Osud TikToku závisí od USA: odkúpi ho Elon Musk či Larry Ellison?
Prezident Donald Trump 21. januára povedal, že je otvorený možnosti, aby aplikáciu TikTok na zdieľanie videí kúpil miliardár Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, alebo Larry Ellison, predseda predstavenstva spoločnosti Oracle, a novinárom povedal, že by bol rád, keby túto platformu čiastočne vlastnili americkí investori.
Trump sa takto vyjadril počas tlačového brífingu v Bielom dome, keď sa ho pýtali, či je otvorený tomu, aby Musk, vedúci predstaviteľ Trumpovho novovytvoreného ministerstva pre efektívnosť vlády, kúpil túto platformu. „Bol by som, keby ju chcel kúpiť,“ povedal Trump novinárom. „Bol by som rád, keby ju kúpil aj Larry,“ povedal o Ellisonovi, ktorý bol na tlačovej konferencii prítomný. Trump dodal, že „má právo“ uzavrieť dohodu, aby zabezpečil, že populárna platforma sociálnych médií – ktorú používa 170 miliónov občanov USA – bude môcť v Spojených štátoch naďalej fungovať.
TikTok bol cez víkend dočasne vypnutý pre používateľov v celých Spojených štátoch, krátko predtým, ako začal platiť federálny zákon o predaji a zákaze. Legislatívu podpísal vtedajší prezident Joe Biden a vyžadovala, aby sa spoločnosť ByteDance, materská spoločnosť TikToku so sídlom v Číne, zbavila TikToku v Spojených štátoch do 19. januára z dôvodov národnej bezpečnosti, inak bude čeliť zákazu na jednom z najväčších trhov.
V období pred nadobudnutím účinnosti zákazu Trump pravidelne chválil TikTok, hoci sa snažil aplikáciu zakázať v roku 2020. Po návrate do úradu 20. januára Trump podpísal výkonný príkaz, ktorým pozastavil presadzovanie zákona na 75 dní, čím poskytol svojej administratíve viac času na rokovania o predaji alebo alternatívnom riešení úplného zákazu aplikácie na zdieľanie videí.
Aplikácia sa odvtedy vrátila na internet, hoci 21. januára zostala pre amerických používateľov Google Play a obchodu s aplikáciami spoločnosti Apple nedostupná. Hodnotu TikToku v USA analytici ocenili na približne 40 až 50 miliárd dolárov; Trump však počas tlačovej konferencie novinárom povedal, že aplikácia by bola bez povolenia na prevádzku v Spojených štátoch „bezcenná“.
Obavy týkajúce sa údajov používateľov TikTok
Ak by materská spoločnosť TikTok takéto povolenie získala, hodnota aplikácie by mohla byť približne 1 bilión USD, povedal Trump. „Stretol som sa s vlastníkmi TikToku, veľkými vlastníkmi,“ povedal Trump novinárom 21. januára. „Takže uvažujem o tom, že niekomu poviem: ‚Kúpte to a polovicu dajte Spojeným štátom americkým a my vám dáme povolenie‘ a oni budú mať skvelého partnera.“
Trump povedal, že ByteDance „bude mať niečo, čo je v skutočnosti cennejšie“, pretože „budú mať najlepšieho partnera“ a Spojené štáty „im to veľmi oplatia, pokiaľ ide o povolenia a všetko ostatné“.
Spoločnosť TikTok čelila vo Washingtone intenzívnej kontrole v súvislosti s obavami, že Čínska komunistická strana (ČKS) môže mať prístup k údajom používateľov. Úradníci poukázali na pekinský zákon o kontrašpionáži, ktorý vyžaduje, aby všetky subjekty v Číne vrátane spoločnosti ByteDance legálne odovzdali údaje o používateľoch, ak o to požiadajú orgány ČKS.
Spoločnosť ByteDance opakovane tvrdila, že ČKS nemá prístup k údajom a informáciám používateľov, a uviedla, že údaje používateľov z USA ukladá na serveroch mimo Číny.
Spoločnosť ByteDance zatiaľ neuviedla, či TikTok predá, zatiaľ čo čínske ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň naznačilo, že Peking by nemusel byť proti takejto transakcii.
V rozhovore s novinármi 20. januára hovorkyňa Mao Ning uviedla, že súkromným spoločnostiam by malo byť umožnené prijímať vlastné rozhodnutia o svojich operáciách a akvizíciách, ale poznamenala, že ak sa takýto obchod týka čínskych spoločností, „mali by sa dodržiavať čínske zákony a predpisy“.
Denník Epoch Times sa obrátil na hovorcov Muska a Ellisona so žiadosťou o komentár, ale do času uverejnenia článku nedostal odpoveď.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK