Streda 22. januára, 2025
(Sprava) prezident Peter Pellegrini a minister školstva Tomáš Drucker počas oceňovania študentov v Prezidentskom paláci. (Foto: FB / Tomáš Drucker)

Hrdinské gesto žiaka alebo snaha o zviditeľnenie? Gymnázium Grösslingová sa stalo terčom vyhrážok

Celá spoločnosť sa zaoberá videom študenta, ktorý odmietol prezidentovi Pellegrinimu podať ruku. Zatiaľ čo niektorí to považujú za slobodné vyjadrenie názoru, iní gesto vnímajú ako neúctu voči prezidentovi a jeho autorite. Reakcie na tento incident sú rôznorodé a vzbudzujú otázky o hraniciach slobody prejavu a rešpekte voči iným názorom. Bratislavský župan upozorňuje na stupňujúce sa nenávistné prejavy.

Celou spoločnosťou obletelo video mladého gymnazistu, Simona Omaníka, ktorý bol v prezidentskom paláci, spolu s inými žiakmi, vyznamenaný za úspešnú reprezentáciu Slovenska na medzinárodných predmetových olympiádach. Ocenenie si prevzal z rúk ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), avšak keď mu chcel potriasť pravicou Prezident SR Peter Pellegrini, mladík mu ruku odmietol podať.

Študent gymnázia mal na saku pripnutú výraznú žlto-modrú stuhu, pričom uviedol, že jeho gesto bolo cielené. „S prezidentom Pellegrinim mám osobný a politický problém preto, že podľa mňa sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch. Okrem evergreenu populistických sľubov o lacných potravinách a lacnom plyne, ktoré populisti opakujú každé voľby, aj obvinil svojho protikandidáta z toho, že nás pošle do vojny na Ukrajine,“ povedal Omaník pre Denník N.

Po tom, čo sa zdvihla veľká vlna záujmu o incident, spoločnosť sa rozdelila na tých, ktorí reakciu mladíka odsúdili a na tých, ktorí hovoria o jeho slobodnom vyjadrení názoru. Najvyšší ústavný činiteľ Pellegrini v reakcii ohľadom situácie zdôraznil, že slušnosť a výchova ho vždy viedli k tomu, aby podal ruku každému, vrátane politických oponentov. Dodal však, že individuálny akt mladíka rešpektuje.

Študentovo gesto sa dotklo aj generálneho prokurátora

Odmietnutie podania ruky mladého študenta vzbudilo odozvu aj u generálneho prokurátora. Maroš Žilinka gesto považuje za smutné zrkadlo súčasnej doby a vníma ho za nevhodné voči takej autorite, akou je hlava štátu.

„Demonštratívne odmietnutie podania ruky prezidentovi Slovenskej republiky považujem nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta Slovenskej republiky,“ napísal Žilinka na svojom oficiálnom profile šéfa prokuratúry.

Na jeho rýchlu reakciu šéfa poukázala Nadácia Zastavme Korupciu (NZK). Tá vymenovala niekoľko prípadov, kedy bola podľa nej reakcia generálneho prokurátora Žilinku žiadaná, avšak nevyjadril sa. NZK spomenula, že generálny prokurátor sa otvorene nevyjadril pri zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, znižovaní trestov za korupciu, mediálnych útokoch na vyšetrovateľov, sudcov a prokurátorov alebo pri prepustení dvakrát právoplatne odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na slobodu. „Generálny prokurátor by mal dohliadať na spravodlivosť v štáte a nie vystavovať študenta šikane za to, že vyjadril svoj názor,“ komentovala mimovládka.

K incidentu sa vyjadril aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD). Vyslovil presvedčenie, že štát musí oceňovať a oslavovať výnimočné talenty a výsledky mladých ľudí, pretože na úspechoch mladej generácie stojí a padá budúcnosť celej krajiny. „Aj preto som požiadal ako minister školstva prezidenta Petra Pellegriniho, aby ocenených študentov a študentky osobne prijal, a aby im ako hlava štátu prejavil uznanie a vďaku,“ povedal.

Minister dodal, že scéna z Prezidentského paláca ho ľudsky mrzí a ľudia by si mali byť schopní podať ruku, aj keď spolu vo veľa veciach nesúhlasia. „Aj to je vyspelosť národa a spoločnosti,“ uzavrel.

Gymnázium Grösslingová sa stalo terčom vyhrážok

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vo štvrtok (16. 1.) na Facebooku zverejnil príspevok, v ktorom apeluje na „agresorov“, aby prestali s nenávistnými prejavmi. „Gesto nepodania ruky spôsobilo mediálny ošiaľ, ktorý sa vymkol spod kontroly. Dôsledkom je, že župné Gymnázium Grösslingová, odkiaľ študent pochádza, je už niekoľko dní terčom nenávistných prejavov, vyhrážok a dokonca fyzických napadnutí,“ opísal negatívny vývoj situácie bratislavský župan.

Zároveň poznamenal, že nie je úlohou ostatných hodnotiť, či niekto konal správne alebo nesprávne. „Obe strany odkazujú na slobodu a demokraciu, pritom princípom demokracie je rešpektovanie iných názorov. Jediný, kto má právo sa k tomu vyjadriť, je prezident, ktorý sám povedal, že gesto študenta rešpektuje a vyzval, aby sme z toho nerobili kauzu,“ skonštatoval. Droba dodal, že prehnaný mediálny záujem môže celú situáciu doviesť do nepríjemných dôsledkov.

Jeho vyjadrenie prichádza v čase, keď sa dozvedáme o útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Žiak mal osoby v blízkosti napadnúť nožom. Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR pre TASR potvrdila, že na mieste hlásia dvoch mŕtvych a jednu osobu v kritickom stave.

Prečítajte si aj