Nový riaditeľ CIA zverejnil dokument o pôvode koronavírusu. Štát Missouri žiada čínsky režim o náhradu škody
Nový riaditeľ CIA John Ratcliffe zverejnil dokument o pôvode pandémie SARS-CoV-2 v nádeji, že sa mu podarí dosiahnuť transparentnosť a získať späť dôveru Američanov v spravodajské služby.
Nový riaditeľ CIA John Ratcliffe v rozhovore pre Fox News v nedeľu 26. januára uviedol, že preskúmanie pôvodu SARS-CoV-2 bolo ukončené za vlády prezidenta USA Joea Bidena. Ratcliffa 23. januára potvrdil Senát USA ako člena novej Trumpovej administratívy a následne zložil prísahu pred viceprezidentom USA JD Vanceom.
CIA vo svojom hodnotení, ktoré oznámila 25. januára, uviedla, že laboratórny pôvod pandémie koronavírusu je „pravdepodobnejší“ ako prirodzený pôvod a že zahraničná spravodajská služba dospela k takémuto záveru s „nižšou istotou“.
„Hneď v prvý deň (vo funkcii riaditeľa CIA) som mal možnosť zverejniť hodnotenie, ktoré vzniklo počas Bidenovej vlády, takže ho nemôžete obviňovať z politickej motivácie,“ povedal Ratcliffe. CIA zistila, že najpravdepodobnejšou príčinou tejto pandémie, „ktorá spôsobila toľko devastácie na celom svete“, bol laboratórny incident vo Wuchane, uviedol nový šéf CIA.
Ratcliffe ďalej uviedol, že podľa neho je dôležité, aby obyvatelia USA videli, že CIA sa nedrží bokom a poctivo informuje o tom, čo zistila, a zároveň chráni USA pred protivníkmi, ako je Čína.
CIA súhlasí s vyhodnotením FBI
CIA tak súhlasila s vyhodnotením FBI a Amerického ministerstva energetiky a potvrdila, že nový koronavírus pravdepodobne pochádza z čínskeho laboratória.
Vo vyhlásení, ktoré zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí v roku 2021, sa uvádza, že čínsky Wuchanský inštitút virológie (WIV) vykonával experimenty s netopierími koronavírusmi najmenej od roku 2016. Inštitút v meste Wuchan tiež vykonával pokusy na zvieratách pre čínsku armádu najmenej od roku 2017.
„Hoci sa WIV prezentuje ako civilná organizácia, Spojené štáty zistili, že WIV spolupracoval s čínskou armádou na publikáciách a tajných projektoch,“ uvádza sa v informačnom liste. Poukázalo sa v ňom aj na to, že niekoľko výskumníkov vo Wuchane ochorelo na príznaky podobné COVID-19 na jeseň 2019, t. j. pred oficiálnym začiatkom pandémie koronavírusu.
Z uniknutých dokumentov z Číny, ktoré získal denník The Epoch Times, tiež vyplýva, že minimálne u jedného pacienta vo Wuchane sa objavili príznaky podobné covidu v septembri 2019, teda niekoľko mesiacov predtým, ako Čína oznámila svoj prvý prípad.
Ratcliffe pre Fox News povedal, že zverejnenie hodnotenia CIA o pôvode koronavírusu bolo pokusom amerického prezidenta Donalda Trumpa obnoviť dôveru Američanov v americké spravodajské služby a orgány činné v trestnom konaní.
„Cieľom CIA je chrániť Američanov, chrániť nás pred zahraničnými hrozbami a protivníkmi. Musíme však byť úprimní aj k americkému ľudu a (Trump) mne aj ostatným zdôraznil, že tieto misie sa navzájom nevylučujú… Môžeme robiť oboje,“ povedal Ratcliffe.
Americkí poslanci vítajú zverejnenie
Rozhodnutie CIA privítali viacerí americkí poslanci. „Od januára 2020 hovorím, že covid pochádza z laboratória. Som rád, že to CIA doháňa!“ komentoval rozhodnutie republikánsky senátor USA Jim Banks 25. januára na sociálnej sieti X.
Republikánsky kongresman USA Michael McCaul 25. januára na X napísal, že je „rád, že CIA pod vedením riaditeľa Ratcliffa zverejňuje informácie o pôvode covidu a konečne vyhlasuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z laboratória vo Wuchane“.
„Čínska komunistická strana (ČKS) vedela, že sa vírus šíri, ale namiesto toho, aby varovala svet, zapojila sa do masívneho utajovania – ničenia laboratórnych dôkazov a väznenia alebo zabíjania lekárov, ktorí prehovorili,“ napísal.
„Američania majú právo na úplnú pravdu o tejto katastrofe a CIA spolu s prezidentom Trumpom im konečne pomôže dozvedieť sa ju,“ povedal McCaul.
Štát Missouri zažaloval ČKS s náhradou škody
V pondelok 27. januára sa štát Missouri obrátil na súd s ČKS potom, ako ju zažaloval o náhradu škody spôsobenej pandémiou koronavírusu. Na rozhodnutie súdu sa stále čaká. „Dávame Čínu na súd, aby sa zodpovedala za vypustenie Covidu-19 do sveta,“ uviedol generálny prokurátor štátu Missouri Andrew Bailey v tlačovej správe, o ktorej informovala televízna stanica KAIT8.
Missouri je prvým americkým štátom, ktorý zažaloval ČKS a jej príslušné agentúry za opatrenia, ktoré mali umožniť celosvetové šírenie koronavírusu. Baileyho úrad oznámil, že bude žiadať 25 miliárd dolárov ako náhradu škody za konanie, ktoré podľa neho spôsobilo v Missouri značné straty na životoch, ekonomické straty a poškodilo občanov štátu.
ČKS odmietla akýkoľvek faktický alebo právny základ pre žalobu, keď bola podaná v roku 2020, a označila ju za „veľmi absurdnú“.
Kritici procesu ho označili za pokus verejne obviniť ČKS z pandémie koronavírusu. Niektorí právni experti tiež varujú, že prípad by mohol vytvoriť riskantný precedens, ktorý by umožnil zahraničným vládam žalovať USA na súdoch po celom svete.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK