Streda 22. januára, 2025
Časť Západoantarktického ľadového kryhu pri pohľade z okna lietadla NASA v rámci operácie IceBridge 31. októbra 2016. (foto: Mario Tama/Getty Images)

Antarktický morský ľad ubúda pomalším tempom, zistili vedci

Americké Národné centrum pre údaje o snehu a ľade (NSIDC) oznámilo spomalenie tempa úbytku antarktického morského ľadu a uviedlo, že v novembri a decembri 2024 klesol výrazne pod priemer.

„Úbytok antarktického morského ľadu sa po dlhšom období až takmer rekordných denných miním stanovených v rokoch 2023 a 2024 spomalil,“ uviedlo NSIDC vo svojej analytickej správe zo 7. januára .

NSIDC uviedol, že úbytok antarktického morského ľadu počas týchto dvoch mesiacov, ktoré sú na južnej pologuli v polovici až na konci jari, predstavoval v minulom roku v priemere 140 000 km2 (54 000 km2 ) za deň, čo je menej ako priemer 165 000 km2 (64 000 km2 ) za deň zaznamenaný v rokoch 1981 až 2010.

31. decembra 2024 dosahoval rozsah morského ľadu v Antarktíde 7,32 milióna štvorcových kilometrov, čo sa presne zhoduje s priemerným rozsahom morského ľadu pozorovaným v období rokov 1981 až 2010. Rozsah morského ľadu zahŕňa oblasti s aspoň 15-percentnou ľadovou pokrývkou, zatiaľ čo plocha morského ľadu je celková oblasť pokrytá ľadom, uvádza NSIDC.

Nedávne spomalenie úbytku rozlohy morského ľadu dočasne ukončilo špekulácie, že antarktický morský ľad vstúpil do „nového režimu silne zníženej rozlohy“ spôsobeného oceánskymi vplyvmi.

„Po rekordne nízkej minimálnej rozlohe v rokoch 2017 a 2023, dramatickej rekordne nízkej maximálnej rozlohe v roku 2023 a takmer rekordne nízkej maximálnej rozlohe v roku 2024 sa ujala myšlienka zmeny režimu,“ uvádza sa v správe. „Nedávne spomalenie úbytku rozsahu v decembri dáva tejto myšlienke určitý odklad.“

V správe sa uvádza, že rozsah morského ľadu bol nadpriemerný v západnej časti Weddellovho a Amundsenovho mora, mierne podpriemerný v Rossovom mori a takmer priemerný v ostatných regiónoch. „Celkovo je koncentrácia morského ľadu vo veľkých oblastiach vo všeobecnosti nízka,“ uvádza sa v správe. „V kombinácii s náznakmi teplej jari s vysokým povrchovým topením na samotnom kontinente to bude znamenať zaujímavé nadchádzajúce leto.“

Sopečné erupcie v dôsledku topenia ľadu

Nedávna štúdia, ktorú uskutočnila skupina výskumníkov pod vedením A. N. Coonina z Brownovej univerzity, zistila, že topenie antarktického morského ľadu môže vyvolať sopečné erupcie. V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Geochemistry, Geophysics, Geosystems 27. novembra 2024, sa použili tisíce simulácií na štúdium vplyvu topenia ľadu na vnútornú dynamiku magmatických komôr pod antarktickým morom.

„V oblastiach, ako je západná Antarktída, dochádza k sopečným erupciám pod ľadovou pokrývkou. Keď sa horúca magma dostane do kontaktu s ľadom, môže urýchliť topenie ľadovej pokrývky,“ uviedli vedci. „Okrem toho, keďže klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie ľadovej pokrývky, klesajúca hmotnosť sopky môže ovplyvniť pravdepodobnosť jej výbuchu.“

Výskumníci zistili, že keď sa ľad topí, znížená hmotnosť sopky spôsobuje, že sa magma rozpína, čím vytvára tlak na horniny pod ňou, čo by mohlo potenciálne vyvolať erupcie.

Roztápanie ľadovej pokrývky nad sopkou by mohlo viesť k „väčším erupciám“, ktoré môžu potenciálne „urýchliť topenie nadložného ľadu prostredníctvom komplexných mechanizmov spätnej väzby“, uvádza sa v štúdii.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj