Putin zablahoželal Trumpovi k nástupu do funkcie, chce rokovať o „dlhodobom mieri“ na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin 20. januára zablahoželal prezidentovi Donaldovi Trumpovi k tomu, že sa stal 47. prezidentom Spojených štátov, a uviedol, že sa teší na rozhovory o rusko-ukrajinskej vojne, ktoré by viedli k trvalému mieru, a nie len k dočasnému prímeriu.
„Blahoželáme Donaldovi Trumpovi k nástupu do funkcie,“ povedal Putin počas zasadnutia ruskej Rady bezpečnosti a obrany. „Moskva je otvorená dialógu so Spojenými štátmi, ktorý bude postavený na rovnocennom a vzájomne rešpektujúcom základe.“ Povedal, že Rusko je otvorené rokovaniam s novou administratívou o celom rade otázok vrátane rusko-ukrajinského konfliktu, jadrových zbraní a bezpečnosti v širšom zmysle.
Trump prisľúbil rýchle ukončenie vojny na Ukrajine a povedal, že využije svoje osobné vzťahy s Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby oboch mužov priviedol k rokovaciemu stolu a vypracoval mierovú dohodu.
Trump nedávno oznámil, že jeho tím už pracuje na zorganizovaní stretnutia s Putinom. „Je to vojna, ku ktorej by nikdy nedošlo, keby som bol prezidentom, a je to vojna, ktorú sa pokúsim čo najrýchlejšie zastaviť,“ povedal Trump počas večere s guvernérmi repubikánskej strany 9. januára v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride.
Trump odsúdil „ohromujúce“ straty na životoch v rusko-ukrajinskom konflikte a vyhlásil: „Musíme túto vojnu ukončiť. Je to krvavý neporiadok.“
Putin, ktorý predtým vyjadril ochotu zapojiť sa do rozhovorov s Trumpom o náprave napätých vzťahov medzi USA a Ruskom, počas zasadnutia Rady pre bezpečnosť a obranu 20. januára povedal, že hlavným cieľom rozhovorov by malo byť odstránenie základných príčin rusko-ukrajinskej krízy. „Najdôležitejšie je tam odstrániť základné príčiny krízy, o ktorých sme už mnohokrát hovorili. To je najpodstatnejšia vec,“ povedal.
Ruský líder dodal, že cieľom rozhovorov „by nemalo byť krátke prímerie, nie nejaké obdobie oddychu, ktoré by umožnilo preskupenie a prezbrojenie síl, ale dlhodobý mier založený na rešpektovaní oprávnených záujmov všetkých ľudí a všetkých národov, ktoré žijú v regióne“.
Hoci sa Trump zaviazal ukončiť nepriateľské akcie, ponúkol len málo konkrétnych informácií o svojom pláne. Prezident vymenoval generála vo výslužbe Keitha Kellogga za svojho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko. Kelloggove odporúčania na ukončenie konfliktu zahŕňajú formálne prímerie, zmiernenie sankcií pre Rusko s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie a bilaterálne obranné dohody na zaistenie dlhodobej bezpečnosti Ukrajiny.
Putinove požiadavky na ukončenie bojov zahŕňajú stiahnutie ukrajinských jednotiek zo sporných regiónov, prijatie neutrálneho štatútu Ukrajiny, „demilitarizáciu“ krajiny a zrušenie západných sankcií.
Zelenskyj minulý rok predstavil „plán víťazstva“, ktorý sa sústreďuje na myšlienku dosiahnutia významných úspechov na bojisku a zahŕňa použitie zbraní dodávaných Západom na údery hlbšie do vnútra Ruska. Trump sa kriticky vyjadril k tomu, aby Ukrajina mohla používať rakety dodávané USA na údery vo vnútri Ruska. Zdá sa, že uprednostňuje dohodu na základe rokovaní, ktorá by mohla zahŕňať odstúpenie časti územia Ukrajiny Rusku.
V posledných mesiacoch svojho pôsobenia v úrade prezident Joe Biden prudko zvýšil vojenskú pomoc Ukrajine s tým, že Kyjev sa tak dostane do čo najsilnejšej pozície na frontovej línii a získa čo najväčší vplyv na mierové rokovania.
Počas svojho vystúpenia na zasadnutí Rady pre bezpečnosť a obranu 20. januára Putin uviedol, že víta Trumpovu ochotu obnoviť priamu komunikáciu s Ruskom, a ocenil jeho zameranie na predchádzanie globálnemu konfliktu. „Počuli sme aj jeho vyhlásenie o potrebe urobiť všetko pre to, aby sme zabránili tretej svetovej vojne,“ povedal Putin. „Samozrejme, vítame tento postoj a blahoželáme zvolenému prezidentovi Spojených štátov amerických k nástupu do funkcie.“
V súvislosti s vojnou na Ukrajine klesli vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou na najnižšiu úroveň od kubánskej krízy v roku 1962.
Švajčiarsko a Srbsko sa ponúkli, že budú hostiť stretnutie Trumpa a Putina.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK