Pondelok 27. januára, 2025
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose 21. januára 2025 (FABRICE COFFRINI/ AFP via Getty Images)
, »

Leyenová na WEF prehlásila, že „čistá energia“ je lacná. Nemecko, Británia a Austrália zatiaľ ukazujú opak

Parížska dohoda zostáva najväčšou nádejou ľudstva a Európa sa bude naďalej držať súčasného smerovania, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Verí, že obnoviteľné zdroje prinesú lacné a stabilné ceny energií. Realita Nemecka a ďalších krajín s vysokým podielom solárnych a veterných elektrární však zatiaľ ukazujú opak.

Staronový americký prezident Donald Trump podpísal desiatky nariadení, ktorými celkom obrátil súčasný status quo vo viacerých oblastiach. USA odstupujú od Parížskej klimatickej dohody, ktorá členské štáty zaväzuje k znižovaniu emisií skleníkových plynov, rušia sa dotácie a podpora pre elektromobily a naopak sa má zvýšiť ťažba fosílnych palív, najmä ropy a plynu.

Ursula von der Leyenová zverejnila 21. 1. na sociálnej sieti X príspevok, ktorý sprevádzal jej posolstvo prezentované na Svetovom ekonomickom fóre (WEF): „Všetky kontinenty sa budú musieť vysporiadať s rastúcou záťažou klimatických zmien. Jej vplyv nemožno ignorovať. Parížska dohoda je aj naďalej najväčšou nádejou ľudstva. Európa bude pokračovať v nastúpenom kurze. A budeme naďalej spolupracovať so všetkými národmi, ktoré chcú zastaviť globálne otepľovanie.“

Šéfka EK vo svojom prejave na WEF uviedla, že Komisia začiatkom februára predstaví novú stratégiu konkurencieschopnosti. Tá podľa nej „závisí od návratu k nízkym a stabilným cenám energie“. Strednodobou odpoveďou na túto výzvu je podľa nej čistá energia, „pretože je lacná, vytvára dobré domáce pracovné miesta a posilňuje našu energetickú nezávislosť“.

Európa už dnes vyrába viac elektriny z vetra a slnka ako zo všetkých fosílnych palív dohromady, poznamenala s tým, že stále ešte zostáva množstvo práce, aby sa tieto výhody dostali k firmám a ľuďom. Budúcnosť preto vidí v ďalšej expanzii solárnej, veternej energie a v niektorých krajinách aj jadrovej energie doplnenej o investície do geotermálnej energie, jadrovej fúzie a batériových systémov.

Hoci sa rozvoj obnoviteľných zdrojov energie presadzuje na celom svete s vidinou lacnej energie, tieto zdroje často prinášajú vyššie ceny elektrickej energie a nestabilitu v sieti. Tento jav sme zmapovala česká edícia Epoch Times v nedávno vydanej komplexnej správe na príkladoch Nemecka, Veľkej Británie a Južnej Austrálie.

Ekonomický komentátor Lukáš Kovanda poznamenal, že Trump chce navyšovaním ťažby fosílnych energetických zdrojov zlacniť energiu v USA s cieľom vytvoriť podnikateľsky čo možno najprívetivejšie prostredie. „Vie, že k prosperite krajiny na Západe dovedie úspešný podnikateľ, a nie úradník, aktivista alebo dotačný priekupník, čo je pochopenie, ktoré Európsku úniu ešte len čaká,“ napísal na sieti X.

Koniec koncov, Trump to potvrdil vo svojom inauguračnom prejave: „Chystáme sa vyvážať energiu do celého sveta. Budeme opäť bohatým národom a bude to tekuté zlato pod našimi nohami, ktoré nám to umožní“, prehlásil.

Vysoké ceny energií a nastavenie Green Dealu v Európe sú v posledných mesiacoch často diskutovanými témami, ktoré ohrozujú konkurencieschopnosť v EÚ. Politické špičky v niektorých krajinách už rokujú o zmiernení cieľov a prijatých opatrení pre automobilový priemysel.

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS, ECR) na svojom účte na platforme X upozornil na marenie rezolúcie na podporu automobilového priemyslu zo strany frakcie EPP, ktorej súčasťou sú aj „Leyenovej“ kresťanskí demokrati (CDU).

„Čo na to povedať. EPP (respektíve CDU) taktizuje pred nemeckými voľbami, aby to nevyzeralo, že podporuje návrh, aj keď pozitívny, spolu s AfD,“ uviedol Vondra na X a v tlačovej správe ODS dodal: „Automobilky už dlhšiu dobu volajú o pomoc. Od októbra sa snažíme rozhýbať Európsky parlament k činnosti. Kolegovia z EPP nás opakovane prosili o odklad, aby mali čas na interné diskusie. Je január a uznesenie opäť zhodili zo stola. Je to nielen neseriózne, ale hlavne úplne nezodpovedné voči odvetviu, ktoré je chrbticou českej ekonomiky.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj