Pondelok 3. februára, 2025
Prezident Donald Trump hovorí s novinármi po podpísaní dekrétu „Uvoľnenie prosperity prostredníctvom deregulácie“ v Oválnej pracovni 31. januára 2025. (foto: Chip Somodevilla/Getty Images)
» ,

Trump: Clá na Európsku úniu budú určite uvalené

Americký prezident Donald Trump 31. januára v Oválnej pracovni novinárom povedal, že clá na Európsku úniu (EÚ) budú „určite“ uvalené, hoci bližšie nešpecifikoval termín ani sadzbu.

„Clá nás urobia veľmi bohatými a veľmi silnými,“ povedal Trump. „A k ostatným krajinám budeme pristupovať veľmi spravodlivo, ale ak sa nad tým zamyslíte, iné krajiny nám clá účtujú, my im clá neúčtujeme, a je najvyšší čas, aby sa to zmenilo.“

Za nekalú obchodnú praktiku označil daň z pridanej hodnoty (DPH) uvalenú na americký tovar predávaný do EÚ. „Zaobchádza sa s nami tak zle. Neberú naše autá, neberú naše poľnohospodárske výrobky, v podstate neberú takmer nič. A máme obrovský deficit s Európskou úniou, takže budeme robiť niečo veľmi podstatné,“ povedal Trump.

Obchodné napätie s EÚ sa vystupňovalo počas prvej Trumpovej administratívy. V roku 2018 zaviedol 25 %-nú daň na oceľ a 10 %-nú na hliník, čo sa dotklo niektorých krajín EÚ. Orgány v EÚ reagovali odvetnými clami zameranými na vývoz z USA, okrem iného na whisky, motocykle a pomarančový džús. Keď prezident Joe Biden v októbri 2021 zrušil clá na oceľ a hliník, EÚ rovnako zrušila svoje opatrenia.

Trump signalizoval, že sa plánujú ďalšie clá na high-tech čipy, ropu a plyn, hliník, oceľ, meď a lieky. „Bude to veľká vzpruha pre náš oceliarsky priemysel,“ povedal. „A chceme vrátiť späť naše lieky.“

Okrem 10-percentného zvýšenia ciel na Čínu za umožnenie predaja prekurzorov fentanylu vstúpia 1. februára do platnosti 25-percentné clá Trumpovej administratívy na tovar z Kanady a Mexika, kým sa nevyrieši tok fentanylu a nelegálna imigrácia. „Nehľadáme ústupky,“ povedal Trump. „Uvidíme, čo sa stane.“

Clá sú taktikou, ktorú sa Trump snaží vo väčšej miere uplatňovať vo svojom druhom funkčnom období s cieľom získať príjmy a podporiť domácu výrobu zdražením konkurenčných medzinárodných výrobkov.

Skeptici vyjadrili obavy z inflačného potenciálu ciel, ktoré by mohli zdražiť tovar pre podniky a spotrebiteľov. Analytici Tax Foundation v správe z januára 2025 vypočítali, že clá zavedené Trumpom aj Bidenom priniesli Spojeným štátom príjmy vo výške 233 miliárd dolárov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj