Streda 5. februára, 2025
Súčasný komisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť Maroš Šefčovič počas vypočutia v Európskom parlamente v Bruseli 4. novembra 2024. (Foto: NICOLAS TUCAT/AFP via Getty Images)
»

Eurokomisár Šefčovič navrhol zvýšiť clá na hnojivá a agrokomodity z Ruska a Bieloruska v záujme ochrany európskych farmárov

Európska komisia (EK) navrhla nové clá na niektoré poľnohospodárske produkty a dusíkaté hnojivá dovážané z Ruska a Bieloruska. Cieľom je oslabiť ruskú ekonomiku, znížiť závislosť EÚ od týchto krajín a chrániť európsky priemysel. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič zdôraznil, že opatrenie pomôže zachovať potravinovú bezpečnosť EÚ.

„Naším cieľom je naďalej oslabovať ruskú vojnovú ekonomiku a zároveň znižovať závislosť EÚ, podporovať náš priemysel a zachovať globálnu potravinovú bezpečnosť. Urobíme všetky kroky potrebné na ochranu nášho priemyslu hnojív a farmárov,“ uviedol 28. januára komisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť Šefčovič.

Dôvodom zvyšovania ciel je výrazný nárast množstva dovážaných dusíkatých hnojív z Ruska. Za posledné roky medzi sezónami 2020/2021 a 2023/2024 stúpol dovoz až o 117 %. V súčasnosti EÚ dováža 1,78 milióna ton týchto hnojív, pričom vlastná výroba EÚ je okolo 13 miliónov ton ročne.

Európski výrobcovia tvrdia, že Rusko finančne podporuje svojich producentov hnojív, čo im dáva neférovú výhodu. Okrem toho Rusko zaviedlo desaťpercentné clo na vývoz hnojív, a keď ich EÚ kupuje, nepriamo tým financuje vojnu proti Ukrajine.

„Takýto dovoz, najmä hnojív, robí EÚ zraniteľnou voči prípadným nátlakovým akciám zo strany Ruska, a tým predstavuje riziko pre potravinovú bezpečnosť EÚ,“ uviedla EK.

Ak by lacné ruské hnojivá vytlačili európskych výrobcov, farmári v EÚ by sa stali závislí od dovozu z Ruska. To by dalo Moskve možnosť kontrolovať ceny potravín v Európe a ovplyvňovať trh podľa svojich záujmov, uviedla EK.

Nové clá by sa mali týkať 15-tich % ruského poľnohospodárskeho dovozu, na ktorý sa doteraz clá nevzťahovali. Na všetky potraviny a poľnohospodárske produkty z Ruska a Bieloruska sa zavedie 50 %-né clo, zatiaľ čo clá na hnojivá sa budú postupne v priebehu troch rokov zvyšovať zo 6,5 % až na 100 %. Toto opatrenie má znížiť závislosť EÚ od ruských a bieloruských dodávok a pomôcť európskym farmárom.

Hoci clá ovplyvnia obchod medzi EÚ a Ruskom, vývoz ruských potravín a hnojív do tretích krajín nebude obmedzený. EÚ sa už skôr zaviazala podporovať potravinovú bezpečnosť na celom svete, najmä však pre rozvojové krajiny.

„To znamená, že nákup a predaj ruských poľnohospodárskych výrobkov sa nemení, ani ich skladovanie v colných skladoch EÚ, preprava na plavidlách EÚ alebo poskytovanie poisťovacích a finančných služieb,“ uviedlo zastúpenie EK na Slovensku.

EÚ umožní v prípade prudkého zdražovania dočasné pozastavenie ciel, aby hnojivá zostali pre európskych farmárov dostupné za rozumné ceny. Návrh ešte musí schváliť Európsky parlament a členské štáty v Rade EÚ.

Podiel poľnohospodárskych výrobkov na celkovom ruskom vývoze vzrástol na 10 % po približne 10 rokoch silného rastu v tomto sektore. Významne k tomu prispel zákaz dovozu potravín zo západných krajín, ktorý Moskva zaviedla v roku 2014, uvádza Reuters.

Rusko je najväčším vývozcom pšenice na svete. Ministerka poľnohospodárstva Oksana Lutová minulý týždeň informovala, že ruský vývoz obilia v tejto sezóne klesne oproti minuloročnému rekordu o pätinu po tom, čo úrodu zasiahlo zlé počasie.

Prečítajte si aj