Európski lídri sľubujú, že v reakcii na Trumpove clá budú jednotní a tvrdí
Viacerí európski lídri, ktorí sa 3. februára zúčastnili na neformálnom stretnutí o obrane v Bruseli, reagovali na hrozbu prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá varovaním pred „tvrdým“ a „jednotným“ postupom.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal: „Tak, ako boli COVID a ruská agresia na Ukrajine pre Európu výzvou na prebudenie, tak to, čo sa deje… s rozhodnutiami a vyhláseniami novej administratívy prezidenta Donalda Trumpa, tlačí EÚ k väčšej jednote a aktivite v reakcii na otázky kolektívnej bezpečnosti.“
Ceny akcií v celej Európe 3. februára ráno klesli v dôsledku obáv z hroziacej obchodnej vojny. Paneurópsky index STOXX 600 klesol o 1,4 % a akcie veľkých európskych automobilových značiek – Porsche AG, BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz a Stellantis – sa prepadli o 3,7 % – 6,5 %.
Poľský premiér Donald Tusk povedal, že Trumpove nové clá vo výške 25 % na tovary z Mexika a Kanady a 10 % na dovoz z Číny boli chybou. „Poľsko bude určite krajinou, ktorá podporuje zdravý rozum a opatrnosť. Musíme však tiež jasne povedať, že akékoľvek plány na zavedenie ciel a obchodných vojen sú úplnou chybou,“ povedal novinárom pred odchodom do Bruselu.
„Dúfam, že takýto pevný, jasný, priateľský, ale tvrdý európsky postoj sa dostane k americkej administratíve… Musíme byť jednoznačne jednotní. Stojí za to urobiť všetko pre to, aby sme tvárou v tvár ruskej hrozbe alebo čínskej expanzii nebojovali medzi spojencami.“
Trump uviedol, že 27-členný európsky blok je ďalší v poradí, ktorý bude čeliť clám. „S Európskou úniou sa to určite stane. Môžem vám to povedať, pretože nás naozaj využili,“ povedal novinárom 2. februára. „Neberú naše autá, neberú naše poľnohospodárske výrobky. Neberú si takmer nič a my si od nich berieme všetko.“
Hoci sa stretnutie v Bruseli údajne týkalo obrany, lídri viacerých krajín EÚ pravdepodobne diskutovali o hroziacich clách zo strany Trumpovej administratívy.
Kallasová: Čína sa smeje
Kaja Kallasová, šéfka zahraničnej politiky EÚ, povedala, že ak by medzi Spojenými štátmi a EÚ vypukla obchodná vojna, „potom ten, kto sa smeje, je Čína“. „Sme veľmi prepojení. My potrebujeme Ameriku a Amerika tiež potrebuje nás,“ povedala.
Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorému po voľbách 23. februára hrozí, že bude musieť odísť z funkcie, zvolil diplomatickejší tón. „Je jasné, že ako silný hospodársky priestor môžeme formovať svoju vlastnú budúcnosť a reagovať na colnú politiku… Perspektívou a cieľom by však malo byť, aby veci vyústili do spolupráce,“ povedal.
Friedrich Merz, predseda nemeckej opozičnej strany Kresťanskí demokrati, 2. februára povedal: „Trump si teraz uvedomí aj to, že clá, ktoré zavádza, nebudú musieť platiť tí, ktorí do Ameriky dovážajú. Namiesto toho ich budú musieť zaplatiť spotrebitelia v Amerike.“
Guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau povedal, že Trumpove clá sú „veľmi brutálne“ a tvrdo zasiahnu automobilový priemysel. Pre rozhlasovú sieť France Info povedal, že Trumpove clá „zvýšia hospodársku neistotu… V takejto protekcionistickej obchodnej vojne stratia všetci,“ povedal.
Španielsky minister hospodárstva Carlos Cuerpo pre rozhlasovú stanicu RNE povedal, že EÚ by nemala byť „naivná“ a snažiť sa chrániť svoje spoločnosti, ale mala by skôr zabezpečiť, aby boli schopné za rovnakých podmienok konkurovať svojim medzinárodným konkurentom.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová 31. januára uviedla, že prezident nerozhodol o harmonograme zavedenia ciel voči EÚ. Trump počas svojej volebnej kampane sľuboval zavedenie ciel a v decembri 2024 túto hrozbu zopakoval, ak EÚ nebude od Spojených štátov nakupovať viac ropy a plynu.
„Európskej únii som povedal, že svoj obrovský deficit voči Spojeným štátom musí vyrovnať rozsiahlym nákupom našej ropy a plynu. V opačnom prípade to budú clá!!!“ Trump napísal v príspevku na sociálnej sieti Truth.
EÚ v súčasnosti dováža 30 % svojho plynu z Nórska a približne 15 % z Alžírska a Líbye a len 17 % svojej ropy získava zo Spojených štátov. Krajiny EÚ sa snažia znížiť spotrebu fosílnych palív, keďže sa usilujú o programy čistej nulovej spotreby.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK