40 europoslancov chce pozvať Muska na diskusiu o produktivite EÚ
Viac ako 40 poslancov Európskeho parlamentu (EP) podpísalo list vyzývajúci predsedníčku, aby pozvala na zasadnutie Parlamentu Elona Muska. List zo 14. januára je adresovaný predsedníčke EP Roberte Metsolovej. Medzi signatármi je aj slovenský europoslanec Milan Mazurek či českí poslanci Nikola Bartůšek (Přísaha) a Ondřej Dostál (Stačilo!).
Za listom stojí grécky europoslanec Emmanouil Fragkos, ktorý požiadal svojich kolegov o podporu v podobe podpisu. V texte hovorí o potrebe dialógu o „oživení produktivity Európy…, čo umožní kontinentu zostať konkurencieschopným na medzinárodnej scéne“.
„V rámci nášho úsilia hostiť významných hostí navrhujeme pozvať Elona Muska, aby vystúpil na plenárnom zasadnutí. Musk, priekopník digitálnej revolúcie, zmenil definíciu inovácie tým, že prekonal neproduktívne rámce,“ uvádza sa v liste, ktorý pokračuje: ‚ Uvedomujeme si motivácie, ktoré viedli k jeho prevratným úspechom, jeho vizionársky pohľad na globálny pokrok a jeho postrehy, ktoré by mohli z EÚ opäť urobiť centrum kreativity a technologického pokroku.“
Elon Musk odpovedal na svojom účte X: „To je paráda.“
Český europoslanec Bartůšek pre Epoch Times uviedol, že od Muskovho prejavu očakáva „otvorenú diskusiu o budúcnosti technológií a ich vplyve na spoločnosť, ako aj o potenciálnych príležitostiach a výzvach, ktoré z toho vyplývajú pre európsky trh“.
Platforma X je v EÚ vyšetrovaná v súvislosti s jej postupmi proti „šíreniu nezákonného obsahu a manipulácii s informáciami“. Skúma sa tiež, či Musk nevyužíva nastavenia algoritmu na to, aby sebe alebo podobne zmýšľajúcim ľuďom poskytol výhodu z hľadiska dosahu.
Na 24. januára je naplánované stretnutie Európskej komisie, nemeckých regulačných orgánov a zástupcov hlavných digitálnych platforiem vrátane X, informoval portál Euronews.
Veľký rozruch vyvolal aj rozhovor Muska s Alice Weidelovou, predsedníčkou nemeckej opozičnej strany AfD, ktorý bývalý komisár EÚ pre digitálne záležitosti Thierry Breton označil za „ vmiešavanie sa“ do záujmov členských štátov EÚ. Niektoré zdroje označujú AfD za krajne pravicovú stranu pre jej postoj k nelegálnym migrantom a iným citlivým otázkam.
Muskova otvorená podpora tejto strany je preto tŕňom v oku európskych orgánov. Európska komisia poverila 150 úradníkov, aby naživo vysielaný rozhovor medzi Muskom a Weidlovou na platforme X sledovali a zistili, či nedošlo k možnému porušeniu zákona o digitálnych službách (DSA).
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK