Zmluvy o očkovaní uzatvorené cez SMS: belgická justícia zamietla žaloby proti von der Leyenovej
Belgická justícia zamietla žaloby proti predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Prípad sa týka zmlúv o vakcínach, ktoré predsedníčka Komisie vyjednala pre členské štáty počas pandémie koronavírusu. Uviedol to v utorok (21. 1.) v Bruseli pre AFP Adrien Masset, právnik von der Leyenovej. Kritici obvinili Nemku, že koná „bez akéhokoľvek mandátu“ a ničí dokumenty.
Žalobca neutrpel žiadnu osobnú škodu
Podľa zdroja oboznámeného s prípadom súdny orgán vyhlásil žalobu belgického lobistu Frédérica Baldana za „neprípustnú, pretože nemohol preukázať žiadnu osobnú škodu“. K prípadu sa pripojili okrem iných aj Maďarsko a Poľsko. Ich žaloby boli tiež zamietnuté.
Obvinenia sa týkali dohody o vakcínach, ktorú von der Leyenová údajne osobne dojednala so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom prostredníctvom SMS. Chýbajú však dôkazy: Komisia neuchovala textové správy z mobilného telefónu.
Vzhľadom na „mimoriadne vysoký verejný záujem“ o tento prípad vyšetruje nákup vakcín proti koronavírusu aj Európska prokuratúra. Počas pandémie Komisia EÚ nakúpila milióny dávok pre členské štáty. Zmluvy s výrobcami a najmä náklady však nikdy neboli zverejnené.
Lobista obchodných vzťahov EÚ a Číny Frédéric Baldan podal žalobu. Obvinenia sa týkali „uzurpácie funkcie a zneužitia titulu“ a „nezákonného zastupovania záujmov“. Vo svojej funkcii nemala organizovať miliardové obchody prostredníctvom textových správ.
Zmluvy v hodnote 35 miliárd eur uzavreté prostredníctvom SMS
Na pozadí tejto udalosti bola najväčšia dohoda v histórii farmaceutického priemyslu s jedným výrobcom, ktorú Komisia EÚ uzavrela v máji 2021. Hodnota tejto dohody je 35 miliárd eur. Toľko vraj stojí zákazka, ktorú začiatkom roka 2021 zadala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová spoločnosti Pfizer. Na zmluve sa vraj dohodla so šéfom spoločnosti Albertom Bourlom prostredníctvom textovej správy. Teraz je obvinená z prekročenia svojich právomocí ako predsedníčky Komisie a z porušenia procedurálnych pravidiel, ktorými sú úradníci EÚ viazaní.
Po dvoch pôvodných zmluvách so spoločnosťou Pfizer / BioNTech z novembra 2020 a februára 2021 na nákup celkovo 600 miliónov dávok Komisia EÚ v máji 2021 zadala druhú objednávku na ďalších 900 miliónov dávok. Existovala aj opcia na ďalších 900 miliónov dávok. V tejto tretej zmluve sa cena za dávku zvýšila o 25 %, z 15,50 EUR na 19,50 EUR.
Parlament EÚ podporil von der Leyenovú a hlasoval za utajenie zmlúv
Dňa 12. júla 2023 Parlament EÚ rozhodol o utajení nielen zmlúv so spoločnosťou Pfizer, ale aj textových správ medzi političkou CDU von der Leyenovou a Bourlom, ktoré pravdepodobne viedli k megaobchodu.
Nemeckí poslanci CDU / CSU hlasovali jednomyseľne proti zverejneniu. Väčšina poslancov SPD a FDP bola za pokračovanie utajovania. Za transparentnosť miliardového obchodu hlasovali Zelení, AfD, strana Ľavica, Piráti a tiež Martin Sonneborn („Die Partei“).
Podľa Sonneborna sa za vlády predsedníčky Európskej komisie von der Leyenovej alarmujúco zvýšila tendencia inštitúcií a úradníkov EÚ vyhýbať sa zodpovednosti, „zakotvujúc sa za baštou netransparentnosti a prejavujúc úplné pohŕdanie demokraciou“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK