Streda 22. januára, 2025
Na snímke podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD). (Foto: FB / Tibor Gašpar)

Podpredseda parlamentu Gašpar pripustil možnosť vystúpenia z EÚ, opozícia žiada zmenu ústavy

Podpredseda parlamentu Gašpar vo verejnoprávnej televízii vyhlásil, že vystúpenie Slovenska z Európskej únie (EÚ) je v krajnom prípade jednou z otvorených možností. Jeho slová vyvolali ostrú kritiku zo strany opozície, ktorá navrhuje zakotviť členstvo Slovenska v EÚ a NATO priamo do Ústavy SR. Gašpar neskôr svoje vyjadrenia korigoval, no diskusia o budúcnosti Slovenska v euroatlantických štruktúrach naberá na intenzite.

Gašpar otvoril horúcu tému

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) pripustil, že je potrebné ponechať možnosť, aby za určitých okolností mohlo dôjsť k vystúpeniu Slovenska z EÚ a NATO. Hoci vystúpenie z organizácií aktuálne nie je pre najsilnejšiu koaličnú stranu prioritou, ani jej cieľom, podľa slov Gašpara sa obe spoločenstvá „vyvíjajú v čase“ a „musia tu zostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme uvažovali aj o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ povedal v STVR.

Slová podpredsedu parlamentu následne spustili lavínu kritických výrokov zo strany opozície. Naznačovali vládnu snahu o vyvedenie Slovenska z euroatlantických štruktúr. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) informovala o tom, že na februárovej schôdzi plánuje predstaviť zásadný návrh zmeny ústavy, ktorým chce zakotviť členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Štyria poslanci Hlasu – Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák a Roman Malatinec – pre denník Pravda uviedli, že pokiaľ budú v parlamente, Slovensko ani z jednej organizácie nevystúpi.

Opozičné KDH vníma severoatlantické štruktúry ako záruku ochrany bezpečnosti, hraníc a ekonomických istôt Slovenska. „Výrok Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO považujeme za dôkaz rozpadu vládnej koalície, keďže jeho vyjadrenie je v priamom rozpore s Programovým vyhlásením vlády a aj s postojom prezidenta SR. Je to manéver strany Smer-SD na zakrytie zbabraného konsolidačného balíčka, ktorý mnohé rodiny dovedie do existenčných problémov,“ uviedlo hnutie v tlačovej správe.

Neskôr vo videu na sociálnej sieti svoje vyjadrenia Gašpar korigoval. „Vysvetlil som, že pokiaľ sme do EÚ vstúpili cez referendum, tak aj o prípadnom vystúpení sa musí rozhodovať len a len formou referenda,“ objasnil a dodal, že občania by mali sami rozhodovať o tom, kde a ako chcú žiť, namiesto toho, aby o ich životoch rozhodovali politici.

Iniciatíva vyzvala mladých, aby sa zaujímali o verejné dianie

Iniciatíva Mladí proti fašizmu v reakcii na vyhlásenia podpredsedu NR SR vyzvala mladých na Slovensku, aby sa zaujímali o verejné veci a politiku. Aktivista Marek Mach, známy ako tvár iniciatívy, vo svojom videu apeluje na mladých ľudí, aby sa nespoliehali na predstavu, že v prípade zhoršenia situácie na Slovensku jednoducho odídu žiť do zahraničia. „Dovoľ mi povedať ti,“ prihovára sa Mach sledovateľom, „že možno neodídeš, pretože smeráci dnes už otvorene začali hovoriť o tom, že Slovensko by sa malo pripraviť na vystúpenie z EÚ. A ak sa to stane, tak nepôjdeš ani študovať do Českej republiky, ani pracovať do Nemecka, ani nepôjdeš len tak na výlet do inej krajiny Európskej únie s občianskym na otočku lacnou letenkou,“ povedal.

Svojej komunite sledujúcich tiež zdôraznil, že ak sa aj hneď zbalia a začnú žiť v inom členskom štáte, nemusí to stačiť, keďže získanie občianstva v inej krajine môže trvať aj desať rokov. „Zaujímaj sa o to, čo sa deje doma. Pretože ak to teraz nezastavíme, tak sa môže stať, že o niekoľko rokov už bude naozaj neskoro,“ uzavrel Mach.

Reagovala aj hlava štátu

Prezident Peter Pellegrini v reakcii na Gašparov výrok o tom, že Smer by mohol ako krajné riešenie zvažovať vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO, zverejnil výsek z Memoranda o zahraničnej politike 2024: „Traja najvyšší ústavní činitelia, prezident Slovenskej republiky, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, vyhlasujeme, že budeme spoločne podporoovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.“

Pellegrini pripomenul, že nedávno (1. septembra 2024) sa pod toto vyhlásenie podpísal spoločne s Petrom Žigom (Hlas-SD), podpredsedom NR SR povereným vykonávaním právomocí predsedu NR SR, a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).

Koncom roka premiér Fico vyvolal vlnu nevôle potom, čo v čase Vianoc navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina. Po návrate domov uviedol na Výbore NR SR pre európske záležitosti, že o jeho ceste boli vopred informovaní predstavitelia EÚ a zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nezmenená.

Prečítajte si aj