Nedeľa 20. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Na snímke podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo. (Foto: Jaroslavivanco / wikipedia)

Kontrolórov v roku 2025 bude zaujímať duševné zdravie detí aj kolabujúce mosty či údržba ciest

Duševné zdravie detí na základných školách, hospodárenie Slovenskej pošty a spoločnosti MH Teplárenský holding či opravy a údržba ciest v správe samosprávnych krajov, ale aj vzdelávanie detí cudzincov v slovenských školách. To je výber pripravovaných kontrolných akcií Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na nadchádzajúci rok 2025.

Slovenskí kontrolóri už tretí rok reagujú na aktuálne spoločenské témy a riziká rýchlo sa meniacej doby. Popri ročnom plánovaní, v rámci ktorého pripravili na prvý polrok 14 kontrolných akcií a dve predbežné štúdie z kľúčových oblastí verejného života, budú s prípravou ďalších kontrol pokračovať v nasledujúcom kvartáli a operatívne zapracujú ďalšie akcie v priebehu budúceho roka.

„Ak sa v komunikácii verejnej a štátnej správy, v komunikácii s médiami a občanmi vyskytne významný aktuálny problém, snažíme sa čo najskôr reagovať zaradením do plánu výkonu kontrol, aby sme dokázali priniesť verejnosti objektívny pohľad na základe faktov,“ vysvetlil podpredseda NKÚ SR Jaroslav Ivančo s tým, že vždy je potrebné vyčleniť primeraný priestor aj na prípravu kontrolórov pre zmysluplný a včasný výkon kontroly na základe dôslednej prípravy a poznania problému.

Vo vzťahu k samospráve budú kontrolóri v roku 2025 preverovať dodržiavanie zákonných povinností a vnútorných pravidiel transparentnosti či hospodárnosti súvisiacich s nakladaním s obecným nehnuteľným majetkom na vzorke  šestnástich slovenských obcí. Štátni kontrolóri preveria okrem iného to, či prevody majetku prebehli transparentne a či samosprávam priniesli zdroje, zefektívnili sa náklady alebo šlo len o prevody bez jasného a jednoznačného prínosu. 

Z oblasti dopravy si národná autorita pre oblasť externej kontroly posvieti na opravy, údržbu ciest v správe samosprávnych krajov. V reakcii na čoraz častejšie uzatváranie mostov sa pozrie tiež na to, ako účinne prijali dotknuté inštitúcie opatrenia po predchádzajúcej kontrole zo strany NKÚ. 

„Po troch-štyroch rokoch chceme cez follow-up kontrolu vidieť, kam sme sa v tejto problematike posunuli. Či opatrenia, ktoré boli prijímané, padli na úrodnú pôdu a či sa celková situácia v stave vybranej cestnej infraštruktúry zlepšila alebo zhoršila, a teda priniesť objektívnu informáciu, v akom stave je táto infraštruktúra oproti stavu spred štyroch rokov,“ povedal J. Ivančo, ktorý zodpovedá na úrade za proces plánovania. Prínos investičných projektov cestnej infraštruktúry a s ním spojené plnenie medzinárodných záväzkov a zabezpečenie dostupnosti regiónov zamestná kontrolórov v prvom polroku. 

Duševné zdravie detí sa v ostatných rokoch v dôsledku pandémie, vypuknutia vojny a ďalších negatívnych vplyvov aktuálnej doby zhoršilo. Aj z tohto dôvodu sa slovenskí kontrolóri rozhodli pre kontrolu funkčnosti a nastavenia systému podpory a prevencie duševného zdravia žiakov v postcovidovom období cez realizované programy a aktivity na školách.

V rámci ďalšej kontroly bude národná autorita pre externú kontrolu preverovať zabezpečenie práva na vzdelanie ukrajinských detí v školách na Slovensku s ambíciou navrhnúť odporúčania na zlepšenie systému začleňovania a vzdelávania detí migrantov. Odborní zamestnanci kontrolného úradu chcú tiež v rámci prierezového auditu vyhodnotiť, ako si Úrad pre reguláciu hazardných hier plní svoje úlohy a poslanie. Skontrolovať chcú systém udeľovania a odnímania individuálnych licencií a povinností súvisiacich so správou povinných odvodov, ako aj hospodárenie s majetkom a systém kontroly a dozoru nad dodržiavaním zákona o hazardných hrách.

Národná autorita pre kontrolu bude aj v nasledujúcom roku pokračovať v nastavenej stratégii rozvoja na roky 2023 – 2025. Kontrolné akcie už nie sú prioritne orientované len na dodržiavanie rozpočtových pravidiel a zákonnosť pri nakladaní s verejným majetkom. Audítori sa zameriavajú na preverovanie dlhodobej finančnej udržateľnosti strategických projektov a plnenie kľúčových cieľov verejných politík. Okrem iného ide o riziká v oblasti verejného zdravia, vzdelávania, rozvoja infraštruktúry, demografie, životného prostredia a sociálnej chudoby, ktorá ohrozuje nielen jednotlivcov, ale aj širšie regióny. 

Úrad tiež plánuje pokračovať v spolupráci s odborníkmi z akademického prostredia a mimovládnych organizácií, ktorých skúsenosti využíva pri vzdelávaní a zvyšovaní kvalifikácie kontrolórov. 

„Neustále vzdelávanie je kľúčové pre uznávanie výstupov nášho úradu zo strany kontrolovaných subjektov a odbornou či laickou verejnosťou. Našou profesionálnou a nestrannou kontrolnou činnosťou a jej výsledkami, pomenovaním problémov efektívnosti a účinnosti vynaložených  verejných peňazí chceme pomáhať okrem iného parlamentu, vláde, samosprávam a ďalším verejným či štátnym inštitúciám plniť ich stratégie či kľúčové projekty lepšie, efektívne a účelne. To je naše ústavné poslanie, vďaka ktorému vieme prispieť k dobre spravovanej spoločnosti a posilňovať dôveru občanov v štát a verejnú správu ako celok,“ dodal J. Ivančo, podpredseda NKÚ SR. 

Prečítajte si aj