80. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau: Ocenenie pre historičku Katarínu Meškovú Hradskú
Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnil v stredu 29. januára 2025 spomienkový koncert. Na podujatí zároveň ocenili viaceré osobnosti a inštitúcie za celoživotný alebo dlhoročný prínos v boji proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii. Bola medzi nimi aj vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV, v. v. i., Katarína Mešková Hradská.
Podujatím si v múzeu pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. „Pri tejto príležitosti sme si uctili ako obete, tak aj preživších a osloboditeľov. Ale zároveň sme na tomto mieste, v Múzeu holokaustu v Seredi, ocenili ľudí, ktorí sa buď dlhoročne, alebo celoživotne zaslúžili svojou prácou a poslaním o boj proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii,“ uviedol vedúci múzea Martin Korčok.
Historička Katarína Mešková Hradská sa celý svoj profesijný život zaoberá dejinami slovenskej židovskej komunity od roku 1918 do roku 1945 s dôrazom na deportácie židov zo Slovenska do koncentračných táborov. Na túto tému napísala viacero kníh a vedeckých štúdií, ktoré uverejnila na Slovensku i v zahraničí. Pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam kľúčovej predstaviteľke slovenskej židovskej komunity Gizele Fleischmannovej. Cenu vtedy prevzala K. Mešková Hradská, ktorá zásadným spôsobom prispela k prebádaniu životného príbehu a odkazu Gizely Fleischmannovej.
Cenu si odniesli aj novinárka a publicistka Soňa Gyarfašová, ktorá je aj držiteľkou Ceny SAV za popularizáciu vedy a spoločenské aplikácie vedy za rok 2023, zakladateľka a prvá prezidentka Združenia židovských žien Slovenska Ester Marta Györiová, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Richard Duda. Ocenení boli aj bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, špecialistka na ľudské práva a práva osôb patriacich k národnostným menšinám Miriam Joklová, huslistka, skladateľka a hudobná lektorka Barbora Botošová, manažérka Magdaléna Rothová a preživší holokaustu Juraj Stern, rektor Paneurópskej vysokej školy.
Spomedzi organizácií získalo ocenenie Rakúske kultúrne fórum a Poľský inštitút v Bratislave – obe organizácie spolupracujú s Múzeom holokaustu v Seredi.
Ocenenie získala aj manželská dvojica hudobníkov a pedagógov Marián Varhaník a Eva Varhaníková. Cenu in memoriam získal Jozef Klement, rovnako aj profesor Pavel Traubner, ktorý sa podieľal aj na vzniku seredského múzea holokaustu.
Antisemitizmus, rasizmus a xenofóbia v slovenskej spoločnosti i v zahraničí podľa Martina Korčoka enormne narastajú. „Narastajú aj vďaka nenávisti, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach,“ podotkol s tým, že oveľa ľahšie je šíriť nenávisť ako spolupatričnosť. „Nikdy sa netreba vzdávať a vždy treba konať, vždy treba konať dobro,“ zdôraznil. Múzeum holokaustu v Seredi je v tomto smere podľa neho najväčším vzdelávacím strediskom v oblasti ľudských práv na území Slovenska.
V rámci podujatia slávnostne otvorili výstavu s názvom Svedectvá preživších s podtitulom Pocta profesorovi Pavlovi Traubnerovi.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK