Frontex: Počet nelegálnych prisťahovalcov prichádzajúcich do EÚ klesol v roku 2024 o 38 %
Podľa Európskej pohraničnej a pobrežnej stráži (Frontex) je počet nelegálnych prisťahovalcov najnižší od roku 2021.
Agentúra Európskej únie Frontex informovala, že väčšina z nelegálnych prisťahovalcov v roku 2024 pochádzala zo Sýrie, Afganistanu a rôznych afrických krajín. Celkovo ide o niečo viac ako 239 000 osôb. Frontex však dodal, že počet ľudí, ktorí do EÚ vstúpili cez bieloruské a ruské hranice, vyskočil o 192 % – na 17 000 osôb.
Agentúra so sídlom v poľskej Varšave skonštatovala, že k poklesu došlo vďaka zintenzívneným operáciám EÚ a partnerov proti sieťam obchodníkov s ľuďmi. Hlavným faktorom poklesu bolo 59-percentné zníženie počtu príchodov cez centrálnu stredomorskú trasu – najmä z Tuniska a Líbye.
Taktiež bol zaznamenaný 78-percentný pokles na západobalkánskej trase, uviedol Frontex a vyjadril vďaku za spoluprácu krajinám v regióne.
V iných oblastiach však došlo k nárastu. K 14-percentnému nárastu došlo na trase cez východné Stredozemie cez nový koridor z východnej Líbye. Túto cestu absolvovalo celkovo 69 400 nelegálnych prisťahovalcov prevažne zo Sýrie, Afganistanu a Egypta.
O 18 % vzrástol počet nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa vydali po západoafrickej trase a dorazili na Kanárske ostrovy. Ich počet vlani dosiahol takmer 47 000, pričom odchádzali najmä z Mauritánie.
Približne o 9 % vzrástol počet zachytených prípadov pokúšajúcich sa prekročiť hranice kontinentálnej Európy a cez Lamanšský prieliv sa dostať do Veľkej Británie.
Podľa demografických údajov významnú väčšinu nelegálnych prisťahovalcov tvorili muži, podobne ako v predchádzajúcich rokoch. Len 10 % zachytených nelegálnych prisťahovalcov boli ženy.
Väčšina týchto žien – 62 % – sa dostala na územie EÚ trasou cez východné Stredozemie, pričom väčšina bola buď sýrskeho alebo afganského pôvodu.
Podiel maloletých medzi nelegálnymi prisťahovalcami sa zvýšil z 13 % v roku 2023 na 16 % v minulom roku.
Pokiaľ ide o úmrtia, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že v roku 2024 prišlo na mori pri pokuse o nelegálny prechod o život 2 300 ľudí.
„Každý rok čelíme na našich hraniciach jedinečným výzvam, ktoré si vyžadujú neustálu ostražitosť a prispôsobivosť. Rok 2024 síce zaznamenal výrazné zníženie počtu nelegálnych prekročení hraníc, zároveň však poukázal na nové riziká a meniacu sa dynamiku,“ uviedol výkonný riaditeľ Frontexu Hans Leijtens.
Agentúra tiež informovala, že orgány zaznamenali rastúci trend násilia zo strany prevádzačov na západobalkánskej trase. Rovnako poukázala na rastúcu nestabilitu v regiónoch, ako je Sahel v severnej Afrike, ktorá naďalej podnecuje migrantov cestovať do Európy.
Nelegálne prisťahovalectvo sa stalo horúcou témou na celom európskom kontinente. Mnohé politické strany zastávajú skeptický alebo nepriateľský postoj k prisťahovalectvu a získavajú podporu na miestnej, národnej a celoeurópskej úrovni.
Najnovšie bola do rakúskej vlády prizvaná Slobodná strana Rakúska. Tá vyzvala na „remigráciu nepozvaných cudzincov“ a vytvorenie „homogénnejšieho“ národa prostredníctvom prísnejších hraničných kontrol a pozastavenia práva žiadať o azyl.
V minulom roku pristúpilo k zavedeniu prísnejších kontrol a tvrdších politík mnoho ďalších krajín EÚ. Poľsko zaviedlo prísnejšie obmedzenia v oblasti azylu pre osoby prichádzajúce cez jeho východnú hranicu. Nemecko po sérii násilných útokov od nelegálnych prisťahovalcov obnovilo deportácie do Afganistanu a Sýrie.
Taliansko sa rozhodlo pre odlišnú cestu – začalo realizovať program zadržiavania niektorých migrantov v zariadeniach v Albánsku. Tento plán však uviazol v právnych sporoch.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK