Streda 22. januára, 2025
(Zľava) ruský prezident Vladimir Putin a slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v Bratislave 24. februára 2005, deň po summite s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom. (Foto: DUSAN KNAPP/AFP via Getty Images)

Expremiér Dzurinda: Putin ma pri osobnom stretnutí prekvapil istým šarmom, ale…

„Dúfam, že nerozdráždim mnoho ľudí, ale Putin ma prekvapil aj istým šarmom,“ povedal v piatok (17. 1.) bývalý predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre Denník N.

Vo februári si pripomenieme 20. výročie samitu Bush – Putin, ktorý sa konal 23. až 25. februára 2005 v Bratislave a ktorý Dzurinda ako slovenský premiér hostil. Išlo o historicky prvú návštevu amerického prezidenta na Slovensku. Americký a ruský prezident dokonca súhlasili, že spoločne vystúpia na verejnom mítingu pred slovenskou verejnosťou na Hviezdoslavovom námestí.

Dzurinda povedal, že ruský prezident bol v tom čase veľmi zdvorilý človek, navyše na rokovaniach vždy dobre pripravený. „Pamätám si, keď prichádzal na úrad vlády, tak jeho prvá veta bola: Prichádzam od strážcu pečate, ku strážcovi pokladu,“ uviedol o Putinovi s tým, že na Slovensku najprv navštívil predsedu parlamentu Pavla Hrušovského a následne prišiel za ním na úrad vlády.

Dodal, že keď čakal spoločne s predsedom parlamentu Hrušovským a prezidentom Ivanom Gašparovičom na prezidentov, počul, ako prichádzajúci Bush hovoril Putinovi, že ten prvý je slovenský premiér, na čo Putin odpovedal: „Áno, áno, on hovorí po rusky.“

Vtedajšieho Putina označil za veľmi ústretového človeka. Zažil s ním však aj negatívnu príhodu, ktorá predznamenala súčasnú zahraničnopolitickú situáciu. Vysvetlil, že počas odchodu zo samitu prezident Gašparovič poprosil Dzurindu, aby odprevadil ruského prezidenta, pričom on sám plánoval odprevadiť Busha. Dzurinda s návrhom súhlasil a ujal sa Putina.

„A tak sme stáli pred Bratislavským hradom. Najprv odchádzala kolóna Georgea Busha a zostali sme sami dvaja. Ochranka v úctivej vzdialenosti, polnoc, hviezdy na nebi, tak som si hovoril – musíš niečo povedať. Navrhol som mu, aby sme zriadili európsku hokejovú ligu na spôsob kanadsko-americkej NHL. On to veľmi spontánne privítal a opýtal sa ma, že koho okrem Ruska a Slovenska pozveme. Tak som začal s Čechmi, pokračoval som so severanmi – Fínsko, Švédsko, zmienil som Nemecko a keď som povedal, že aj Ukrajinu, on explodoval tak, že ochranka vyskočila,“ opísal Dzurinda. Podľa vlastných slov vtedy začal chápať, že sa niečo u ruského prezidenta „zlomilo“ počas zimy 2004 – 2005.

Na otázku, či premiér Robert Fico (Smer-SD) naozaj verí, že návštevou Moskvy sa mu podarí vybaviť tranzit plynu cez Slovensko, alebo sa len z návštevy u ruského prezidenta snaží vytĺcť politické body na domácej scéne, Dzurinda nedokázal jednoznačne odpovedať.

„Ak by som si mal tipnúť, lebo nemám na to dôkazy, tak to urobil pod tlakom majiteľov alebo vlastníkov akcií firiem, ktoré sú v tejto oblasti relevantné. Ak sa nemýlim Eustream a SPP,“ odpovedal.

Zároveň dodal, že Ficovi vyhovuje aj súčasná geopolitická situácia, ktorú vie využiť na domácej politickej scéne. „Podľa mňa na začiatku ten plyn bol. Ale vzápätí si Fico uvedomil, ako mu to ide do kariet, keď začne hrať aj geopolitickou kartou – o to viac, že veľmi dobre vie, aká významná časť spoločnosti, aký silný segment spoluobčanov má tú ruskú afinitu pozitívnu,“ skonštatoval Dzurinda.

Premiér Fico po návrate z Moskvy navrhol, že by na Slovensku rád usporiadal mierový samit medzi Ukrajinou a Ruskom. Mohla by to byť istá reminiscencia práve samitu Bush – Putin, ktorý sa uskutočnil v Bratislave pred 20 rokmi. Podľa Dzurindu je však dnešná súčasná situácia úplne odlišná.

„Nepotrebujeme mierový samit, nepotrebujeme ukazovať, že sme hlupáci a slabšáci voči Putinovi. Potrebujeme – Ukrajina a Západ – vyrovnať sily na bojovom poli a zastaviť Putina. Ničomu inému nikdy neporozumie,“ povedal. Zároveň uviedol, že mierové podmienky, ktoré dnes Rusko Ukrajine kladie, sú neprijateľné a viedli by k jej kapitulácii.

Dodal, že po čisto technickej, diplomatickej a bezpečnostnej stránke by Slovensko hostiť mierový samit určite zvládlo. „Zase nerobme zo Slovenska celkom banánovú republiku,“ uzavrel.

Prečítajte si aj