto otázky nemala zapájať.

Fico opätovne zdôraznil svoje pevné postoje v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Po prvé, nikdy nepodporí členstvo Ukrajiny v NATO, čo je jeho dlhodobé a konzistentné stanovisko. Po druhé, Slovensko nevyšle na Ukrajinu žiadne ozbrojené sily.

Premiér tiež upozornil na skutočnosť, že stretnutie v Paríži malo byť utajené, pričom jeho konanie odhalil poľský predstaviteľ počas konferencie v Mníchove. Rovnako Fico verejne vyhlásil, že „Ukrajina príde o časť svojho územia, nebude v NATO, jej územie budú kontrolovať cudzie armády a ešte jej budú kladené prekážky pri vstupe do EÚ, ktorý Slovensko mimochodom bezpodmienečne podporuje.“

Prečítajte si aj