Austrália predstavila stratégiu, ktorou by mohla konkurovať čínskej dominancii v oblasti strategických surovín
Austrálska vláda prisľúbila stovky miliónov dolárov pre spracovateľský priemysel strategických surovín, aby tak zvýšila svoju konkurencieschopnosť a ekonomický rast. Do roku 2040 by mohlo u protinožcov vzniknúť až 262 000 nových pracovných miest.
Ministerka prírodných zdrojov Madeleine Kingová zverejnila sedemročný vládny plán pre strategické suroviny, ktorého cieľom je „urobiť z Austrálie celosvetovo významného producenta surových a spracovaných strategických surovín a podporiť ekonomické príležitosti pre všetkých Austrálčanov“.
Čína kontroluje viac ako 80 % svetových zásob vzácnych zemín. Do tejto komunistickej krajiny smeruje približne 97 % austrálskeho lítia, ktoré sa používa v batériách, vrátane batérií pre elektromobily.
Austrália produkuje značné množstvo kovov, ako sú hliník, nikel a meď. Tie sú spolu so strategickými surovinami kľúčové pre nízkoemisné technológie, ako sú elektromobily, solárne panely a veterné turbíny.
Krajina je tiež najväčším svetovým producentom lítia, tretím najväčším producentom kobaltu a štvrtým najväčším producentom vzácnych zemín. Takmer všetka ich produkcia sa však posiela do Ázie, kde sa spracúva na hodnotné výrobky.
Hoci sa Čína v 55-stranovom dokumente konkrétne nespomína, uvádza sa v ňom, že sa budú „monitorovať a sledovať zahraničné investície do austrálskych projektov v oblasti strategických surovín, aby sa zaistilo, že nebudú v rozpore s národnými záujmami Austrálie“.
Austrálska vláda vyčlenila v rámci stratégie 500 miliónov austrálskych dolárov (305 mil. eur) na nové investície do projektov v oblasti kritických nerastných surovín prostredníctvom Severoaustrálskeho infraštrukturálneho fondu.
Stratégia jasne naznačuje, že Austrália môže hrať kľúčovú úlohu pri dodávkach spracovaných nerastných surovín, ktoré svet potrebuje pre budúcnosť zelenej energie.
„Nový plán pre strategické suroviny načrtáva obrovskú príležitosť pre rozvoj tohto odvetvia a nových nadväzujúcich priemyselných odvetví, čo podporí austrálsku ekonomiku a celosvetové úsilie o zníženie emisií v ďalších desaťročiach,“ uviedla Kingová vo vyhlásení.
Ministerka však varovala, že Austrália musí prekonať veľké problémy, aby mohla vstúpiť do lukratívneho spracovateľského priemyslu.
„Hoci je potenciál veľký, existujú tu aj výzvy. V stratégii sa jasne uvádza, že naše prírodné zdroje nerastných surovín nám dávajú príležitosť vstúpiť do tohto odvetvia, ale musíme urobiť viac pre vytvorenie austrálskych pracovných miest a využiť túto jedinečnú príležitosť.“
Nezávislé odhady stanovujú, že zvýšením vývozu strategických surovín by sa do roku 2040 mohlo vytvoriť viac ako 115 000 nových pracovných miest a zvýšiť HDP o 71, 2 miliardy USD.
„Avšak počet pracovných miest by sa do roku 2040 mohol zvýšiť až o 262 600 a nárast HDP o 133,5 miliardy dolárov, ak Austrália vybuduje potrebné kapacity na rafináciu a spracovanie a zabezpečí väčší podiel na obchode a investíciách.“
Preklad a redakčná úprava pôvodnej správy austrálskej redakcie: Juraj Skovajsa a LS.