Čínsky prezident hovoril s Putinom niekoľko hodín po Trumpovej inaugurácii
Čínsky líder Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin sa 21. januára virtuálne stretli a zaviazali sa, že v roku 2025 budú vzťahy oboch režimov ďalej posilňovať.
Putin a Si Ťin-pching vyhlásili 24. februára 2022 partnerstvo, ktoré nemá „žiadne hranice“, necelé tri týždne predtým, ako ruský líder nariadil inváziu na Ukrajinu. Odvtedy obaja susedia zintenzívnili spoluprácu tvárou v tvár rastúcemu tlaku zo strany Západu.
Počas svojho posledného videohovoru si obaja lídri na úvod vymenili srdečné želania k nadchádzajúcemu čínskemu lunárnemu novému roku, ktorý tento rok pripadá na 29. januára. Si Ťin-pching povedal Putinovi, že obe krajiny by mali prehĺbiť strategickú spoluprácu a vzájomnú podporu a chrániť záujmy oboch krajín, uvádza sa v zhrnutí stretnutia, ktoré zverejnilo čínske štátne médium Xinhua.
Putin, ktorý oslovil Si Ťin-pchinga ako svojho „drahého priateľa“, označil väzby medzi Moskvou a Pekingom za „sebestačné“ a uviedol, že „nezávisia od žiadnych vnútropolitických faktorov ani od súčasnej globálnej situácie“, uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Putin tiež vyzdvihol úzku hospodársku spoluprácu Ruska s Čínou, pričom citoval colné údaje Pekingu, podľa ktorých sa bilaterálny obchod v roku 2024 vyšplhal na 245 miliárd dolárov. Poznamenal, že Rusko sa umiestnilo na 5. mieste medzi obchodnými partnermi Číny.
Videohovor Si Ťin-pchinga s Putinom sa uskutočnil len niekoľko hodín po inaugurácii prezidenta Donalda Trumpa. Počas svojej prezidentskej kampane Trump naznačil svoj zámer rýchlo ukončiť vojnu na Ukrajine. Pri podpisovaní série dekrétov v Oválnej pracovni 20. januára Trump novinárom povedal, že stretnutie s Putinom „by mohlo byť veľmi skoro“.
Na otázku, či sa plánuje stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, Trump odpovedal, že áno, a poznamenal, že ruská invázia dostala Moskvu do zložitej situácie. „Povedal mi, že sa chce dohodnúť; Zelenskyj sa chce dohodnúť. Neviem, či Putin chce, možno nie,“ odpovedal prezident.
„Myslím si, že [Putin] ničí Rusko tým, že neuzatvára dohodu. Rusko bude mať veľké problémy. Pozrite sa na ich ekonomiku. Pozrite sa na infláciu v Rusku… S [Putinom] som vychádzal výborne a … Dúfam, že chce uzavrieť dohodu.“
Putin pri blahoželaní Trumpovi k nástupu do funkcie tiež vyjadril ochotu zapojiť sa do rozhovorov s novou americkou administratívou o rôznych bezpečnostných otázkach vrátane rusko-ukrajinského konfliktu.
„Moskva je otvorená dialógu so Spojenými štátmi, ktorý bude postavený na rovnocennom a vzájomne rešpektujúcom základe,“ povedal Putin 20. januára na zasadnutí ruskej Rady pre bezpečnosť a obranu.
Pred návratom do Bieleho domu sa Trump telefonicky rozprával so Si Ťin-pchingom. Podľa čínskeho zhrnutia stretnutia obaja lídri diskutovali o celom rade dôležitých medzinárodných a regionálnych otázok spoločného záujmu vrátane rusko-ukrajinského konfliktu. Vo vyhlásení na sociálnych sieťach Trump potvrdil, že sa dotkli tém, ako sú obchod, fentanyl, TikTok a ďalšie.
Spojené štáty, Európska únia a ďalšie západné krajiny dlhodobo obviňujú čínsky režim z dodávok obrábacích strojov, čipov a iných materiálov, ktoré majú civilné aj vojenské využitie, s cieľom pomôcť obnoviť obranný sektor Moskvy. V októbri 2024 americké ministerstvo financií uvalilo prvé sankcie na dve čínske spoločnosti za „priamy vývoj a výrobu kompletných zbraňových systémov v spolupráci s ruskými firmami“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK