Sobota 22. februára, 2025
Pergamen sa nedá otvoriť ručne. (Obrázok: Bodleian Libraries a Vesuvius Challenge)

Umelá inteligencia odhalí obsah 2000 rokov starého zuhoľnateného pergamenu

Vďaka umelej inteligencii a röntgenovému snímkovaniu sa podarilo prečítať celý 2000 rokov starý spálený pergamen z rímskeho mesta Herculaneum. Tento prelomový objav sa podarilo dosiahnuť v rámci medzinárodnej súťaže Vesuvius Challenge.

Dvetisíc rokov starý spálený pergamen zo starovekého rímskeho mesta Herculaneum už čoskoro nebude skrývať pre vedcov žiadne tajomstvo. Dokument, ktorý je príliš krehký na to, aby sa dal fyzicky otvoriť, a pripomína hrudu uhlia, bol spálený výbuchom sopky Vezuv v roku 79 n. l.

Na jeho virtuálne rozbalenie vedci použili kombináciu röntgenového snímania a umelej inteligencie, čím odhalili riadky a stĺpce textu. Ide o revolučnú techniku, ktorá sľubuje do budúcnosti niekoľko zaujímavých objavov.

Hoci rozlúštenie jeho obsahu si vyžiada niekoľko pokusov, niektoré písmená sú v starovekom texte už jasne viditeľné a tím sa domnieva, že ide o filozofické dielo, poznamenáva BBC.

Zvitok bude prečítaný v plnom rozsahu

„Sme presvedčení, že sa nám podarí prečítať takmer celý zvitok v jeho celistvosti, a je to prvýkrát, čo to môžeme s veľkou istotou povedať,“ povedal Stephen Parsons, vedúci projektu Vesuvius Challenge, medzinárodnej súťaže v čítaní zvitkov, ktorá sa začala v roku 2023 s cieľom rozlúštiť zvitky z Herculanea.

V tom roku jeden študent vyhral 40 000 dolárov po tom, čo preložil slovo na pergamene zo starovekého náleziska pomocou algoritmu, ktorý vyvinul v rámci súťaže. Uvedený zvitok nie je jediný, ktorý sa v Herkulaneu našiel. Je ich niekoľko stoviek, všetky sú zuhoľnatené. Niektoré zvitky sa pri pokuse o ich otvorenie rozpadli. Niekoľko z nich je uložených v Bodleianskej knižnici na Oxfordskej univerzite.

Práve táto inštitúcia ako prvá zverila vzácny pergamen vedcom z Diamond Light Source v Oxfordshire. „Nikdy predtým sme neverili, že by nejaká technika bola dostatočne bezpečná alebo účinná na získanie informácií z pergamenov,“ povedala pre britské médiá Nicole Gilroyová, vedúca oddelenia ochrany kníh.

Dá sa z nich získať viac textu, ako sme kedy videli

Tam ho umiestnili do synchrotrónu, prístroja, ktorý vytvára silný lúč röntgenového žiarenia schopného preskúmať pergamen bez jeho poškodenia. „Dokáže vidieť veci až do hĺbky niekoľkých tisícin milimetra,“ vysvetľuje Adrian Mancuso, riaditeľ fyzikálnych vied v Diamond Light Source.

Skenovaním sa vytvorí 3D rekonštrukcia, potom umelá inteligencia vyhľadá atrament, ktorý sa následne objaví v digitálnej podobe. Umelá inteligencia pracuje podobne ako kopírovacie stroje z 18. storočia a reprodukuje to, čo vidí. „Tento zvitok obsahuje viac obnoviteľného textu, než sme kedy videli v naskenovanom zvitku z Herculanea,“ vysvetlil Seales, spoluzakladateľ Vesuvius Challenge a hlavný výskumník EduceLab.

Nicole Gilroyová je nadšená touto spoluprácou medzi knihovníkmi, informatikmi a ďalšími odborníkmi: „Páči sa mi toto spojenie s tými, ktorí tieto pergameny zbierali, s tými, ktorí ich písali, s tými, ktorí ich rolovali, a s tými, ktorí ich ukladali na police. Je v tom skutočný ľudský aspekt, ktorý považujem za veľmi cenný,“ hovorí.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj