Čínsky vodca Si Ťin-pching robí čistky vo svojom najbližšom okolí (Komentár)
Vodca Čínskej komunistickej strany (ČKS) Si Ťin-pching vykonáva čistky v kruhu svojich najbližších spolupracovníkov. Počet čistiek v Číne je v skutočnosti najvyšší za posledných štyridsať rokov. Čo sa teda deje?
Čistka na najvyššej úrovni
Existuje niekoľko pravdepodobných vysvetlení týchto čistiek. Oficiálne sa zdôvodňujú bojom proti korupcii, najmä potláčaním „porušovania disciplíny“. Vzhľadom na rozšírenosť korupcie v čínskom hospodárstve a spoločnosti – pričom medzi jej najväčších príjemcov patrí vojenská a politická elita vrátane samotného Si Ťin-pchinga – sa však zdá, že toto zdôvodnenie je skôr rétorickým výkrikom.
Si Ťin-pching nerobí čistky len v radoch nižších a stredných vojenských veliteľov, ale zameriava sa aj na čínsku politickú a vojenskú elitu vrátane vysokých predstaviteľov námorníctva a raketových síl Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA). V novembri minulého roka napríklad odvolal admirála Miao Hua, dlhoročného spojenca, ktorému dôveroval celé desaťročia. Miao bol vymenovaný do Ústrednej vojenskej komisie (CMC), aby posilnil lojalitu v rámci PLA a dohliadal na povyšovanie vyšších dôstojníkov.
Miao však nie je jedinou obeťou tejto vlny čistiek. V druhej polovici roka 2024 Si Ťin-pching prepustil viac ako tucet vysokých obranných úradníkov vrátane dvoch, ktorých vymenoval do CMC. Z čoho má strach?
Moc, paranoja a Maov duch
História ukazuje, že v diktatúrach jedného muža sú čistky bežné a umožňujú odstrániť politických súperov. Robili to Josif Stalin v Sovietskom zväze a Mao Ce-tung v Číne, keď boli pri moci, ako aj Si Ťin-pching, ktorého nástup do čela ČKS v roku 2012 čiastočne umožnila likvidácia politických rivalov prostredníctvom protikorupčných čistiek.
Odvtedy Si Ťin-pching v čistkách pokračuje, pričom niekedy sa týkajú len nižších úrovní, inokedy však, ako teraz, siahajú až na najvyššie úrovne. Navyše, vďaka technologickému pokroku a digitálnemu dohľadu Si Ťin-pching upevnil svoju moc na úroveň, ktorá prekonáva dokonca aj Maovu moc na vrchole jeho vlády. Prečo však Si Ťin-pching teraz čistí svojich najbližších vojenských a politických spojencov?
Čelí zjavným výzvam, ktoré ohrozujú jeho vedúce postavenie v strane? Vedie ho pokročilý vek a slabnúce fyzické a mentálne schopnosti k pochybnostiam o lojalite jeho poradcov? Možno. Obáva sa Si Ťin-pching, že jeho generáli si vybudovali vlastný káder lojálnych dôstojníkov, ktorý by v prípade potreby mohli využiť na jeho zvrhnutie? Alebo ide jednoducho o paranoju, ktorá je v totalitných mocnostiach nevyhnutná?
Obe vysvetlenia môžu byť platné. Ako povedal bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger: „Aj paranoici majú nepriateľov.“ Na domácej scéne je Si Ťin-pchingova popularita nízka, najmä medzi generáciou Z, z ktorej je viac ako 20 % nezamestnaných. Zostáva nejasné, ako protikorupčné čistky pomôžu znížiť nezamestnanosť. Možno ich treba vnímať ako spôsob, ako vytvoriť dojem, že vláda pracuje na zlepšení hospodárstva, podobne ako v prípade kampane „zdieľanej prosperity“, ktorá nesplnila očakávania ČKS.
Hlasovanie o nedôvere armáde?
Je tiež možné, že Si Ťin-pching pochybuje o spoľahlivosti a lojalite svojich vojenských predstaviteľov. Budú sa riadiť jeho rozkazmi v prípade priameho konfliktu s inými krajinami? Sú dostatočne kompetentní na to, aby sa postavili Spojeným štátom a Japonsku? Vzhľadom na to by cieľom čistiek mohlo byť nahradenie váhavých vojenských veliteľov inými, ktorí sú považovaní za schopnejších „bojovať a vyhrávať vojny“, najmä v prípade invázie na Taiwan.
Nehrozí však, že vojenské čistky oslabia schopnosť Číny viesť vojnu? Názory sa rozchádzajú. Čistky sa týkajú najmä najvyšších úrovní velenia, a nie operačných úrovní, čo by mohlo mať obmedzený vplyv na bojové schopnosti Číny. To sa však ešte musí overiť.
Príprava na vojnu?
Napokon, dôvody týchto čistiek by mohli byť viaceré a súvisieť s vyššie uvedenými prvkami. Si Ťin-pchingovi by mohla hroziť strata lojality. Nebolo by to prvýkrát, čo sa vojenskí velitelia pokúsili zvrhnúť vodcu. Ak majú niektorí z kľúčových vojenských veliteľov o Si Ťin-pchingovi pochybnosti alebo majú námietky voči jeho vojnovým plánom, možno už podnikli kroky na jeho odstránenie od moci.
Systémová korupcia v rámci vojensko-priemyselného dodávateľského reťazca tiež predstavuje operačnú hrozbu. Súčasná čistka sa zameriava najmä na raketové sily PLA, elitné vojenské odvetvie Číny, ktoré zohráva kľúčovú úlohu v strategických jadrových silách Si Ťin-pchinga a v národnej bezpečnosti Číny. Päť z deviatich prepustených predstaviteľov PLA vrátane generála Li Yuchaoa pôsobili totiž v raketových silách.
O autorovi: James Gorrie je novinár z Texasu. Je autorom knihy „Čínska kríza“.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory Epoch Times.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK