Piatok 24. januára, 2025
Ursula von der Leyenová počas prejavu v Európskom parlamente 22. januára 2025 (Screenshot z videa eudebates.tv)
, »

„Kompas konkurencieschopnosti“ EÚ. Leyenová načrtla budúcu „ekonomickú päťročnicu“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová adresovala v stredu (22. 1.) v Európskom parlamente svoju víziu na nasledujúcich päť rokov. Chce predovšetkým posilniť ekonomiku, pre čo si stanovila 3 ciele. Budúci týždeň predstaví „kompas konkurencieschopnosti“.

Na úvod uviedla, že vo svetovej politike nastáva „nová éra tvrdej geostrategickej konkurencie“, ktorú budú väčšinou poháňať a vytvárať záujmy. V súvislosti s tým povedala, že „naše hodnoty sa nezmenia, ale na ich ochranu sa musí niečo zmeniť“, a to najmä v ekonomickej oblasti.

V tomto smere zmienila zhodu štátov EÚ na Budapeštianskej deklarácii, ktorá bola prijatá počas uplynulého maďarského predsedníctva, a potrebu jej implementácie v priebehu nového poľského predsedníctva. Preto chce Komisia na budúci týždeň predstaviť „nový kompas konkurencieschopnosti“, ktorý vychádza z Draghiho správy. Má usmerňovať EÚ počas nasledujúcich piatich rokov.

Stanovila tri ciele pre lepší vývoj ekonomiky: dohnať vývoj inovácií, spoločnou cestou k dekarbonizácii a konkurencieschopnosť a posilnenie ekonomickej odolnosti a bezpečnosti.

Pokiaľ ide o inovácie, opäť zmienila závery Draghiho správy o nízkych investíciách a inováciách, napríklad v digitálnej sféry. Chce tento stav zmeniť, vrátane potreby verejných investícií do tohto sektora a lepšej spolupráce medzi Úniou a členskými štátmi. Konkrétne spomenula umelú inteligenciu, kvantovú technológiu a biotechnológiu. Ako dobrú správu uviedla, že súkromný sektor v minulom roku investoval do vývoja takmer 10 %, čo by malo byť viac ako USA alebo Čína.

Za ďalšiu kľúčovú oblasť považuje zameranie sa na zníženie cien energií a vymanenie sa z ruských fosílnych zdrojov. Na to je podľa nej potrebné pokračovať v diverzifikácii dodávok či investovať do zelených technológií novej generácie, konkrétne do jadrovej fúzie, geotermálnej energie alebo nových batériových článkov na báze pevného elektrolytu. Okrem toho je podľa Leyenovej potrebné modernizovať siete a infraštruktúru na skladovanie elektriny a lepšie prepojiť systémy čistých a nízkouhlíkových systémov.

Pokiaľ ide o ekonomickú odolnosť a bezpečnosť, kľúčové je zabezpečenie vstupov (nerastov), zaistenie vitálnych dodávateľských reťazcov a rozširovanie partnerstiev so štátmi a zoskupeniami mimo EÚ.

„Táto nová spolupráca s krajinami celého sveta nie je len ekonomickou nutnosťou, ale aj posolstvom svetu. Je to odpoveď Európy na rastúcu globálnu konkurenciu. Chceme viac spolupracovať so všetkými, ktorí sú tomu otvorení. A to sa samozrejme týka aj našich najbližších partnerov. Mám na mysli, samozrejme, Spojené štáty americké,“ povedala šéfka Európskej komisie s tým, že okrem vzájomného obchodu v hodnote 1,5 bilióna eur spája nás a USA aj „priateľstvo, rodinné väzby, spoločná história a kultúra“.

„A keď príde čas na rokovania, budeme pragmaticky hľadať spoločnú reč. Chcem však tiež, aby ste vedeli, že vždy budeme stáť za svojimi európskymi zásadami,“ uzavrela.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj