
KDH: Výsledkom 13 rokov vlád Smeru a Hlasu v zdravotníctve je pacient na poslednom mieste
Kresťanskodemokratické hnutie chce systémovú zmenu v rezorte zdravotníctva, ktorá bude v prospech slovenského pacienta. Po 13 rokoch počas vlád Smeru a Hlasu v zdravotníctve je pacient na poslednom mieste. I keď sa minister Šaško vyhovára na bývalé vlády, je to presne 146 mesiacov, počas ktorých boli vo vedení rezortu zdravotníctva práve Hlas a Smer oproti 60 mesiacom iných strán. Povedal to poslanec za KDH Peter Stachura pri hodnotení 100 dní ministra Kamila Šaška (Hlas-SD) vo vedení rezortu zdravotníctva.
„Minister Šaško nastúpil do rozbehnutého vlaku a počas prvých 100 dní toho nestihol veľa, pretože musel čeliť tomu, čo si Hlas a Smer za 13 rokov v zdravotníctve navarili. Výpovediam lekárov, s ktorými situácia stále nie je vyriešená, je len posunutá o ďalšie dva mesiace a na konci februára sa budeme všetci opäť triasť, či naši lekári nastúpia do práce. Ďalej je to zákon o mimoriadnej situácii, ktorého dopady spôsobil sám pán minister Šaško, keď chcel kriminalizovať zdravotníkov a podľa našich informácií bude musieť tento zákon stiahnuť ako podmienku LOZ,“ hodnotí ministrove doterajšie pôsobenie člen zdravotníckeho výboru Stachura.
Stachura ďalej upozorňuje, že Šaško prišiel počas svojho ministrovania najmä s „turbo – legislatívou“, ktorá nie je dobrá, o čom svedčia aj pozmeňujúce návrhy k novele o e-receptoch, ktorú kritizovali zdravotníci i pacienti. „KDH chce konštruktívne prinášať riešenia, preto prinášame návrhy, na čo sa zamerať v zdravotníctve. Prvom rade dotiahnuť plnenie memoranda s LOZ, druhou prioritou by mala byť výstavba Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, a to na Rázsochách a takisto spravodlivé financovanie a nezadlžovanie slovenského zdravotníctva,“ uviedol opozičný poslanec. Podľa neho sú však najpálčivejšou témou poplatky, bez ktorých sa aktuálne pacienti nevedia dostať na vyšetrenie či k lekárovi. Poslanec hovorí o nutnosti systematickej zmeny, zlepšení dostupnosti ambulantnej lekárskej starostlivosti a znížení duplicitných či zbytočných vyšetrení.
Ďalší poslanec KDH a člen zdravotníckeho výboru František Majerský pripomína, že za 13 rokov vlád Smeru a Hlasu je pacient na poslednom mieste. Podľa neho by mal minister Šaško ako jednu z priorít riešiť Zákon o záchrannej zdravotnej službe, ktorý sa pripravoval 3 roky a mal ísť do parlamentu v decembri minulý rok. „Nestalo sa tak, pretože mal k nemu pripomienky minister Taraba. Ja sa pýtam, dokedy bude strana SNS diktovať ministrom Hlasu svoje podmienky? Kto si zoberie na zodpovednosť, keď sa pacientovi niečo stane? Čakáme na pána ministra, povedal, že na februárovú schôdzu bude novela zaradená,“ skonštatoval.
Opoziční poslanci uviedli, že KDH je pripravené participovať na všetkých zákonoch, ktoré budú v prospech pacienta. Zdravotníctvo je podľa nich pre všetkých a odmietajú ho deliť na koaličné a opozičné.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK