Streda 5. februára, 2025
Hamas podrobil Mosesa poslednej skúške, keď ho viedol cez rozzúrený dav k Červenému krížu. (foto: Screenshot / Ozbrojené krídlo Islamského džihádu)

Po 482 dňoch v zajatí Hamasu: dojímavý príbeh rukojemníka Gadiho Mosesa

Gadi Moses bol unesený zo svojho domu v kibuci Nir Oz počas teroristického útoku Hamasu 7. októbra 2023. O jeho zajatí a dramatickom príbehu sa nemecká edícia Epoch Times rozprávala s členom jeho rodiny. V nasledujúcich dňoch po rozhovore bol Moses po 482 dňoch prekvapivo prepustený.

Hamas po 482 dňoch v zajatí prepustil 80-ročného nemecko-izraelského rukojemníka Gadiho Mosesa. Na zverejnenom videozázname je vidieť postavu sivovlasého muža uprostred kričiaceho davu. Starého muža počas odovzdávania postrkujú sem a tam. Sú na neho namierené desiatky kamier a mobilných telefónov. V tej chvíli sa bál, že ho dav zlynčuje, povedal neskôr.

V rámci dohody o prímerí medzi Izraelom a teroristickou organizáciou boli Moses a ďalší dvaja izraelskí väzni vo štvrtok 30. januára odovzdaní Červenému krížu v pásme Gazy. Teraz je späť so svojimi blízkymi – konečne doma.

Ešte pred niekoľkými dňami bola jeho rodina v úplnej neistote. Nevedelo sa, či je Moses ešte nažive a kedy by mohol byť prepustený. Jediné, čo bolo isté, bol pozitívny prístup jeho príbuzných, ktorí sa ťažkým osudom nenechali zlomiť. „Mali by sme myslieť len pozitívne a snažiť sa presvedčiť sami seba, že svetlo premôže temnotu,“ povedala Efrat Machikawová, Mosesova neter, v rozhovore pre Epoch Times.

Moses a nemecko-izraelský rukojemník Arbel Yehud boli prvými z 30 rukojemníkov z kibucu Nir Oz, ktorí sa tento rok vrátili domov živí. Samotná Machikawová strávila väčšinu svojho detstva a letných mesiacov v kibuci Nir Oz v južnom Izraeli. Našťastie pre ňu tam v deň teroristického útoku Hamasu nebola. Deväť členov jej rodiny však muselo byť svedkami 7. októbra 2023. Teraz sa Machikawová chce o „zdanlivo nekonečných 482 dní“ a Mosesov príbeh podeliť so svetom.

Nečakaný útok

V tú októbrovú sobotu roku 2023 Hamas nečakane zaútočil na dom Gadiho Mosesa. Nir Oz, v ktorom žilo 400 ľudí, bol takmer úplne vypálený. „V ten deň niekoľko stoviek teroristov Hamasu zaútočilo na kibuc neďaleko pásma Gazy a úplne ho obsadilo. A ani náznak armády neprišiel na pomoc. Teroristi zničili, znásilnili a vypálili, zabili a zavraždili a brutálne uniesli viac ako 100 ľudí. Štvrtina komunity bola vyhladená,“ spomína na udalosti Machikawová.

Pre mnohých v Izraeli sa Nir Oz stal symbolom zlyhania bezpečnosti krajiny. Ľudia žijúci v kibuci neboli len susedia: „Čitatelia by sa mali zamyslieť nad tým, čo pre nich znamená 400 ľudí. Je to toľko ako v nákupnom centre? […] A to je ako keby boli postihnutí všetci ľudia v nákupnom centre alebo vo veľkom obytnom bloku, v ktorom žije asi 400 ľudí.“

Susedské vzťahy presahujú rámec bežných vzťahov, hovorí Machikawová: „Je to veľká rodina. Je to komunita, kde deti vyrastajú spolu so všetkými. A každé štvrté z nich zrazu chýbalo.“

Niektorí boli ako zázrakom ušetrení

V ten deň bolo v kibuci celkovo 9 členov rodiny Machikawovej. „Zázrakom“ sa väčšine z nich podarilo uniknúť. Susedný dom, v ktorom žila celá rodina, teroristi podpálili. „Päť ľudí zhorelo zaživa. A ich dom bol vzdialený len päť až desať metrov.“ Dom rodiny Machikawovej však zničený nebol. Požiar sa nerozšíril, takže sa im podarilo utiecť.

Mosesa s manželkou, jeho bývalú manželku a dcéru s dvoma vnúčatami – v tom čase vo veku dvoch a štyroch rokov – však členovia Hamasu zajali a uniesli. Mosesova dcéra Doron Katz Asher a jej dve dcéry Raz a Aviv boli prepustené v prvej fáze výmeny rukojemníkov 22. novembra 2023, rovnako ako Mosesova bývalá manželka Margalit Mosesová.

Zatiaľ čo niektorí boli zázračne ušetrení, Mosesova manželka Efrat Katzová sa stala obeťou tragickej nehody. Na ceste do Gazy zaútočil na teroristov izraelský vrtuľník. Žena bola pri prestrelke zastrelená.

„Dráma sa odohrala, keď prišla ďalšia skupina teroristov a Doron [Mosesova dcéra] musela nechať svoju umierajúcu matku a bežať za svojimi dvoma deťmi, ktoré jej zobrali. Takže je to životná situácia, ktorú si neviete predstaviť ani v najhorších nočných morách, keď musíte opustiť umierajúcu matku a bežať za svojimi dvoma deťmi, pretože ich uniesli teroristi. A vy ste vedeli, že nikdy nemôžete dovoliť, aby vás oddelili od vašich detí,“ povedal Machikawová trasúcim sa hlasom.

Odvtedy však v Nir Oz nikto nežil. Obyvatelia sa vydali cestou uzdravovania. Tá sa však môže skončiť až vtedy, keď sa všetci unesení väzni vrátia domov, povedal Machikawová.

Moses veril v dobré susedské vzťahy a mal priateľov v Gaze

Moses, jeden zo zakladateľov mesta Nir Oz, bol dôležitou oporou tamojšej komunity. Podľa Machikawovej je to veselý človek a filantrop. Preto neustále dúfali, že túto skúšku prežije. „Je to úžasný, veľmi veselý človek. Je agronóm, ktorý sa špecializuje na vodné hospodárstvo a plodiny, ako sú zemiaky, mrkva a arašidy,“ povedala. Moses precestoval celý svet a „zachránil životy stoviek a tisícov ľudí“ tým, že ich naučil hospodáriť, od Papuy-Novej Guiney cez Gruzínsko až po Peru.

Moses pracoval aj s ľuďmi v arabských krajinách obklopujúcich Izrael. Pracoval s Jordáncami, pracoval s Egypťanmi a veľa pracoval s Palestínčanmi. Machikawová povedal, že to, čo sa mu stalo, bola tragédia aj preto, že pravidelne podporoval Palestínčanov. „Veril v dobrého suseda, v ľudskosť, v ľudí a mal priateľov v Gaze.“

Podľa kanála 12 Moses svojim únoscom povedal, že dúfa, že sa po skončení vojny vráti do Gazy a bude učiť Palestínčanov hospodáriť.

Pokiaľ rukojemníci nie sú doma, tiché vyčkávanie neprichádza do úvahy

Hoci sa Moses našťastie vrátil domov, v zajatí je stále niekoľko rukojemníkov. Podľa Machikawovej je v súčasnosti v Gaze stále približne 29 ľudí, ktorí boli unesení z Nir Ozu. Hamas stále zadržiava celkovo 79 rukojemníkov. Pre príbuzných nie je možné mlčky čakať. „Musíme byť tu v komunite veľmi politicky aktívni, organizovať zhromaždenia, demonštrácie a poskytovať vyhlásenia zahraničným médiám.“ Podľa Machikawovej je to sväté poslanie príbuzných.

Samotná Machikawová má diplomatické vzdelanie a tvrdí, že jej to za posledných takmer 500 dní veľmi pomohlo: „Bola som v medzinárodných médiách a poskytla som stovky rozhovorov. […] Bola som v Japonsku, v Európe, v Spojených štátoch, všade, kde sme mohli ísť a hovoriť.“ Machikawová dokonca vystúpil v americkom Kongrese v mene Mosesa a ďalších väzňov.

Mosesov syn, Yair Moses, prisahal, že sa nebude holiť, kým sa jeho otec nevráti domov. Yair svoj sľub dodržal. Samotný Gadi sa oholil v piatok po 482 dňoch. Teraz oholil aj svojho vnuka, ktorý sa rovnako dlho neholil. Nový začiatok pre celú rodinu.

Moses premýšľa o ďalších krokoch

Moses už premýšľa o ďalších krokoch, ale najprv sa musí zotaviť, povedal jeho synovec Shai pre miestne médiá. Osobný rozhovor o svojich zážitkoch zo zajatia zatiaľ neposkytol. Jeho synovec však uviedol, že Moses musel zápasiť s neľudskými podmienkami. Prezradil, že musel na vlastnej koži zažiť, kedy bolo v Gaze jedlo a kedy nie. Hygiena bola neustálym problémom, keďže bolo málo spŕch.

Aby si Moses zachoval zdravý rozum, vyvinul si prísnu rutinu prežitia: chodil hore-dole po izbe, v malej izbe prešiel až 7 kilometrov, v hlave riešil matematické hádanky a viedol imaginárne rozhovory s milovanými príbuznými. Počas väznenia mu bolo občas dovolené pozerať televíziu alebo počúvať rádio. Takto sa dozvedel, ako jeho príbuzní bojujú za jeho prepustenie. Dozvedel sa však aj to, že jeho manželka únos rukojemníkov neprežila.

Napriek všetkej hrôze sa Mosesova rodina snaží čo najskôr priviesť domov ostatných rukojemníkov. Podľa jeho synovca je Moses odhodlaný obnoviť Nir Oz. „Skutočným a jediným víťazstvom okrem návratu našich blízkych je obnovenie kibucu Nir Oz. Od základov – silnejší, lepší a väčší,“ uvádza sa vo vyhlásení obyvateľov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj