Pondelok 3. februára, 2025
Stíhačky prelietavajú nad španielskym hlavným mestom počas vojenskej prehliadky pri príležitosti španielskeho štátneho sviatku v Madride 12. októbra 2007. Ilustračná fotografia (Foto: Pierre-Philippe Marcou/AFP via Getty Images)
»

Španielsko plánuje zaviesť 100-percentnú daň za kúpu nehnuteľnosti pre občanov z krajín mimo EÚ 

Premiér krajiny oznámil tento krok v snahe riešiť krízu s cenovo dostupným bývaním, ktorá zachvátila krajinu.

Španielská vláda 13. januára oznámila, že plánuje uvaliť 100-percentnú daň na domy, ktoré si kupujú nerezidenti – občania nečlenských štátov Európskej únie.

Cieľom opatrenia je podľa premiéra socialistickej vlády premiéra Pedra Sáncheza obmedziť nákup domov cudzincami, pričom poukázal na podobné systémy, ktoré majú v Dánsku a Kanade. Sánchez uviedol, že v roku 2023 bolo v krajine zakúpených 27-tisíc nehnuteľností „nie preto, aby v nich bývali, ale aby na nich zarábali“. V dôsledku toho prichádzajú miestni obyvatelia o lacnejšie a dostupné bývanie.

Sánchez 13. januára na podujatí o dostupnom bývaní v Železničnom múzeu v Madride povedal, že Západ čelí výzve „nestať sa spoločnosťou rozdelenou na dve triedy: bohatých vlastníkov a chudobných nájomníkov“.

Ďalej uviedol, že ceny nehnuteľností sa v Európe za posledné desaťročie zvýšili o 48 %, čo je takmer dvojnásobok tempa rastu príjmov domácností.

Daň by sa uplatňovala prostredníctvom takzvaného Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales (ITP), čo je v podstate daň z prevodu majetku.

Kupujúci domov v Španielsku v súčasnosti platia v závislosti od regiónu 6 až 13-percentnú daň ITP.

Španielska realitná platforma Fotocasa pre agentúru Reuters uviedla, že hoci toto opatrenie môže odradiť zahraničné investície, jeho účinnosť je otázna, pretože len 2 % španielskych domov kupujú osoby, ktoré nie sú občanmi EÚ.

Riešenie bytovej krízy v Španielsku sa pre Sáncheza stalo hlavnou témou. Krajina trpí vážnym nedostatkom cenovo dostupných bytov a neustále sa zvyšujúcim nájomným. Aby premiér mohol zaviesť navrhovanú 100-percentnú daň za kúpu nehnuteľnosti pre zahraničných kupujúcich, bude musieť získať súhlas rozdeleného parlamentu a spoliehať sa na to, že ju zavedú španielske regionálne vlády.

Opozícia však chystaný plán kritizovala už deň po jeho oznámení. Ľudová strana označila tento nápad za „xenofóbny“ a vyhlásila, že strana nebude daň uplatňovať v regiónoch, ktorým vládne.

„Problém nie je v tom, že ľudia chcú žiť v Španielsku, problém je v tom, že je nedostatok bytov,“ povedal Luis de la Matta, riaditeľ komunikačného oddelenia Ľudovej strany.

„Nebudeme napomáhať xenofóbnemu opatreniu.“

Ľudová strana vládne vo väčšine regiónov obľúbených u britských a latinskoamerických kupcov, ktorí si tam kupujú svoje druhé domy – ako Andalúzia, Valencia a tiež Kanárske a Baleárske ostrovy.

V reakcii na kritiku zo strany opozície ju ministerka pre bývanie Isabel Rodríguezová vyzvala, aby zrušila plán, ktorý podľa nej ponuku domov zvýši. „Ak chce niekto klásť prekážky, bude sa musieť zodpovedať ľuďom,“ povedala Rodríguezová na tlačovej konferencii.

Katalánska únia nájomníkov uviedla, že väčšina zahraničných kupujúcich v regióne pochádza z EÚ, a opatrenie označila ako „veľkolepé, ale irelevantné“.

Podľa najnovších údajov v minulom roku Španielsko navštívil rekordný počet zahraničných turistov. Ministerstvo priemyslu a cestovného ruchu uvádza približne 94 miliónov osôb, čo predstavuje 10-percentný nárast oproti roku 2023. Španielsky minister cestovného ruchu Jordi Hereu očakáva, že počet turistov bude naďalej rásť aj v roku 2025, čo pomôže podporiť hospodársky rast Španielska uprostred širšieho európskeho ekonomického spomalenia.

Minister ďalej uviedol, že zahraniční turisti počas svojich pobytov v roku 2024 minuli v krajine 126 miliárd eur, čo je o 16 % viac ako v predchádzajúcom roku, keď minuli 108,7 miliardy eur. Zároveň Hereu predpovedal, že turisti počas prvých štyroch mesiacov roku 2025 minú 36 miliárd eur, čo je opäť 16-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2024.

Španielsko je v rebríčku Svetového barometra cestovného ruchu OSN druhou najobľúbenejšou destináciou na svete po Francúzsku. Cestovný ruch sa na hrubom domácom produkte krajiny podieľa 12,3 percentami.

Napriek ekonomickým prínosom cestovného ruchu, kritici jeho vzostup spájajú s nedostatkom cenovo dostupného bývania. To vyvoláva protesty v niektorých španielskych mestách – naposledy v novembri 2024 v Barcelone.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj